Bilgi İşlem Maaşları, Çalışma Şartları ve Saatleri 2021

Bilgi işlem maaşları ne kadar ? Teknolojinin gelişim göstermesi ve her gün güncelleniyor olması hem Kamu’da hem de özel sektörde sistem, yazılık destek uzmanı benzeri bilgi işlem personeline olan ilgiyi de her geçen gün arttırmaktadır. Sektördeki kalifiye personel ihtiyacı ve eksiği teknolojiye ve yeniliklere olan ihtiyaç sebebi ile gelecekte de bugün bulunduğu bunun gibi devam edecektir. Bu paylaşımımızda bilgi işlem personelinde aranan şartlar, bilgi işlem uzmanı maaşları ve konu meselesi için sorulan sorular ve yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bilgi işlem elemanı ne meslek yapar ?

Bilgi işlem uzmanlarının başlıca vazife ve sorumluluklarını şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Çalıştığı Kurum ya da işletmenin teknolojik altyapısını hep dinamik tutmak, güncellemek ve olası hataları gidermek,
  • Bilgi işlem sisteminin kesintisiz işlemesi için yazılımsal ve donanımsal çalışmalar yürütmek,
  • Sistemde çalışan bütün personelin Öğe şekilde kullanabileceği paneller yapmak, yönetmek,
  • Bilgi işlem meselesi için hem donanımsal hem de yazılımsal şekilde çalışanlara lüzumlu desteği sunmak,
  • Bilgisayar, fax, yazıcı benzeri işyerinde uygulanan donanımların arızalarını tetkik etmek, gidermek, düzenli bakımlarını yapmak ya da yaptırmak.

Bilgi işlem personeli çalışma saatleri

Çok istisnai durumlar dış genel şekilde hem Kamuda hem de özelde işe başlama saati 08.00 bitiş saati de 18.00 bulunmaktadır. Fakat vardiyalı sistemde 7/24 çalışan ve teknolojiye epey bir fazla ihtiyaç duyan Kurumsal firmalarda üç vardiyalı sistemde de bilgi işlem uzmanları çalıştırılabilmektedir.

Bilgi işlemci maaşları 2021

Bilgi işlem elemanı maaşları ile teknik destek uzmanı maaşı Halk ve özel alan bünyesinde değişik kriterlere göre farklılık göstermektedir. Kamuda bilgi işlem uzmanları çoğunlukla sözleşmeli şekilde istihdam ediliyor ve aslına bakarsanız kötü maaş da verilmemekte. Kamuda sözleşmeli şekilde çalıştırılan ve işine hakim 1 uzmana ödenecek bilgi işlem destek elemanı maaşı yoğun şekilde yüksek olabilmekte. hususi sektörde de deneme ve kalifiye şartı aranarak ödenecek it uzmanı maaşları yoğun şekilde yüksek olabilmekte. Şimdi ayrı başlıklar altında bilgi işlem ne kadar maaş alır sorusunun yanıtını yaklaşık değerler ile vermeye çalışacağız.

Kamuda bilgi işlem sorumlusu maaşı ne kadar 2021

Kamuda 2 çeşit istihdam söz meselesidir. KPSS İle kadrolu şekilde ve teknisyen ya da mühendis kadrosunda Kurumlara atamaları yapılan bilgi işlem memuru maaşları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu esas alınarak hesaplanmaktadır. Tekniker, teknisyen ya da mühendis şekilde Devlete atanan bilişim uzmanı maaşı teknik hizmetler sınıfına göre hesaplandığından genel hizmetler sınıfında çalışan kadrolu memurlara göre yüksek maaş alabilmektedirler. Bu kapsamda;

  • Önlisans mezunu şekilde tekniker kadrosunda Kamuda göreve başlayanların 2021 yılı için ortalama bilişim uzmanı maaşları güncel şekilde 4500 TL civarında,
  • Lisans mezunu olup mühendis kadrosunda göreve başlayan kimsenin ise ortalama bilgi işlem sorumlusu maaşları 6500 TL civarında olmaktadır.

Özelde bilgi işlem personeli maaşları 2021

Özel piyasa Kamuya göre her ne kadar düşük maaş ödüyor olsa da Kurumsal şirketler kalifiye personele devletten kat kat fazla yüksek maaş ödeyebilmektedir. hususi sektörde bekar ve çocuksuz çalışana 2021 yılı için ödenecek en düşük net maaş üstünden 2825,90 TL’dir. Lakin çok fazla az şahıs bu maaşla çalışmaktadır. Tecrübesi fazla, yeterli donanıma sahip bireyler en az 5000 TL aylık ile işe başlamaktadır. Yapabildiği işler, kapasite, işletme politikaları ve daha oldukça çok kritere göre maaşlar farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenden dolayı net 1 maaş belirtmek anlamsız olacaktır.

Hastane bilgi işlem maaşları 2021

Devlet hastanelerinde bilgi işlem personeli ve sistem destek uzmanları genel olarak dışarıdan hizmet ile alınmaktadır. Devlet hastanelerinde bu kapsamda yani bilgi işlem uzmanı şekilde çalışanlara 2021 yılı için ortalama 4250-47500TL bünyesinde maaş ödenmektedir. hususi hastaneler de genel anlamda dışarıdan hizmet yolu ile hizmet almakta olup özelde çalıştırılanlara da ortalama3750-4250 TL arasında maaş ödenmektedir.

Sistem destek uzmanı maaş 2021

Sistem ve yazılım destek uzmanı maaşları bilgi işlem destek personeline göre tabi ki daha yüksektir. Özellikle hem özelde hem de Kamuda iyi yazılımcılara çok aşırı yüksek rakamlar ödenebilmektedir. Kamuda sözleşmeli şekilde çalıştırılan yazılım ve sistem destek uzmanları 15.000 TL’ye kadar maaş alabilmekteler. Keza tıpkı vaziyet özelde çalıştırılanlar için de geçerlidir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar