Bakıcı Sigortası Nasıl Yapılır ?

Bakıcı sigortası nasıl yapılır ? Evde bebek bakıcısı, hasta bakıcısı çalıştırmayı düşünüyorsanız ve bakıcı sigortası nasıl yapılıyor meselesi için bilgi sahibi değilseniz bu yazıda evde bakıcı sigortası nasıl düzenlenmektedir ile ilgili teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu 2015 yılından itibaren ev hizmetlerinde çalışanların sigorta bildirim işlemlerini kolaylaştırdı. Bundan böyle evde çalıştıracağınız bakıcınızın sigorta bildirim işlemini pratik olarak yapabilirsiniz. Bununla birlikte bakıcı sigortası teşvik şartları, bakıcı sigortası hesaplama ve aylık prim tutarları ile alakalı da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu var mı ?

Kanunen bakıcı çalıştıranların bunları Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirerek prim ödemelerini yapması zorunludur. Ay içerisinde ister 10 günden az, ister 10 günden fazla, ister günlük, ister saatlik çalıştırılsın. İşveren ve işçi ilişkisi var ise daha doğru 1 anlatım ile ücret karşılığı meslek yapılıyorsa sigorta bildirimi de zorunludur.

Dilerseniz başvuruya geçmeden evvelinde sayfamızı ziyaret ederek teşvikli ve teşviksiz aylık bakıcı sigorta primlerine göz atabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında bakıcıya sigorta nasıl yaptırılır, bebek bakıcısına sigorta nasıl organize edilmektedir konularında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bakıcı sigortası başvurusu nasıl yapılıyor ?

Eğer bakıcınız ay içerisinde 10 günden yani 75 saatten fazla çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsam gereğinde 10 günden yani 75 saatten az çalışıyorsa 10 günden az çalışanlar kapsam gereğinde SGK’ya bildirimini yapabilirsiniz. 10 günden az çalışacaklar için bildirim online da yapılabiliyor. 10 günden az zamanlı çalışma bildirimini online nasıl yapacağınız ile ilgili detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Biz bu paylaşımımızda ay arasında 10 günden/75 saatten fazla çalışan bakıcının ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsam gereğinde bildirim işleminin nasıl yapılacağı ile alakalı bilgi vereceğiz. Takip etmeniz gereken yol ve bakıcı sigortası için lüzumlu evraklar şunlardır;

  • Öncelikle ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar müracaat formunu indirerek formdaki lüzumlu teferruatları doldurun. Formu aşağıdan indirebilirsiniz.
  • Ekine bakıcıyı çalıştıracak işveren ve bakıcıya ait kimlik fotokopisini koyun.
  • Başvuru için bunların haricinde 1 evrak istenmez. Bu belgeleri dilerseniz elden, dilerseniz posta ile işverenin ikamet adresinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderin.
  • Hepsi bu kadar.

Başvuru formunu dolduramadıysanız hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.Başvuru için son tarih bakıcının işe başladığı tarihteki ay sonudur. Yani 01 Eylül 2020 tarihsel itibarıyla başladıysa en geç 30 Eylül 2020 tarihine kadar müracaat yapmanız gerekiyor.

Bebek bakıcı sigortası nasıl organize edilmektedir ?

Eğer bebek bakıcınız ay arasında 75 saatten az çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan, 75 saatten fazla çalışıyorsa 10 günden fazla kapsam gereğinde bildirimi yapabilirsiniz. Bakıcı sigortası başvurusu için üst kısımda anlatılan kanunlara göre devinim edebilirsiniz.

Hasta bakıcı sigortası nasıl organize edilmektedir ?

Evde hasta bakıcısı için sigorta başlatma, çıkış, teşvik ve müracaat işlemleri aynen bu yazıda anlatıldığı bunun gibi olup muhtelif 1 prosedür bulunmamaktadır.

Ek dokuz ev hizmetleri 10 günden fazla formu

Başvuru için lüzumlu ve olmazsa olmamaktadır formdur. Başvurular şu lahza için bu formla elden ya da posta yolu ile yapılabilmekte. İlerleyen süreçte e-devlet üstünden müracaat ekranının açılmasını da bekliyoruz.Formu buradan indirebilirsiniz >>

Evde bakıcı sigortası teşvikleri

Tabi müracaat formunda da yer alan C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ  kısmında da görüleceği üzere çalıştırdığınız bakıcı için yararlanabileceğiniz bir takım sigorta prim teşvikleri Öbür adıyla sigorta prim indirim düzenlemeleri bulunmaktadır. Bunlar sizin için büyük ciddiyet arz etmektedir. Zira teşviklerle yanında primin hemen hemen yarıdan fazlasını devlet ödemektedir. Gelelim bu teşviklerden yararlanma şartlarına.İşveren şekilde yararlanabileceğiniz bütün sigorta prim teşviklerini tek başlık altında topladık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek teşvik kurallarına göz atabilirsiniz.

Sigortasız bakıcı çalıştırma cezası

Bakıcı sigorta cezası biraz ağırdır. Sigortasız şekilde çalıştırdığınızın tespiti şeklinde sigortasız çalıştırdığınız her çağa için brüt aylık asgari ücretin iki sert tutarında idari nakit cezası uygulanır. Sigortasız çalıştırma biçiminde uygulanacak güncel SGK idari nakit cezası tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir ?

Tescil için müracaat yapıldıktan sonrasında ilk ödeme işlemi işe başlama zamanından sonraki ayın sonuna kadar organize edilmektedir. Her ay için de tıpkı biçimde son ödeme günü takip eden ayın sonudur. Ödeme işlemleri işveren T.C. numarası ile bütün banka ve PTT şubelerinden düzenlenmektedir. Ödemeler Sgk ödeme-ek dokuz 10 günden fazla çalışan prim ödeme menüsünden gerçekleştirilir.

Bakıcı sigortası ile ilgili merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar