Bakıcı Sigortası Teşviki, Prim Hesaplama 2021

Bakıcı sigortası için ödenecek prim tutarı brüt maaş üstünden hesaplanmakta. Bakıcı sigortası primleri asgari ücrete bağlı şekilde artıyor. 2021 yılına ilişkili olarak brüt asgari ücretin dikkat çekici olması ile yanında 01 Ocak 2021 tarihsel ile 31 Aralık 2021 tarihleri arası ödenecek bakıcıya sigorta 2021 prim tutarları da dikkat çekici oldu.

Bu paylaşımımızda 2021 bakıcı sigorta primleri ve bebek bakıcısı sigorta primi hesaplamasını nasıl yapılır, hasta ve bebek bakıcısına sigorta nasıl yapılıyor meselesi için bilgi edinebilir ve evde bakıcı sigortası 2021 başvurusu nereye ve nasıl yapılıyor konusu için bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu nedir ?

Bebek bakıcı, hasta bakıcısı bunun gibi ev hizmetlerinde ücret karşılığı çalıştırılanların sigortalı yapılması kanuna göre zorunludur. Sigorta yapılmadığının tespiti mecburiyetinde çalıştıran insana Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında ağır cezalar uygulanmaktadır. Sigorta için başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz meselesi için teferruatları paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebek bakıcı sigortası nasıl organize edilmektedir ?

Kanunen fiili şekilde çalıştırmış olduğunuz bakıcılara sigorta zorunluluğu vardır.  Bu kapsamda sigortalıyı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek ve prim ödemelerini yapmak çok aşırı kolaydır. Bakıcıların sigortası ev hizmetlerinde 10 günden fazla Öbür ismi ile Ek9 kapsam gereğinde yapılır. Lüzumlu belgeler ise müracaat formu, çalışan ve işveren kimlik fotokopisi. 1 defa formu verdikten sonrasında bundan böyle bakıcının çıkışını vermediğiniz sürece primler her ay otomatik şekilde tahakkuk ediyor.

Başvuru konusu için izlemeniz gereken yol, müracaat için istenen evraklar, müracaat formunu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hasta bakıcı sigortası nasıl organize edilmektedir ?

Hem hasta bakıcısı hem de bebek bakıcısı için ödenecek aylık sigorta primleri, teşvik koşulları ve müracaat hükümleri bu paylaşımımızda belirtildiği gibidir. 1 ayrım bulunmamaktadır.

Bakıcı sigorta teşvik 2021

Bakıcıya sigorta için yararlanabileceğiniz 3 ciddi sigorta teşviki vardır. Bu 3 teşvikten yararlanabilmek için aranan temel Şart prim ödemelerini düzenli ve vadesinde yapmak ve geçmiş döneme sigorta prim borcunuzun bulunmamasıdır. Onun haricinde bakıcılara sigorta teşvik özel kuralları herbir teşvik için aşağıda belirtilmiştir.

5510-5 puanlık indirim teşviği

Bu teşvikten yararlanabilmek için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş çağa borcunuzun olmaması gerekiyor. Onun haricinde 1 Şart aranmaz. Bu teşvikten yararlanabilmek için ev hizmetleri ek dokuz 10 günden fazla müracaat formundaki  Teşvikler kısmında 551081. madde teşvik kutucuğunu her halde işaretleyin.

6111 sayılı kanun teşvik kuralları 2021

Bebek bakıcısı sigortası, çocuk bakıcısı sigortası, hasta bakıcı sigortası v.s. bu gibi ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsam gereğinde sigortalı çalıştıran işverenlerin en çok fazla yararlandıkları teşviklerin başında gelir. Bu kapsamda evde çalışana sigorta teşvikinden yararlanabilmeniz için;

 • İşe aldığınız insanın işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık çağa içerisinde sigortalı çalışmasının olmaması,
 • Başka 1 işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • 18-29 ıslak arası erkek olması ya da hanım olması ( bayanlar için ıslak şartı aranmaz) gerekiyor.
 • Eğer bakıcı teşvik kurallarını sağlıyorsanız 24 ay vakit ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz.
 • Bakıcıların sigortasını başlatmadan evvelinde İŞKUR kaydını da yaparsanız ilave şekilde 6 ay daha teşvik hakkınız olur.
 • Bu halde toplamda 30 ay bakıcı için sigorta teşvikinden yararlanabilirsiniz.
 • Bu bakıcı teşviki için lüzumlu kuralları sağlıyorsanız ev hizmetleri ek dokuz 10 günden fazla müracaat formundaki 4447/10. madde yönünü tam olarak işaretlemelisiniz.

27103 sayılı kanun 2021

Evde bakıcı sosyal güvenlik kurumu teşvikleri bünyesinde en önemlisi diyebiliriz. Hem normal işverenlerin yararlanabildikleri hem de evde bakıcıya sigorta yapanların yararlanabildikleri bu teşvik 700 TL bakıcı teşviği şekilde da adlandırıldı ve ilk kere 2018 yılında uygulanmaya başlanıyor. Bu teşvikten yararlanabilmeniz için;

 • İşe aldığınız bakıcının işe başlama zamanından önceki son üç ay içerisinde 10 günden fazla ssk, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu çalışmasının olmaması,
 • İŞKUR kaydının olması gerekiyor.
 • Eğer bu koşulları sağlıyorsanız primlerin tümü İşkur bakıcı desteği şekilde da bilinen bu teşvik kapsam gereğinde 15 ay vakit ile devlet aracılığıyla karşılanır.
 • Bu kapsamda normalde teşvikten yararlanma zamanı 12 ay. Fakat işe aldığınız şahıs 18-25 ıslak arası erkekse ya da bayansa ( kadınlarda ıslak şartı aranmaz) ya da engelli ise teşvik zamanı 18 ay şekilde uygulanır.
 • Bu teşvikten yararlanmak için ev hizmetleri ek dokuz 10 günden fazla müracaat formundaki Teşvikler kısmında 4447-19. madde kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Olmadan kendiniz ekleyin. Teşvik için teferruatlı bilgiyi buradaki paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Tüm teşvikler konusu için teferruatlı bilgi, müracaat şartları ve teşvik tanımlama işlemleri meselesinde ayrıntıları sayfamızda bulabilirsiniz.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2021

Yukarıda da belirttiğim üzere evde bakıcı sigortası prim tutarları brüt asgari ücret üstünden hesaplanmakta. Bakıcı sigorta primi hesaplama ve aylık ödenecek prim tutarları işveren şekilde hangi teşvikten yararlandığınıza ve prim ödemelerini düzenli yapmanıza göre farklılık gösterir.

Teşvik özelliğine göre bebek bakıcısı sigorta hesaplaması ve aylık ödenecek tutarlar alt taraftaki bunun gibi olacaktır. Bu primler tıpkı sürede yabancı çalışanlar için de geçerlidir. Bakıcı prim tutarları alt taraftaki gibidir. Bakıcılar haricindeki Öbür ev hizmetleri çalışanlarının aylık sigorta primleri ile ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplamasını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız, geçmiş döneme sigorta prim borcunuz var ise aylık ödeyeceğiniz prim tutarı brüt ücretin %37,5’i olur. Bu kapsamda aylık şekilde ödenecek prim tutarı: 1.341,56 TL,
 • Prim ödemelerinizi düzenli ödüyorsanız ve geçmiş sigorta prim borcunuz olmadan 5510/5 puanlık indirimle beraberinde brüt ücretin %32,5’i oranında ödeme yaparsınız. Bu kapsamda aylık prim tutarı 2021 yılında: 1.162,69 TL olacaktır.
 • Eğer 4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun) sigorta teşvikinden yararlanıyorsanız brüt ücretin %17’si oranında prim ödemesi yaparsınız. Bu kapsamda aylık şekilde ödeyeceğiniz prim tutarı ise 608,18 TL olacaktır. ( Teşvik koşulları aşağıdadır)
 • Eğer işveren şekilde ve işe alınacak bakıcı şekilde 4447-19. madde teşvik ( 7103 sayılı kanun) kurallarını sağlıyorsanız bu halde üçüncü aydan itibaren 15 ay vakit ile hiç prim ödemeden sigortalınızı çalıştırabilirsiniz. ( teşvik kuralları aşağıdadır)
 • Yarım gün bakıcı için ödenecek sigorta primleri için üst kısımda belirtilen aylık sigorta ödemesini 30’a bölüm çalışma olan gün ile çarparak aylık bazda ödeyeceğiniz sigorta primi hesaplaması yapabilirsiniz.

Yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar 2021

Türkiye’de hem hasta bakımı hem de bebek bakımı için yabancı uyruklu bakıcılar sık şekilde çalıştırılmakta. Dolayısıyla onlar adına bakıcı sigortası hesaplaması de merak edilebilmektedir. Yabancı bakıcı teşvikleri ve ödenecek aylık prim tutarları oturma izni olması koşulu ile aynen yukarıdaki gibidir. Türk çalışanlar ile arada 1 ayrım bulunmamaktadır.

Hasta bakıcı ücretleri ne kadar ?

Bebek ya da hasta bakıcısına ödenecek en düşük net maaş asgari ücret üstünden hesaplanmaktadır. Bunun dışında ödenmesi gereken aylık maaş tutarları ise çalıştıracak şahıs ile bakıcı arasındaki sözleşmeye göre farklılık gösterebilmektedir. Hem asgari ücret üstünden ödenmesi gereken net maaş hem de ortalama maaş tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk bakıcı teşvik kuralları nelerdir ?

Evde çocuk bakımı projesi kapsam gereğinde lüzumlu kuralları veren annelerin bakıcı parası eğitimli bakıcı teşviki kapsam gereğinde devlet nedeniyle karşılanmaktadır. Evde çocuk bakımı sosyal güvenlik kurumu ödemesi desteğinden yararlanabilmeniz için genel şekilde sağlamanız gereken bakıcı teşvikinden yararlanma kuralları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Annenin sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde ve aktif şekilde çalışıyor olması,
 • Bakıcının Ulusal Eğitim Bakanlığı onaylı bakıcı sertifikası sahibi olması,
 • Çocuğun 0-24 ay bünyesinde olması,
 • Proje için belirlenen illerden birisinde ikamet ediyor olması gerekiyor.
 • Başvuru yapmak ve daha teferruatlı bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar