Bağkur Sigortalılık Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Bağkur sigortalılık belgesi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ile ilgili işlemler için SGK aracılığıyla istenen belgeler arasında yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilinizin düzenlenmesi ve kayıtlarınızın kontrol edilebilmesi için sizden Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalılık tescil belgesi isteyebilir.

Özellikle Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırması ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya yapılandırması yapabilmek adına Sosyal Güvenlik Kurumu yapılandırmayı yapmadan evvelinde sizden bu belgeyi rica edebilir. Bununla birlikte 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilik başvurusunda emeklilik dilekçesi ekine sosyal güvenlik kurumu sigortalılık belgesini de eklemeniz gerekiyor. 4/b sigortalılık belgesi örneklerini ve nasıl doldurulacağı hususunda bilgiyi paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.  Yazımıza geçmeden evvelinde güncel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İb formu nedir ?

Bağkur sigortalılık belgesinin diğeri ismi ib formudur.Tescil kayıtlarının düzenlenmesi için ziraat odaları, esnaf odası, ticaret sicil müdürlükleri, tapu müdürlükleri benzeri Kurumlardan kayıt başlama ve bitim tarihinin tespiti için uygulanan belgedir. İb formunu aşağıda verilen bağlantılar aracılığı ile indirebilir ve

Bağkur ib formu indir

5510 dört b sigortalılık belgesi tarım/çiftçi bağkurlular (2926 sayılı kanuna göre) ve esnaf/şirket ortakları için (1479 sayılı kanuna göre) farklılık göstermektedir.

 • Tarım/çiftçi bağkurlular için 2926 sayılı kanuna göre tarım sigortalılık belgesini buradan indirebilirsiniz >>
 • Esnaf ve firma ortakları için 1479 sayılı kanuna göre sigortalılık tetkik belgesini buradan indirebilirsiniz >>

Bağ-Kur’da İB formu ile geriye dönük tescil güncelleme çalışması gelebilir. Ayrıntılar için  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2926 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ib formu örneği

Bağkur sigortalılık belgesi 2926 2 sayfadan oluşmaktadır. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu formunu PDF şekilde üst kısımda verilen bağlantılardan indirebilirsiniz. Boş sayfa şekilde ön ve art sayfa 2926 ib formu örneği alt taraftaki gibidir;

2926 formu

2926 bağ-kur ib formu örneği art sayfası aşağıda verilmiştir. 

2926 formu örneği art sayfa

1479 sigortalılık belgesi örneği

1479 ib formunu yukarıdan PDF şekilde indirebilirsiniz. 1479 sayılı kanuna göre bağ-kur sigortalılık belgesi tek sayfadan oluşmakta olup ön ve art sayfaları alt taraftaki gibidir;

1479 ib formu örneği

1479 İB formu vergi dairesi, ticaret sicil Müdürlükleri ve bağlı olunan odaya doldurtulmaktadır. Çok eski olmayan vergi kayıtları için Sosyal Güvenlik Kurumu bu belgeyi istememektedir.

İb formu kuruluş ortakları için örneği

1479 sigortalılık belgesi doldurma başlığı altında verdiğimiz İB formu kuruluş ortakları içindir. Belgeyi indirebilir ve yazılanlara göre doldurabilir ve ilgili Kurumlara onaylatarak SGK’ya verebilirsiniz.Bağkurdan ne süreç emekli olacaksınız ? Hemen sayfamızı ziyaret ederek emekli olacağınız tarihsel hesap edebilirsiniz.

Bağkur sigortalılık belgesi nasıl doldurulur ?

İki ayrı İB formu yani sigortalılık belgesi bulunmakta. Birincisi tarım/çiftçi bağkurlular için istenen doküman öbür ise esnaf ve kuruluş ortakları için istenen belgedir. Şimdi 2 ayrı başlık altında belgelerin nasıl doldurulacağına değinelim.

Bağkur sigortalılık belgesi 2926 doldurma

2926 sigortalılık belgesi tarım/çiftçi bağkuru başlangıç ve bitiş tarihlerinin kontrol edilmesi için istenen 1 belgedir. Belgeyi doldururken aşağıda belirtilenlere dikkat etmeniz gerekmekte.

 • Formda yer piyasa I- BU KISIM İLGİLİ KÖY VEYA MAHALLE MUHTARLIĞINCA DOLDURULACAKTIR bölümü mahalle muhtarı sebebiyle doldurulup mühürlenecektir.
 • Formda yer alan II- BU KISIM ZİRAAT ODASI TARAFINDAN DOLDURULACAKTIR tarafını bağlı olduğunuz Ziraat Odası’na doldurtup onaylatacaksınız.
 • Formdaki III- BU KISIM TARIM KREDİ KOOPERATİFİ TARAFINDAN DOLDURULACAKTIR. yönünü bağlı bulunduğunuz 1 Koeperatif var ise doldurtabilirsiniz. Olmadan gerek bulunmamaktadır bu kısmın doldurulmasına.
 • Formdaki IV- BU KISIM İLGİLİ BİRLİK TARAFINDAN DOLDURULACAKTIR. bölümü bağlı bulunduğunuz 1 birlik var ise örnek olarak pancar birliği, fisko birlik v.s. bunun gibi birliğe doldurtup onaylatın. Olmadan bu bölümü da doldurtmanıza gerek yok.
 • Formdaki V-BU KISIM İLGİLİ TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNCE DOLDURULACAKTIR. bölümü Şayet üzerinizde tarla, tarım arazisi v.s. var ise tapu müdürlüğü vasıtasıyla doldurulup onaylanmalı. Olmadan dahi bu bölümü tapuya olmadığına ilişkili olarak onaylatmanız yararınıza olacaktır.
 • Formda yer alan VI- BU KISIM SİGORTALI TARAFINDAN DOLDURULACAKTIR yönünü kendi bilgilerinizi yazıp imzalamanız gerekiyor.

1479 sigortalılık belgesi doldurma

1479 sigortalılık belgesi vergi kaydı olan esnaflar ve kuruluş ortaklarının 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sigorta tescil kayıtlarının kontrol edilmesi ve düzenlenmesi için istenen belgedir.

 • Formdaki I- BU KISIMVERGİ DAİRESİ/MAL MÜDÜRLÜĞÜNCE DOLDURULACAKTIR yönünü Vergi Dairesine ya da Mal Müdürlüğüne onaylatmanıza gerek yoktur. SGK veri tabanında zaten vergi kayıtları varolan bununla beraber sizden bunu rica etmiyor. Yani bu kısım boş kalacak.
 • Formdaki II- BU KISIM MESLEK KURULUŞUNCA (GEREKTİĞİNDE TİCARET / SANAYİ ODALARINCA DOLDURULACAKTIR) yönünü bağlı bulunduğunuz odaya örnek olarak esnaf odası, şoförler odası v.s. doldurtup onaylatmanız gerekiyor. Şayet kuruluş ortağı iseniz ticaret odalarına ya da mesleğinize göre uğraş teşekkülerine doldurtup onaylamanız gerekiyor.
 • Formdaki III-BU KISIM ESNAF ve SANATKARLAR SİCİL MEMURLUĞUNCA DOLDURULACAKTIR yönünü Ticaret Sicil ya da esnaf sicil müdürlüklerine doldurtup onaylatmanız gerekiyor.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar