Bağkur Primi Ödemesi Nasıl, Nereye Yapılır ?

Bağkur primi ödemesi için oldukça çok alternatif bulunmaktadır. 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemelerinin son tarihi, ne süreç ve ne biçimde ödeneceği 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre düzenlenmektedir.

Eğer çiftçi iseniz, esnaflık kaydınız ya da kuruluş ortaklığınız var ise v.s. ve ücret karşılığı herhangi 1 işte sigortalı şekilde çalışmıyorsanız mecbur şekilde 4b kapsam gereğinde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ödemesi yapmanız gerekiyor. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu nereye ödenir, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeme son günü, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari döneme prim nedir benzeri 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim ödemeleri meselesi için merak edilen bütün sorularınızın yanıtını bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

4b borcu nedir ?

5510 Sayılı Kanuna göre kendi adına ve hesabına Özgür çalışan çiftçiler, esnaflar, kuruluş ortakları ve isteğe bağlı bağ kur prim ödemesi yapanlar sigortalı sayılırlar. Kanunun 4/b bendi kapsam gereğinde sigortalı sayıldıklarından 4b sigortalısı şekilde da adlandırılırlar. Dolayısıyla 4b şekilde görünen borç Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcudur.

Bağkur primi sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

4b bagkur a prim borcunuzun ne kadar olduğunu ve tescil bilgisi meselesinde e devlet sisteminden online şekilde sorgulama yapabilirsiniz. Tabi bu işlem parolasız yapılamıyor. e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Şayet daha evvelinde E devlet şifresi almadıysanız ya da şifrenizi hatırlamıyorsanız en bayakın PTT merkezine giderek yeni parola temin edebilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu sorgulaması için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmetleri-4b Borç durumu menüsünden prim borç sorgulaması yapabilirsiniz.

Bağkur primi borç sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >>>>

Bağkur primi hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim hesaplaması ve ödenecek en düşük prim ile en yüksek prim tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor.

 • Esnaf ve ya kuruluş ortaklarının ödeyeceği aylık en düşük prim tutarı brüt asgari ücretin %34,5’i üstünden hesaplanıyor. Ödenecek en yüksek aylık miktar ise bunun 7,5 sert olmakta. Şayet yüzde beş puanlık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi indiriminden yararlanıyorsanız bu halde aylık en düşük prim tutarı brüt asgari ücretin %29,5’i, en yüksek ise bunun 7,5 sert şekilde hesaplanır.
 • Tarım bağkurlular ise aylık en düşük 2020 yılında günlük olarak brüt asgari ücretin 27 gündelik tutarının %34,5’i kadar prim ödemesi yapmakta. En yüksek çiftçi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ise bunun 7,5’i kadar ödeme yapılabiliyor. Tarım bağkurlular da beş puanlık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu indiriminden yararlanıyor. Bu halde ise aylık şekilde 2020 yılında günlük olarak brüt asgari ücretin 27 günlük olarak tutarının %29,5’i oranında, en yüksek ise 7,5 sert oranında ödeme yapabiliyorlar.
 • Önemli not:Tarım bağkuru kapsam gereğinde olanlar 2020 yılında günlük olarak brüt asgari ücretin 26 gündelik tutarı üstünden prim ödüyorlar. Bu 27 gün her yıl bir puan arttırılacak ve en nihayetinde tarım bağkurlu biri de 2023 yılında aylık brüt ücret üstünden prim ödemesi yapacak.
 • İsteğe bağlı bağkurlular aylık en düşük brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öderler. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır.

Bağkur prim ödeme kodları

Bağkurda her 1 ödeme türünün sistemde tanımlı kodu olmaktadır. Ödeme kodları ve açıklaması alt taraftaki gibidir:

 • (01)- Aylık prim ödemesi manasına gelir. Banka kanalı, atm, mobil bankacılık v.s. bu gibi kanallardan yaptığınız bütün ödemeler bu kodla görünür.
 • (02 )- 48. Madde Peşinat. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borçlarınızı 6183 sayılı kanun gereği taksitlendirmek için ödenen peşinat kodudur.
 • (03)- ek 19- 17 Borç: 2008 evveli dondurulan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sürelerinizi borçlanıp ödediğinizde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hesabınızda bu kod ile görünür.
 • (06)- Askerlik borçlanması: Bağkurda askerlik borçlanması için yapılan ödemeler bu kodla görülür.
 • (26) Tevkifat: Satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden yapılan kesintiler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hesabınızda 26 ödeme kodu ile görülür.

Bağkurda her 1 başlangıç ve işi terk etme hesabınızda terk kodları ile görünür. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dökümünüzde yer saha kodların ne anlama geldiğini öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi indirimi nedir, kimler yararlanır ?

4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde Şayet son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz olmadan ya da geçmiş borçlarınız yapılandırma/taksitlendirme kapsam gereğinde ise ve harici aylık primlerinizi de düzenli ödüyorsanız beş puanlık indirimden yararlanırsınız. Prim indiriminden yararlanabilmek için tek Şart primlerinizi düzenli ödemesi yapmak ve son ödeme vadesi geçmiş borcunuzun olmamasıdır.Bağkur prim indiriminden isteğe bağlı kapsam gereğinde prim ödemesi oluşturan dışındaki bütün bağkurlular yararlanır. Prim borcunu taksitlendiren/yapılandıran ve ödemelerini düzenli yapanlar da indirimden yararlanabilmekte.

5 puanlık indirimli ve indirimsiz aylık güncel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi ne süreç ödenir ?

Her ayın Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu ödemesini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir. Örneğin 2019/Nisan ayına ilişkili olarak 4b borcunuzu son ödeme tarihiniz 31 Mayıs 2019’dir. Prim ödemesi takip eden ayın sonuna kadar yapılmadığında gecikme zammı ve faizi işlemeye başlar.

İki aydan fazla üst kısımda belirtilen biçimde ödeme yapılmadığında ise hem bağkurlunun kendisinin hem de sigortasından yararlanan insanların sağlık sigortaları kapanır.

Bağkur primi nereden ödenir ?

Bağkur prim borçlarınızı bütün banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılığından ya da kredi kartınız ile Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sisteminden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz. Ödeme menüleri ise alt taraftaki gibidir.

 • Aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari primi için: SGK tahsilatları-4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim
 • Geçmiş çağa ve ya yapılandırma kapsamındaki prim borçları için: SGK tahsilatları-4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu geçmiş dönem,
 • Bağkur 48. madde taksit peşinatı için: SGK tahsilatları-Bağkur taksit peşinatı,
 • 6183/48.madde taksitleri için ise: SGK tahsilatları-Bağkur 48.madde taksit ödemesi. 

Bağkur primi saha bankalar

Aşağı yukarı Türkiye’de şubesi olan bütün bankalar ve ya PTT’ler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tahsilatı için yetkilidir. En çok fazla şubesi olan ve ağırlıklı şekilde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tahsilatı oluşturan bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Akbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Şeker Bank,
 • Türkiye Iktisat Bankası,
 • Ve Öbür bütün bankalar.

ATM’den Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi nasıl yapılıyor ? 

ATM’ler üstünden de Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tahsilatı ödenebilen 1 çok fazla banka bulunur. ATM’den Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ödenebilen başlıca bankalar Ziraat Bankası, Kamu Bank ve Vakıf Banktır. Öbür bankaların da çoğunda ATM üstünden prim ödenebilme imkanı bulunmaktadır. ATM’den Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim ödemesi için;

 • Geçmiş döneme prim borcu için SGK Ödemeleri-4b/Bağkur geçmiş dönem ödemesi,
 • Aylık cari prim 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tahsilatı için ise SGK Ödemeleri-4b/Bağkur prim menüsünden ödeme yapabilirsiniz.
 • Bağkur prim yatırma işlemi T.C. numarası üstünden yapılmaktadır.

Bağkur 48.madde taksitlendirme ödemesi nasıl organize edilmektedir ? 

Bildiğiniz üzere son ödeme vadesi geçmiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarının her süreç 6183 sayılı kanunun 48. maddesine istinaden taksitlendirme imkanı bulunmakta. Bu taksitlendirme kapsam gereğinde senelik taksit farkı/faiz oranı yaklaşık %12’dir. Taksitlendirme yapabilmeniz için herşeyden önce SGK’nın hesapladığı peşinatı ödemeniz gerekir. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu taksit peşinatını bankalarda; bağkur taksit peşinatı/ Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu 48. madde taksit peşinatı menüsünden ödeyebilirsiniz.Yine 48. madde kapsam gereğinde taksitlendirilen Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcuna ilişkili olarak sosyal güvenlik kurumu 48.madde taksitlendirme ödemesini bağkur taksit ödemesi ya da 48. madde taksit ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu taksitlendirme ödemelerini düzenli şekilde her ay yapmanız gerekmektedir.

Kredi kartı ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim ödemesi nasıl yapılıyor ? 

SGK kart ile prim ödeme sisteminden Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunuzu ödeyebilmeniz için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. E devlet şifresi sahibi olduğunuzu varsayarak online Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesini nasıl yapabileceğiniz konusu için anlatıma geçiyorum. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu kredi kartı ile ödemesi yapmak için alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • Bağkur primi kredi kartı ile ödemesi yapmak için herşeyden önce SGK kredi kartı ile ödeme sistemine giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz:
 • Sisteme giriş yaptıktan sonrasında aylık bağkur cari prim ödemesi için Sorgu Türü: 4b Sigortalı Tahsilatları-Bağ-Kur Cari Dönem menüsünden, geçmiş döneme ve ya yapılandırma kapsamındaki prim borçlarınızı da Sorgu Türü:4b Tahsilatları-Bağkur Geçmiş dönem menüsünden T.C. numaranız üstünden ödeyebilirsiniz.

Dilerseniz 4b ödeme yapma işlemini talimat vererek rahatça gerçekleştirebilirsiniz. Hemen sayfamızı ziyaret ederek prim borçlarınızı için nasıl talimat verebileceğiniz meselesi için teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Sgk 4b ödeme dökümü alma

Bağkur kapsam gereğinde yapmış olduğunuz bütün ödemelere Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeme dökümünü E devlet sisteminden kolayca alabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yaptıktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • 4b Hizmetleri,
 • 4b Ödeme dökümü
 • menülerini takip ederek ödeme listenizi e devlet sisteminden alabilirsiniz.

Bağkur primi zammı 

Bağkur primleri brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Hesaplamanın nasıl yapıldığı ve kimin asgari ücret üstünden hangi oranlarda prim ödemesi yaptığı sahasında ayrıntılara üst kısımda söz ettik. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim zammı asgari ücrete gelen zam oranında olmakta.

Asgari ücret çoğunlukta bütün yıl geçerli olacak biçimde belirlenmekte. Vaziyet böyle olunca ödenecek en düşük ve en yüksek prim tutarları da buna göre bütün yıl tıpkı oranlar üstünden ödenmekte.Yıllara göre Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu zammı ve yıllara göre prim tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi arttırmak için ne yapılmalı ?

Herhangi 1 kapsamda bağkurunuz açıldığında siz ek 1 müracaat yapmazsanız en düşük aylık primlerden yani tabandan tesciliniz başlatılır. Tabi tabandan prim ödemenin çok sayıda dezavantajı bulunmakta. Emekli maaşınızın düşük olmasına neden olur. Eskiden bulunduğu bu gibi bağkurda basamak olayı bulunmamaktadır. 01.10.2008 zamanından itibaren Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu basamak olayı kalktı.Eğer ben emeklilikte yüksek maaş alabilmek istiyorum ve primleri yüksekten ödeyebilirim diyorsanız aylık taban tutarın 7,5 katına kadar priminizi yükseltebilirsiniz.

Bağkur prim yükseltme başvurusunu 2 yolla yapabilirsiniz;

 • E devlet sisteminden müracaat yaparak.
 • Form ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın olduğu SGK’ya müracaat yaparak.

Bağkur yüksek prim ödemesi yapmak için E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmetleri-4b (Bağkur) Gündelik Yatırım Beyanı girişi menüsünden prime esas yatırım tutarı yazarak prim yükseltme başvurusu yapabilirsiniz.Prime esas yatırım beyan formunu doldurarak dosyanızın bağlı olduğu SGK’ya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.Bağkur primi arttırma dilekçesini buradan indirebilirsiniz > > > > Bağkur basamak yükseltme talebinin verildiği tarihten itibaren prim yeni prime esas yatırım üstünden hesaplanacaktır.

Bağkur prime esas yatırım ne yazılmalı

Bu kısma gündelik brüt kazancı yazmanız gerekiyor. Örneğin 2020 yılında aylık brüt yatırım 2943,00 TL, gündelik ise 98,10 TL dir. Siz tabandan ödemesi yapmak istiyorsanız bu halde buraya 98,10 TL yazmanız gerekir. Ödeyeceğiniz aylık prim tutarı buraya yazacağınız tutarın 30 ile çarpılması akibeti bulunan tutarın %34,5’idir. Tabi düzenli ödemede yüzde beş indirimle %29,5’idir.

Örnek : Ali BEY 4b esnaf bağkurludur ve aylık prim ödemesi 2020 yılı için indirimsiz 1015,33 TL, indirimli şekilde ise 868,00 TL dir. Ali BEY primini yükseltmek istemekte ve beyan yatırım tarafına 110 lira yazmıştır. Bu halde ödenecek aylık prim hesaplaması şu biçimde olacaktır; İndirimsiz olarak: 30*110*%34,5= 1138,50 TL. beş puanlık indirimli şekilde ise: 30*110*29,5= 973,50 TL olacaktır.

Bağkur primi azaltma

Yukarıda da belirttiğim üzere ilk tescilde siz ek 1 müracaat yapmadıysanız zaten tesciliniz taban yani en düşük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tutarlarından açılmıştır. Lakin siz üst kısımda anlattığım biçimde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerinizi yükseltmek için müracaat yaptıysanız ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi çok yüksek olduğundan ödeyemiyorsanız, yeniden düşürmek istiyorsanız bu halde üst kısımda vermiş olduğum dilekçe ile ya da e devlet sisteminden müracaat yaparak aylık prim ödemenizi düşürebilirsiniz. Şayet tabandan ödemesi yapmak isterseniz buraya rica tarihinizde geçerli olan brüt asgari ücretin gündelik tutarı yazın.

Mevcut primi yani ilk tescilde açılan prim oranının altında prim ödenmesi mümkün değildir. Belirlenen miktar kanunlara göre ödenmesi gereken taban tutardır. Fakat belirlenen tutardan primin düzenli ödenmesi şeklinde beş puanlık indirim sağlanmaktadır.

Bağkur prim borcu dondurma

2008/04. aydan evvelinde prim borcu 60 aydan fazla olan, 2015/04. aydan evvelinde ise 12 aydan fazla olanların prim borçları silinmiş ve hizmetleri askıya alınmıştı. Tıpkı biçimde 2018/Haziran ayı prim borcu olanların da geçmiş bütün borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu.

Bağkur prim borcu silinmesi ve hizmetlerin dondurulması her süreç olan 1 vaziyet değil. Torba hukuk ile bu kanuni güncellemenin getirilmesi gerekir. Önümüzdeki dönemlerde yeni 1 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarının silinmesi düzenlemesinin çıkmasını bekliyorum.Güncel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu affı haberleri ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunuzu dondurmak için müracaat yapmak üzere sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur prim canlandırma nedir ?

4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya ya da canlandırma üst kısımda belirttiğim bu gibi prim borcundan ötürü silinen dönemlerin borçlanma yoluyla tekrardan hizmetten saydırılması işlemidir. İhya talebinde bulunduğunuzda dondurulan her aylık prim için talepte bulunduğunuz tarihte geçerli olan aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri kadar ödeme yaparsınız.

Dondurulan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerinizi canlandırma başvurusu yapmak ve müracaat için lüzumlu evrakları indirmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geç ödemede Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim cezası

Son ödeme vadesi geçmiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarınız için aylık %2 sabit gecikme zammı uygulanır. Bununla beraber enflasyona göre de ilave gecikme faizi hesaplanır. Uygulanacak nema sabit değildir yani değişkendir.

Bağkur primi çalışan işçiden az olamaz mı ?

Eskiden hem esnaf olup hem de birlikte işçi çalıştıran 1 işverenin Şayet çalışanın brütü asgari ücretten fazla ise işveren de işçinin brüt kazancı üstünden prim ödemesi yapmak zorunda kalıyordu. Lakin bu güncelleme torba hukuk ile kaldırıldı. Yani işçi 5000 brüt kazançla çalışırken siz brüt yatırım üstünden prim ödemesi yapabilirsiniz.

Bağkur sosyal sigortalar kurumu prim çakışması biçiminde hangi sigorta geçerli sayılır ?

Eğer 01.03.2011 zamanından sonrasında hem Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hem de sosyal sigortalar kurumu tıpkı anda işlediyse sosyal sigortalar kurumu geçerli sayılır. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunuz var ise silinir. fazla ödeme var ise tarafınıza iade edilir.01.10.2008-28.02.2011 tarihleri bünyesinde sosyal sigortalar kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu çakışması var ise bu halde sosyal sigortalar kurumu ya da bağkurdan hangisi evvelinde başlıyorsa o geçerli sayılır diğeri sigorta kolundaki hizmet iptal edilir. 01.10.2008 zamanından önceki dönemler için de vaziyet aynen böyledir.

Dışarıdan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi yapmak ve isteğe bağlı sigortalı olmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari döneme prim tahsilatı (devirsiz) ne demek ?

Son ödeme vadesi geçmemiş ilgili çağa içerisindeki borç cari çağa prim tahsilatı şekilde tanımlanır. Bu prim süresinde ödendiğinde gecikme zammı ve nema uygulanmaz ve dolayısıyla devirsiz şekilde tanımlanır.

Bağkur prim ödeme işlemleri konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar