Bilgisayar Mühendisliği vs Yazılım Mühendisliği

Sınav dönemi yaklaşırken, Bilgisayar Mühendisliği vs Yazılım Mühendisliği ‘ni karşılaştırarak sınava girecek arkadaşlara yol göstermek istedik. Bu makalede Bilgisayar Mühendisi ve Yazılım Mühendisi ne iş yapar, arasındaki farklar ne, sektördeki durumlarından bahsedeceğiz.
Önce kısaca bu bölümlerden bahsedelim. Yazılım Mühendisliği Nedir?

Yazılım Mühendisliği; sistemli, düzenli, ölçülebilir bir yaklaşımın yazılım geliştirme de, yazılımın işlenilmesinde ve bakımında uygulanmasıdır. Yani mühendisliğin yazılıma uygulanmasıdır. Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Bilgisayar Mühendisliği; bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve sistemlerin kullanılması, ihtiyaç halinde gerekli yazılımların geliştirilmesi, donanım ve yazılım problemlerinin çözülmesinde aktif rol oynayan kişilere verilen unvandır. Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği Arasındaki Farklar Nelerdir? Bu konuya önce alınan derslerden giriş yapmak istiyorum. Bir üniversitenin yazılım ve bilgisayar mühendisliği bölümünde gösterilen Lisans Derslerini açın ve inceleyin. Derslerin yarısından fazlasının aynı olduğunu görebilirsiniz. Farklılıklardan bahsetmek gerekirse Yazılım Mühendisliği biraz daha yazılıma özel Profesyonel Yazılım Geliştirme, Yazılım Projesi Yönetimi gibi dersler alır. Bilgisayar Mühendisliğinde ise bu derslerin yerini Elektrik ve Elektronik, Mikroişlemciler gibi donanımsal dersler alır. Bu durumda Bilgisayar Mühendisi, Bilgisayarın yapısıyla alakalı tüm dersleri görürken, Yazılım Mühendisi ise yazılıma odaklanır. Buradan şunu çıkabiliriz, eğer ben yazılımdan başka alana yönelmem sadece yazılım yapacağım, bilgisayarın donanımı beni ilgilendirmez diyorsanız tercihiniz Yazılım Mühendisliği olmalı. Ancak ben yine yazılımcı olacağım ama bilgisayar donanımına da hâkim olmak istiyorum diyorsanız veya donanımla ilgili bir konuda çalışmak istiyorsanız tercihiniz Bilgisayar Mühendisliği olmalıdır. Aklınızda şöyle bir soru kalabilir: “Sektörde şirketler yazılım mühendisi mi yoksa bilgisayar mühendisi mi alıyor?” Aslında bu sorunun yanıtı çok basit. İşveren kesinlikle ne mezunu olduğunuza bakmaz. İşveren eğer Veritabanı Uzmanı alacaksa bu konuda hangi SQL’lere (MySQL, SQL Server, MS Access, Oracle) ne kadar hâkim olduğunuzu sorar. Senin hangi üniversiteden kaç ortalamayla mezun olduğuna bakmaz. Önemli olan sizin bir konuda uzmanlaşmış ve kendinizi geliştirmiş olmanızdır. Aklınızda şöyle bir soru işareti de kalmasın: Bilgisayar Mühendisleri iyi kod bilgisine sahip değil mi? Bu yanlış bir düşünce. Bilgisayar Mühendisleri de çok iyi kod bilgisine sahiptir. Bu bilgileri verdikten sonra sizin hangi yönde kendinizi geliştireceğiniz tamamen size kalmıştır. Algoritma temelini sağlam almışsanız ve İngilizceniz de iyiyse öğrenemeyeceğiniz programlama dili yoktur.

Konu İngilizce ‘ye gelmişken, bu bölümler İngilizce olmadan olmaz. Olsa da kendinizi hızlıca geliştiremezsiniz. İngilizce bu bölümlerin olmazsa olmazıdır. Birçok şirketin iş ilanlarına baktığımızda İngilizce’yi iyi düzeyde bilen veya İngilziceyi iyi değil, çok iyi bilen gibi şartları olduğunu görürsünüz. Bunun dışında yazılım geliştirirken önemli olan bir diğer konu da algoritmadır. Algoritmaları pratik kurabilmek için matematik zekanızın da olması gerekir. Bu konular hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Bir Bilgisayar Müh. veya Yazılım Müh. kendini nasıl geliştirmelidir, hangi alanlar sektörde popüler, hangi alanlara yönelmeli gibi konulara da devam edeceğiz. Yol göstermesi açısından Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliğini karşılaştırdık. Siz de düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar