Bakıcı Desteği Şartları Nelerdir, Kimler Yararlanır ?

Bakıcı desteği hasta bakıcısı, bebek bakıcısı v.s. çalıştıracaklar için önemli maddi destek sağlamakta. Bakıcı sigorta primlerinin yüksek olması ebeveynleri düşündürmekte.  Lüzumlu koşulları sağlayanlara ev hizmetlerinde çalıştırdıkları bireyler için devlet bakıcı desteği veriliyor. Bununla birlikte evde bakıcıya devlet desteği sırf sigorta primlerinden ibaret değil. Bakıcılara devlet desteği lüzumlu koşulları sağlayanlar için sigorta primine ilave şekilde 300 euro maaş verilmesini de kapsamakta.

Devletin bakıcı desteği sigorta priminin tümü ve lüzumlu koşulları sağlayanların maaşı devlet sebebi ile karşılanıyor. Bu paylaşımımızda bakıcı devlet desteği kuralları ile alakalı teferruatlı bilgi verilecektir. Yazımıza geçmeden evvelinde bakıcılar için ödenen aylık teşvikli ve teşviksiz güncel prim tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bakıcı desteği başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Bakıcı için devlet desteğinden yararlanabilmeniz için herşeyden önce yanınızda çalışacak hasta bakıcısı, bebek bakıcısı ya da diğeri ev hizmetleri sigortalınız için ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar kapsam gereğinde tescil başvurusu yapmanız gerekiyor. Müracaat yapmak ve lüzumlu evrakları öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Başvuru yaparken ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar müracaat formundaki C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ kısmında 4447/19. madde teşviği seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Eski formlarda bu teşvik çeşidi yoktur. Şayet formda olmadan kendiniz yazın oraya. Peki nedir bu 4447 19. madde teşvik şartları.Bu teşviğin özel kuralları meselesinde ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakıcı teşvik koşulları nelerdir ?

SGK ek dokuz kapsamındaki ev hizmetleri çalışanlarının tümü 4447/19. madde teşviğinden yararlanabilmekte.  Bakıcı ya da ev hizmetlerinde çalışan yerli ve yabancu bakıcı ile diğeri sigortalılar için  sigorta prim desteğinden yararlanabilmeniz için;

 • SGK Ev hizmetleri Ek9 kapsam gereğinde ilk kere sigortalı çalıştırıyor olmanız ya da varolan 1 çalışanınız var ise bu çalışana ilave şekilde 1 kişiyi daha işe almanız gerekiyor.
 • Eğer varolan halde yanınızda çalışan 1 ev hizmetleri sigortalınız var ise işe aldığınız iki. bireyin sigorta priminin tamamını devlet ödüyor.
 • Mevcut çalışan yok ise ve ilk defa ev hizmetleri tescili açıyorsanız tescil açıldıktan sonrasında tescilin açılmasını takip eden üç. aydan itibaren 700 liralık sigorta prim desteğinden yararlanırsınız ve bu insanın sigorta priminin tamamını devlet öder.
 • Ev hizmetlerinde çalışmaya devam edenler için bu teşvikten yararlanma hakkınız yok.
 • İşveren açısından aranan 1 diğeri Şart ise primlerini düzenli ödemesi ve ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunun olmaması.

Ev hizmetlerinde bakıcı, temizlikçi v.s. şekilde çalıştırılacak şahıs için sigorta prim desteğinden yararlanabilmeniz için ise;

 • Çalışanın sizin yanınızda başladığı tarihten önceki son üç ay arasında 10 günden fazla sigortalı çalışmasının olmaması, 10 günden fazla bağkurlu olmaması gerekiyor. İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakiler istisna kapsamında.
 • Çalışanın İşkur’a kayıtlı işsiz olması,

Gerekiyor.

Yukarıdaki kuralları sağlıyorsanız sigorta primlerinin tümü 18 ay süre ile devlet sebebi ile karşılanıyor. Bununla beraber bakıcı yabancı uyruklu olsa dahi bu destekten yararlanabileceksiniz. Tabi burada ciddi olan husus yabancı uyruklu insanın Türkiye’de çalışma ve oturma izninin olması.

Annelere çalıştırdıkları bebek bakısı sigorta prim desteği birlikte 1 de İŞKUR aracılığıyla 400 TL maaş desteği verilmekte. Bu konu ile ilgili detaylı bilgiye de  başlıklı paylaşımımızdan edinebilirsiniz.

İşkur bakıcı desteği nasıl alınır ?

Devlet vasıtasıyla bahsedilen bakıcı desteği ve koşulları yukarıdaki gibidir. Bu teşvik için İşkur şartı istendiğinden tıpkı sürede İşkur bakıcı desteği şekilde da adlandırılıyor. üst kısımda belirtilen desteğin haricinde bakıcı desteği bulunmuyor. Lakin çalışan annelere avrupa birliği destekli 100 euro kreş desteği ödeniyor. Müracaat yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK eğitimli bakıcı desteğinden kimler yararlanır, kuralları nelerdir ?

Bakıcı Desteği SGK priminin tamamının karşılanmasına ilave şekilde 300 euro aylık ödemeyi de kapsamaktadır. SGK eğitimli bakıcı şekilde bilinen bu projeden yararlanma koşulları aşağıda verilmiştir.

 • Bu destekten sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışan ve 0-24 ay arasında çocuğu olan anneler yararlanabilmektedir.
 • Projeden yararlanabilmek için annenin ve bakıcının plan için belirlenen pilot şehirlerde ikamet ediyor olması gerekmektedir.
 • Çocuğun ikameti ile annenin ikametinin tıpkı adreste olması gerekmektedir.
 • Eğitim almış olan çocuk bakıcısının tam süreli şekilde ve ev hizmetleri kapsam gereğinde çalıştırılıyor olması gerekmektedir.
 • Analık izninin sona ermiş olması,
 • Bakıcı maaşının ev hizmetlerinde çalışanlara ödenen asgari net ücret kadar olması gerekiyor. Net maaşa başlıklı makalemizden ulaşabilirsiniz.

Sgk bakıcı yardımı müracaat formu ve başvurular online şekilde yapılıyor. Lakin çoçuk bakımı devlet desteği başvurusu için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Güncel başvurulara göz atmak, online başvurmak, kullanılan pilot illeri öğrenmek ve bakıcı destek parası konusu meselesinde bütün güncel gelişmeler için resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. E-devlet üstünden sosyal güvenlik kurumu bakıcı parası başvurusu için sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Devlet hasta bakıcı desteği veriyor mu ?

Yukarıda belirtilen maaş desteği bebek bakıcısı için geçerlidir. Fakat ev hizmetlerinde çalıştırılan hasta bakıcıları da üst kısımda kuralları verilen işkur hasta bakıcı desteği yani sigorta prim teşvikinden yararlanma hakkına sahiptir. Şayet hasta bakıcı ve işveren açısından lüzumlu koşullar sağlanıyorsa gene 18 aya kadar sigorta prim ödemelerinin tümü SGK aracılığı ile karşılanacaktır.

Bir diğeri hasta bakıcı devlet desteği ise evde bakım maaşıdır. En az %50 ve üzeri mani raporu olup devamlı bakıma muhtaç olan ve hane halkı geliri net asgari ücretin 2/3’ü altında olanlara çalıştırdıkları hasta bakıcı için evde bakım maaşı ödenmektedir. Müracaat kurallarına ve konu dalında bütün ayrıntılara nasıl alınır başlıklı paylaşımımızdan ulaşabilirsiniz.

Sgk bakıcı desteği  konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar