Besten Nasıl Çıkılır 2021

Besten nasıl çıkılır ? Evet bu soru bilhassa otomatik şekilde bireysel emeklilik sistemine dahil edilenlerin sorduğu soruların başında geliyor. Malumunuz bireysel emeklilik sistemi yani BES çalışanlar için iki. 1 emeklilik hakkı veren devlet katkılı ve avantajlı 1 sistemtir. Bireyler kendi merakı ile bu sisteme girebildiği bu gibi kanuni düzenlemelerde bundan sonra çalışanlar otomatik şekilde da BES sistemine dahil ediliyor.

Sisteme otomatik şekilde dahil edilen çalışanlar ile kendi arzusu ile katılmış ve sistemden çıkmak isteyenlerin BES sözleşmelerini nasıl sonlandırabileceği ve bes nasıl çıkılır meselesi için adım adım ve detaylı teferruatları bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.  Bu yazımızda  bireysel emeklilikten nasıl çıkarım konusuna daha detaylı 1 biçimde değinmeye çalışacağız. Çıkışın nasıl yapıldığına geçmeden evvelinde dilerseniz maaşınızdan yapılan BES kesintisini öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik nedir, nasıl uygulanır ?

Bireysel emeklilik sistemi en az 10 yıl boyunca prim ödemeniz gereken ve 56 yaşına geldiğinizde emekli olabileceğiniz 1 sistemdir. Sistemde yatırmış olduğunuz katkı paylarına en az %25 oranında devlet katkısı verilir. Yani siz 200 TL yatırıyorsanız devlet de en az 50 lira vermekte ve bu miktar hesabınıza 250 TL şekilde aktarılmaktadır. Hesabınızdaki bu paralar tercihinize göre faizli ya da faizsiz fonlarda değerlenmektedir. Dilerseniz fonların performanslarına göre fon dağılımını kendiniz belirleyebilmektesiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminin normal sistemden tek farkı çalışanların bu sisteme otomatik şekilde dahil edilmekte olmasıdır. Tabi otomatik BES’te normal BES’e ilave şekilde sistemde kalanlara ilave 1000 TL devlet katkı payı verilmek ve emeklilikte ise biriken paranın %5’i oranında ilave katkı payı verilir. Yani otomatik BES sistemi normal BES’e göre 1 adım önde diyebiliriz. Mecbur bireysel emeklilik şartlarından bir tanesi de 45 ıslak altında olmaktır. Şayet 45 yaşın altında iseniz sisteme otomatik şekilde dahil edilirsiniz.

Tabi hem otomatik bes hem de kendi katılım sağlayacağınız BES sistemi nakit biriktirmek ve en azından emeklilikte iki. 1 gelir kaynağı elde etmek adına avantajlı 1 sistem. Ancak ben gene de kalamam, ödeme gücüm yoktur diyorsanız bes’ten ayrılma 2021 işlemlerinin nasıl yapılacağını aşağıda bulabilirsiniz.Zorunlu besin avantaj ve dezavantajları, mecbur bes’ten nasıl çıkılır, sistem sahasında detaylı bilgi ve mecbur besten çıkış ile ilgili daha fazlası için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilikten çıkış ne süreç yapılıyor ?

Sözleşmeyi tebliğ aldıktan sonrasında herhangi 1 süreç ayrılabilirsiniz. Bunun için vakit sınırı bulunmamakta. Fakat otomatik BES’ten çıkmayı düşünüyorsanız ilk 6 ay arasında ayrılmanızı öneririm. Zira ilk 6 ay ayrıldığınızda sisteme adınıza ödenen katkı paylarının tamamını iade alabilmektesiniz.

Bireysel emeklilikten nasıl çıkılır ?

Bes cilt ayrılma 2021 işlemi yoğun şekilde basit. Bireysel emeklilikten ayrılmak için hem otomatik BES’te hem de normal BES’te emeklilik şirketi anlamında emeklilik sözleşmesinin size tebliğ edilmesini beklemeniz gerekiyor. Otomatik BES’te sözleşme işveren sebebi ile da size verilebilir. Bu zamandan sonrasında bundan sonra sistemden çıkış için talepte bulunabilirsiniz. Mecbur BES’te sisteme giriş tarihinizden itibaren en geç 6 ay içerisinde ayrılırsanız sizden alınan katkı payları kesintisiz şekilde tarafınıza iade edilir. Tabi devlet katkısı verilmiyor.

Sistemden çıkış talebinde bulunmadan evvelinde size tavsiyem herşeyden önce Bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezini telefon ile arayın ve sistemden ayrılmak istediğinizi iletin. Ayrılmanız biçiminde ödediğiniz katkı payının ne kadar olduğunu, ayrılmanız biçiminde ne kadar kesinti yapılacağını ve devlet katkısına ilişkili olarak kısmın ne kadarının iade edileceğini öğrenin.

Tüm bunların ardından bundan sonra talepte bulunabilirsiniz. Sistemden çıkış talebinizi çağrı merkezleri aracılığı ile verebilirsiniz. Çağrı merkezi yetkilisi vereceğiniz mail adresinize BES’ten çıkış ayrılma formunu ve diğeri belgeleri gönderecektir. Doldurup imzaladıktan sonrasında gene çağrı merkezi sebebiyle size verilen posta adresine doldurup imzaladığınız formları posta yolu ile gönderirsiniz. Talebiniz şirkete ulaştıktan sonrasında çıkışınız en geç 15 gün arasında onaylanır ve ödemeleriniz vermiş olduğunuz banka hesabınıza aktarılır.

Zorunlu bireysel emeklilikten çıkış dilekçesi

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için bireysel emeklilik iptal dilekçesi ile emeklilik şirketine başvurmanız gerekiyor. Gerçekte çağrı merkezi ile iletişime geçip sözleşmenizi kapama talebinizi ilettikten sonrasında ayrılmak için lüzumlu formlar mail adresinize gönderiliyor. Ama siz bununla uğraşmak istemiyorsanız dilekçeyi aşağıdan indirip doldurarak posta yolu ile gönderebilirsiniz. Mecbur bes çıkışiçin bireysel emeklilik ayrılma dilekçesini buradan indirebilirsiniz:

Memur bes’ten nasıl çıkılır ?

Malumunuz devlet memurları da otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil edilmişti. Hem otomatik sistemde hem de kendisi sisteme dahil olanlarda çıkış usulleri tıpkı ve üst kısımda belirtildiği bu gibi oluyor.  Telefon ya da dilekçe ile müracaat yaparak besten ayrılma talebinizi iletebilirsiniz.

Bes’ten nasıl çıkılır sms

Bazı bireysel emeklilik şirketlerinde sistemden çıkış kısa mesaj yani sms yolu ile de oluyor. Mesaj gönderdikten sonrasında gelen mesajın onaylanması şeklinde çıkış süreci başlamakta. Emeklilik şirketinizin resmi sayfasından sms ile bildirimi numarası ve nasıl mesaj atacağınızı öğrenebilirsiniz. İsteğe bağlı ya da mecbur bes iptalinin sms ile yapılabildiği bireysel emeklilik şirketleri ve sms gönderim seçenekleri aşağıda verilmiştir;

 • Türkiye İş Bankası Anadolu Ömür Emeklilik sms ile BES iptali için CAYMA boşluk TCKN yazarak 5755’e gönderin.
 • Halk Bankası bireysel emeklilik sms ile iptali için AYRILMA boşluk TCKN yazarak 2560’a gönderin.
 • Vakıf Bank BES iptalini sms ile yapmak için VEML boşluk TCKN boşluk Cayma boşluk Doğum Tarihsel (Gün.Ay.Yıl) yazarak 4933’e gönderin.

Bes’ten nasıl çıkılır telefon

Bireysel emeklilik şirketlerinin çağrı merkezi Bes iptal telefon telefon numaraları alt taraftaki tabloda verilmiştir. Hem isteğe bağlı hem de otomatik bes iptali telefon numarası aynıdır.

bireysel emeklilik iptali için numara

İsteğe bağlı Bes’ten nasıl çıkılır ?

Yukarıda otomatik bes’ten nasıl çıkılır kısmında anlatılanlar isteğe bağlı katılım sağlanan bireysel emeklilik sistemi için de geçerlidir. besten çıkmak için her ikisinde de takip etmeniz gereken yol aynıdır ve üst kısımda verilen bireysel emeklilik nakit iadesi dilekçesi ile, telefonla ya da SMS ile müracaat yaparak sistemden çıkış sağlayabilirsiniz.

BES cayma zamanı dolunca ne olur ?

Zorunlu bireysel emeklilik sistemine dahil edilenlerin dahil olma zamanından itibaren 6 ay arasında cayma hakkını kullanma hakkı verilmiştir. Bu vakit içerisinde cayma hakkının kullanılması durumunda;

 • Sistemde kesilen katkı payları herhangi 1 kesinti yapılmadan iade edilmekte.
 • 6 aylık süreden sonrasında cayma hakkının kullanılması mecburiyetinde ise kesilen katkı paylarından kanuni kesintiler yapılarak kalan kısım iade edilmekte.

Bireysel emeklilik erken çıkış hesaplama

Erken çıkış mecburiyetinde devlet katkısının tümü iade edilmemekte. Sistemde kalınan süreye göre ve Kanunen belirlenen oranlarda nakit iadesi yapılmakta. Erken çıkış şeklinde iadesi alınacak miktar ya da yapılacak hukuki kesintinin online şekilde hesaplanabileceği uygulama yok. Bunun için bireysel emeklilik şirketinizi üst kısımda belirtilen numaralardan aramanız ve hesaplatma yaptırmanız gerekiyor.

Bireysel emeklilik iptali nakit iadesi ne süreç düzenlenmektedir ?

Çıkış için emeklilik şirketine müracaat yaptıktan sonrasında katılım payı, devlet katkısı ve kesinti hesaplamasının ardından ödenecek net miktar banka hesabına aktarılmaktadır. İsteğe bağlı ve ya otomatik bes çıkış süreci değişkenlik gösterse de ortalama 10-15 gün sürmektedir.

Bireysel emeklilik iptali Ziraat Bankası nasıl organize edilmektedir ?

Ziraat Bankası’nda isteğe bağlı ya da mecbur bes hesabınız var ise çıkış için;

 • 0850 222 97 00 numarasından çağrı merkezini arayarak,
 • Yukarıda örneği verilen dilekçe ile herhangi 1 Ziraat Bankası şubesine müracaat yaparak,
 • Sistemden çıkabilirsiniz.

BES iptal Garanti Bankası için nasıl yapılıyor ?

Garanti Bankası Bireysel emeklilik sistemine isteğe bağlı şekilde ya da mecbur bes kapsam gereğinde dahil edildiyseniz;

 • 444 0 336 numaralı çağrı merkezini arayarak,
 • Yukarıda örneği verilen Garanti BES iptal formunu doldurup Garanti Bankası şubesine vererek ayrılabilirsiniz.
 • Başvurudan sonrasında Garanti Bireysel emeklilik iptali nakit iadesi gerçekleştirilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar