Bakmakla Yükümlü Olunan Kişiler Kimlerdir, Sorgulama

Bakmakla yükümlü olunan kişiler tanımlamasını hepiniz duymuşsunuzdur. Hem SGK mevzuatı açısından hem de vergi mevzuatı açısından bakmakla yükümlü şahıslar ciddiyet arz etmektedir.

Peki bakmakla yükümlülük nedir, Sosyal Güvenlik açısından kimler bakmakla yükümlü şahıs sayılmakta? Bu paylaşımımızda sizlere e devlet üstünden bakmakla yükümlü bulunduğu insanları sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ve bakmakla yükümlülük belgesi nasıl alınır konularında bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olunan şahıs ne demek ?

Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlük kanunen sosyal güvencenizden yani sağlık sigortanızdan yararlanabilecek şahıslar şekilde tanımlanabilir. 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’nda kimlerin bakmakla yükümlü şahıs olabildiği hususuna değinilmiştir. Buna göre kanuna göre kişinin bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerini alt taraftaki bunun gibi sıralayabiliriz.

Kimlere bakmakla yükümlüyüz ?

SGK Kanununa göre sağlık güvencenizden yararlanabilecek olan bakmakla yükümlü bireyler şunlardır;

  • Eşiniz,
  • 18 ıslak altı çocuklarınız,
  • %60 ve üzeri malul raporu olan çocuklar,
  • Anne ve babanız,
  • Lisede okuyan ve 20 yaşını geçmemiş çocuklar,
  • Üniversitede okuyan ve 25 yaşını geçmemiş çocuklar.
  • Evlatlık alınan çocuklar.

Bakmakla yükümlü olunan bireyler Sosyal güvenlik kurumu 5510 Sayılı Kanunu’na göre yukarıdaki benzeri belirlenmiştir. çok sorulan kardeşim sigortamdan yararlanır mı ya da torunlarım sigortadan yararlanır mı sorusunun cevabı da böylece net biçimde hayır şekilde verilebilecektir.

Bakmakla yükümlü bulunduğu bireyler sorgulaması nasıl yapılıyor ?

E devlet sisteminden ya da başka 1 online platform üstünden bakmakla yükümlü olduğunuz insanları sorgulayabileceğiniz 1 uygulama şu lahza için bulunmaz. sosyal güvenlik kurumu bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler sorgulaması için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu bakmakla yükümlü olunan bireyler sorgulaması yapmak ve bütün ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler sorgulama e devletten nasıl organize edilmektedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere e devlet bakmakla yükümlü bulunduğu insanları sorgulama sistemi henüz açılmamıştır. Dolayısıyla bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama e-devlet üstünden yapılamamaktadır.  Bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler sorgulama e-devletten sorgulama uygulaması hizmete açıldığında sayfamızda teferruatları konusu için İlan sağlanacaktır.

Bakmakla yükümlü olunan şahıslar belgesi indir

Yukarıda belirtilen bireyleri bakmakla yükümlü şekilde sigortanızdan yararlanabilmesi için bakmakla yükümlü olunan bireyler formu ile SGK’ya müracaat yapmanız gerekiyor. Bakmakla yükümlü olduğunuz şahısların sigortanızdan yararlanabilmesi için müracaat formunu diğeri ismi ile Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt formunu buradan indirebilirsiniz⇒ 

Bakmakla yükümlülük belgesi nedir ?

Bakmakla yükümlü belgesi insanın sigortanızdan yararlandığını işaret eden belgedir. Size en yakın SGK’ya uğrayarak alabileceğiniz benzeri e devlet sisteminden de bu belgeyi alabilirsiniz. Tabi bakmakla yükümlü bireyler genelgesi kime lazımsa o insanın e devlet şifresi ile sisteme girilmesi gerekir. E devlet şifresi olmadan SGK’dan bakmakla yükümlüdür belgesini alabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğu şahıs sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapın. Ardından SGK-Ortak (4a/4b/4c) Hizmetler-Spas Müstehaklık sorgulama (Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) menüsünü takip etmelisiniz. E-devletten sorgulama yapmak için buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ .

Kişinin anne babaya bakmakla yükümlülüğü

Eğer anne ya da babanızın aktif Sosyal Güvenceleri yok ise bakmakla yükümlü anne peder sizin sigortanızdan yararlanabilirler. Bunun için Şart ise anne ve ya babanızın gelir testi başvurusu yapması ve gelir testi başvurusu akibeti net gelirlerinin asgari ücretin altında olması gerekiyor. Gelir testine başvurmadan ya da gelir testi akibeti asgari ücret altında değilse anne ya da babanız bakmakla yükümlü şekilde sağlık güvencenizden yararlanamaz.

Gelir testi müracaat sonucunda anne ya da babanızın gelir neticesi asgari ücret altında çıkarsa yapmanız gereken son şey ise üst kısımda vermiş olduğum Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt Belgesi ile yanında SGK’ya başvurmak. Anne babaya bakmakla yükümlülük koşulları ile ilgili daha fazla bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olunan kişiler emeklilik maaşında nasıl etki eder ?

Emekli maaşı üstünden insanın sağlık sigortasından yararlanan kişiler ciddiyet arz etmektedir. Emekli maaşı bağlanma aşamasında Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle insanın sağlık güvencesinden yararlanacak şahıslar de kontrol edilir. Her bakmakla yükümlü olunan şahıs için emekli aylık bağlama oranı %2 oranında arttırılır. Emeklilik alakayı verirken bununla beraber bunun için 1 şey yapmanız gerekmiyor.

Çocuğum kimin üstünde sigortalı nasıl öğrenebilirim ?

Yukarıda da detaylı şekilde anlattığımız üzere sosyal güvenlik kurumu bakmakla yükümlü bulunduğu kişiler e devletten görüntülenememektedir. Şayet yavrunuzun aktif şekilde kimden yararlandığını öğrenmek istiyorsanız herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi GSS servisinden öğrenebilirsiniz. Bununla beraber Alo-170 hattını arama yaparak da sorgulama yapabilirsiniz.

SGK eşimi üzerime alma e-devletten müracaat nasıl düzenlenmektedir ?

Normalde resmi nikahlı eşin kendi adına herhangi 1 sigortası yok ise zaten otomatik şekilde sizin sigortanıza geçer. Bu halde herhangi 1 müracaat yapmanız gerekmez. Şayet eşiniz sizin sigortanızda kayıtlı görünmüyorsa muhtemelen kendi adına açık kalan 1 sigorta kaydı olmaktadır. Bu halde bunu düzelttirmek için en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden müracaat yapmanız gerekir.

Başvuruda bulunan bireyin müstehak olmaması gerekebilir ne demek ?

E-devlet üstünden SGK Sağlık Yardımı Beyan ve Taahhüt formunu verirken kişiyi üzerinize alabilmek için müracaat yaptığınızda “başvuruda bulunan insanın müsatahak olmaması gerekmektedir!” uyarısı ile karşılaşabilirsiniz. Sigortanızdan yararlanma başvurusu yapacağınız 1 anne, baba, eş ya da çocuğun e-devletten başvurusunu tamamlayabilmeniz için müracaat tarihsel tarafından aktif sigortalılığının olmaması gerekmektedir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar