Biyomedikal Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları 2021

Biyomedikal mühendisliği maaşları son zamanların en aşırı araştırılan konularının başında gelmektedir. Ülkemizde bilhassa sağlık dalının gelişme göstermesi ve gelecekte de dünyada önemli 1 yer alacak olması varsayıldığında yakın gelecekte biyomedikal mühendislere olan ihtiyaç da artacak diye düşünmekteyiz. Bu paylaşımımızda biyomedikal mühendisliği meslek olanakları ve maaşları, görevleri ve konu konusu için bütün teferruatları bulabilirsiniz.

Biyomedikal mühendislerinin görevleri nelerdir ?

Başlıca sorumluluklarını ve görevlerini şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Tüm biyolojik bölgelerde bilhassa tıp dalında uygulanan elektronik aletlerin yapılması, geliştirilmesi, arge çalışmasından sorumludurlar.
  • Tıp ve ya biyolojik bölgelerde kullanılacak olan olan cihazları tasarlamak, tasarlanan bu araç ve gereçler için lüzumlu ortamı sağlamak, bu sistem için lüzumlu bağlantıları oluşturmak.
  • Gelişen tıp ve teknolojiyi takip ederek araç ve gereçleri buna uygun şekilde tasarlamak.
  • Özellikle sağlık sektöründe ya da çalışmış bulunduğu sektörde imal edilen ürünlerin kalite kontrolünü sağlamak.
  • Çoğunlukla sağlık sektöründe vazife alırlar. Kamuda da bu uğraş gurubuna olan rica gün geçtikçe artmaktadır.

Biyomedikal mühendisliği maaşı ne kadar 2021

Gelelim biyomedikal maaşlarına. Gerçekte biyomedikal mühendisliği nedir ne kadar maaş alır sorusunun tek 1 cevabı bulunmamakta. Evet belki Kamuda biyomedikal mühendisi maaşları standart tutarlar üstünden ödenmekte lakin özel sektörde biyomühendislik maaşları için tıpkı şeyi söylemek mümkündür değildir. Özelde deneme ve yetenek ön plana çıkmakta ve özelde biyomedikal mühendis maaşları bu kriterler esas alınarak ödenmektedir. Bu nedenden biyomedikal mühendisliği ne kadar maaş alır sorusunun yanıtını özel ve devlet şekilde ayrı başlıklarda vereceğiz.

Özelde biyomedikal mühendisi maaşı ne kadar ?

Özelde biyomedikal müh maaşları ortalama asgari ücretin iki katından başlamaktadır. Tabi ilk defa göreve başlayacak olan acemi personele ödenecek biyomedikal maaşı bu kadar vardır mu bu münakaşa konusu. Özelde 2021 yılı için en düşük maaşlar ortalama 5500-6000 TL bünyesinde olabilir. Tecrübeye ve çalışılan işyerine göre ödenecek maaş tutarları farklılık gösterebilmektedir.

Biyomedikal mühendisliği devlet maaşları 2021

Bildiğiniz bunun gibi devlet memurları her sene Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı alırlar. Maaşlar buna göre belirlenir. Güncel zam oranları esas alınarak kamuda ilk kere mühendis kadrosuna atanan biri için güncel maaş tutarı bekar ve çocuksuz memur için 6564,48 TL olacaktır. Şayet şahıs evli ise ve çocuk da var ise maaş buna göre farklılık gösterebilecektir.

Yurtdışında biyomedikal mühendisliği maaşları ne kadar ?

Biyomedikal mühendisliği maaşları yurtdışında tabi ki Türkiye’ye göre daha muhtelif olabilir. Zira dolar ve eurodaki yükseliş de bu kadrodaki mühendisler için yurtdışında çalışmayı cazip duruma getirmektedir. Yurtdışında çalışanlar için de standart 1 maaş belirtmek güçtür. Zira bu işverenle mühendis arasındaki sözleşmeye göre değişkenlik gösterebilecektir. Ortalama şekilde 3000 euro ya da 3000 dolar civarında maaş ödendiğini belirtmek ise hatalı olmayacaktır.

Biyomedikal teknikeri maaşları 2021

Teknikerler çoğunlukla önlisans bölümlerinden mezun olan kişilerdir. Bu sebepten biyomedikal teknikeri maaşı mühendis maaşına göre azda olsa daha düşük olacaktır. Ortalama 1 maaş belirtmek gerekirse 2021 yılı için özelde 3500-4000 TL arası, Kamuda da 4500-5000 TL arasında maaş ödemesi yapılmaktadır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar