Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişiler Sorgulama E-Devlet

Bakmakla yükümlü bulunduğu insanları sorgulama hakkında bütün teferruatları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Bakmakla yükümlü olunan bireyler özetleyecek şekilde Sosyal Güvenlikte sizin sigortanızdan yararlanma hakkı olan bireyler şekilde tanımlanmaktadır. Sigortalı çalışanın bakmakla yükümlü bulunduğu şahıslar 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda açık şekilde belirtilmiştir.

Bu paylaşımımızda bakmakla yükümlü olunan şahısların kim olduğu, sosyal güvenlik kurumu bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulamasını nasıl yapabileceğiniz ve sosyal güvenlik kurumu bakmakla yükümlü olduğuna dair belgeyi nereden ve nasıl alabileceğiniz ile ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğumuz bireyler e devletten sorgulanabilir mi ?

Sağlık sigortası şekilde sigortalı ya da emekli insandan yararlanan insanların kimler bulunduğu ve aktif şekilde yararlananların sorgulanabilmesine imkan veren bireyleri e-devlet sistemi üstünden ya da diğeri 1 online platform üstünden sorgulayabilmeniz mümkün yoktur. Bakmakla yükümlü olunan kişiler sorgulama e-devlet üstünden yapılamadığından size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramak şekli ile sizden yararlanan bireyleri öğrenebilirsiniz.

Sgk bakmakla yükümlü bulunduğu bireyler kimlerdir ?

Kanunen sosyal güvenlik kurumu bakmakla yükümlü olunabilecek bireyler kanunda belirtilmiştir. Peki bakmakla yükümlü olunan kişiler kimlerdir ? Bu kişiler;

  • Sigortalının eşi,
  • 18 ıslak altı çocuklar,
  • 18 yaşını tamamlamış olanlardan lisede okuyup 20 yaşını tamamlamamış çocuklar, üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış çocuklar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle işgücü kayıp oranını en az %60 ve üzeri kabettiği tetkik edilen malul çocuklar,
  • gelir testi neticesi şahıs başı geliri net asgari ücretin altında olan anne ve peder. Bakmakla yükümlü olunan bireyler konusundaki bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır ?

Yukarıda da belirttiğimiz bu gibi e devlet bakmakla yükümlü bulunduğu bireyleri sorgulaması yapılamamakta ve dolayısıyla bakmakla yükümlü bulunduğu şahıs belgesi online şekilde alınamamakta. Çeşitli Kurum ya da Firma anlamında bakmakla yükümlü olduğunu bildirir yazısını isteyebilmekte. Bakmakla yükümlü olunan bireyler belgesini herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden barkodlu şekilde alabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü belgesi nereden alınır ?

Bakmakla yükümlü olduğumuz bireyler e-devletten sorgulama yapılamadığından online şekilde alınamamakta. Herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kimliğiniz ile uğrayarak belgeyi alabilirsiniz.

Bakmakla yükümlü olduğum insanları nasıl görürüm ?

Sigortanızdan yararlanan diğeri ismi ile bakmakla yükümlü olduğunuz insanları online şekilde görebileceğiniz 1 uygulama şu lahza bulunmaz. İlerleyen senelerde bu hizmet e devlet sisteminden verilecektir diye düşünüyoruz.

Bakmakla yükümlü olduğum insanları sorgulama işlemini size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapabilirsiniz. SGK talebiniz üzerine bakmakla yükümlü bulunduğu insanları sorgulama yaparak size dilerseniz bu konu meselesinde doküman de verebilir.

Sgk bakmakla yükümlü olduğuna dair evrak nasıl alınır ?

Okurlarımızın bu aralar çok sordukları soruların başında bakmakla yükümlü belgesi nasıl alınır sorusu da gelmekte. Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki maalesef bakmakla yükümlülük belgesi e devlet sisteminden alınamamakta. E devlet haricinde de bakmakla yükümlü olduğuna dair belgeyi online şekilde alabileceğiniz 1 platform bulunmuyor.

Bazı kurum ya da kuruluşlar sizden kanunen bakmakla yükümlü olunan kişiler ile ilgili bakmakla yükümlü belgesi isteyebilir. Bu belgeyi ülkemiz genelinde herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu bakmakla yükümlü bulunduğu bireyleri gösterir evrak sizden yararlanan her 1 şahıs için ayrı ayrı düzenlenmekte. Tek belgede verilememekte maalesef.

Sağlık yardımı rica ve taahhüt formu

Sgk bakmakla yükümlü olunan kişilerden sigortanızdan azalma gösteren ya da tekrardan sigortanızdan yararlanmasını dilediğiniz bireyler var ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na Sağlık Yardımı Rica ve Taahhüt Belgesi ile başvurmanız gerekiyor. bakmakla yükümlü formunu buradan indirebilirsiniz:

Bakmakla yükümlülük konusundaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar