Bağkur Primi Ne Zaman Ödenir ?

Bağkur primi ne süreç ödenir ?  Bağkur prim ödemeleri ve bağ-kurla ilgili diğeri konularda okuyucularımızdan hergün türlü türlü oldukça çok soru gelmekte. Elimizden geldiğince her soruya tek tek cevap vermeye çalışsak da kimi gecikmeler olmakta. Bu sebepten dolayı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ödeme işlemleri ile ilgili Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari çağa primi ne demek, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ayın kaçında ödenir, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ne süreç ödenir v.b. bunun gibi soruların yanıtını tek 1 ova altında toparlamaya karar verdik.

Cari döneme nedir ?

Bağkurda en fazla sorulan soru cari döneme ne demek oluyor. Cari çağa kelime manası şekilde bulunulan döneme anlama gelir. Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemeleri ile vergi ödemelerinde cari çağa borçları ise henüz son ödeme vadesi geçmemiş borçlar şekilde tanımlanır.

Bağkur cari döneme nedir ?

Peki Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari döneme prim nedir ? Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari döneme henüz son ödeme zamanı geçmemiş prim borcu manasına gelir. Şöyle ki üst kısımda da belirttiğimiz üzere her ayın Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi için son tarih takip eden ayın sonudur. Takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gereken borç cari borç şekilde bilinir. Şubat ayına ilişkili olarak 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tahsilatı 31 Mart  tarihine kadar cari prim şekilde tanımlanabilir. Lakin bu tarihe kadar ödemediğinizde bundan sonra 01 Nisan ve sonra geçmiş döneme prim borcu şekilde adlandırılır.

4027 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kodu ne demek ?

Cari döneme prim borcunun ödeme kodu bankalarda ve menüsü  4027-4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari döneme prim tahsilatı halinde önünüze çıkacaktır. 4027 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu ödeme vadesi geçmemiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu manasına gelir. Tıpkı sürede 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari çağa prim tahsilatı (devirsiz) şekilde görünen kısım da ödeme vadesi geçmeyen borç şekilde anlaşılmalıdır.

Bağkur fazla ödeme iadesi nasıl alınır ?

Eğer 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde fazla ödemeniz var ise SGK’ya talepte bulunarak iade alabilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu fazla nakit iadesi için alt taraftaki bu gibi 1 dilekçe ile dosyanızın bağlı bulunduğu SGK’ya bavuru yapabilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu fazla ödeme iadesi sorgulamasını üst kısımda vermiş olduğumuz dört b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sorgulaması uygulaması üstünden de yapabilirsiniz.

Bağkur fazla ödeme iadesi dilekçesi örneği

  • …..Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
  • Kurumunuzun ………………………. T.C. numaralı ve …………………………… 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numaralı sigortalısıyım. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hesabımdaki …………. TL tutarındaki fazla ödememin tarafıma iadesini arz ederim. 

Bağkur fazla ödeme iadesi sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Dilekçe ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yaptıktan sonrasında iade süreci başlar. İade işlemleri ve süreci ortalama 1-1,5 ay kadar sürer. Sonra Şayet SGK Şahıs ödemeleri hesabında tanımlı banka hesabınız var ise ödemeniz bu hesabınıza aktarılır. Tanımlı hesabınız olmadan PTT’den alabilirsiniz. Sorgulama işlemini e devlet sisteminde menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Bağkur basamak yükseltme nasıl yapılıyor ?

Bağkurda basamak uygulaması 01 Ekim 2008 zamanından sonrasında kaldırıldı. SGK’ya talepte bulunmadığını sürece en düşük prime esas yatırım üstünden prim ödemesi yaparsınız. Şayet taban yerine yükseltmek isterseniz üst kısımda belirttiğimiz biçimde prim yükseltme talebinde bulunmanız gerekiyor.

Bağkur prim yükseltme e devletten nasıl yapılıyor ?

Gelelim çok aşırı sorulan 1 Öbür soru olan 4b(bagkur)günlük yatırım beyan nedir sorusunun cevabına. Emeklilikte yüksek maaş hayali kurmakta iseniz bağkuru taban yerine biraz yüksekten ödemeniz gerekiyor. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim yükseltmek için de SGK’ya prim yükseltme alakayı iletmeniz gerekiyor. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim arttırma işlemini dilekçe ile SGK’ya başvurarak yapabileceğiniz bunun gibi e devlet sisteminden de kolayca yapabilirsiniz. Bu işlemi e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4B(Bağkur)Günlük Yatırım Beyanı Girişi menüsünden kolayca yapabilirsiniz. 

Bağkur primi ayın kaçında ödenir ?

Konu konusu için bilhassa ilk kere bağkurlu olanlar vasıtasıyla Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri ayın kaçında ödenir sorusu sorulmakta. Her ayın Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu cari çağa ödemesi için son ödeme tarihsel takip eden ayın sonudur. Güncel aylık en düşük ve en yüksek prim tutarları, kredi kartı ile prim ödemesi ve daha fazlası için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi ne süreç tahakkuk eder ?

Her ayın prim borcu ayın 1’inden itibaren otomatik şekilde tahakkuk eder ve sistemde görülmektedir. Ayın 1’inden itibaren ilgili ayın ödemesi ayın sonuna kadar yapılabilir. Son ödeme tarihinin ne süreç bulunduğu ve nasıl hesaplandığı bölgesinde üst kısımda Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemeleri ayın kaçında düzenlenmektedir kısmında bilgi verilmiştir.

Bağkur borç sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Bağkur prim sorgulama da e devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu- menüsü aracılığı ile yapabilirsiniz. 4b prim sorgulaması yaparak cari, geçmiş dönem, yapılandırma borcunuzu v.s. öğrenebilirsiniz. Uygulama aracılığı ile esnaf, tarım bağkuru borç sorgulaması v.s. yapabilirsiniz.

Bağkur no sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Eğer Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numaranıza ihtiyacınız var ise bunu e-devletten pratik olarak öğrenebilirsiniz. E-devlette SGK-4b Tescil kaydı menüsünden 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numaranızı görüntülemeniz mümkün. Buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numaranızı öğrenebilirsiniz ⇒ .

Bağkur sorgulama t.c. no ile nasıl yapılıyor ?

Bağkur sorgulama tc ile e-devletten online şekilde yapılabilmekte. Şifresiz 1 biçimde e-devletten sorgulama yapılabilmesi olasıdır bulunmamakta. Şayet e-devlet şifresi sahibi değilseniz size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek şifreyi alabilirsiniz.

Bağkur no ile borç sorgulama yapılabilir mi ?

Eğer elinizde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numarası var ise bu numara ile online borç sorgulaması yapabilmeniz mümkündür bulunmaz. E-devletten T.C ve e-devlet şifresi ile sorgulama yapılabilirken e-devlet dışında online sorgulama yok. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numarası ile prim borç sorgulaması yapmak için en yakın SGK’ya uğramanız lüzum gelmektedir.

Bağkur prim indirimi nedir, kimler yararlanır ?

Prim ödemelerini düzenli oluşturan isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dışındaki bağkurlular beş puanlık indirimden yararlanır. beş puanlık teşvik otomatik şekilde uygulanır. Prim ödemelerinizi düzenli yapmanız yeterli olacaktır. Bununla birlikte SGK’ya başvurmanız gerekmez.

Bağkur 48.madde taksitlendirme ödemesi nasıl organize edilmektedir ?

4b ödemesi konusu için en çok aşırı zorluk yaşanan ödeme şekli 48. madde taksitlendirme ödemesidir. 6183/48. madde 4b prim ödeme taksidini bankalarda SGK Ödemeleri-48. Madde Taksit Ödemesi menüsü üstünden T.C. numaranız ile kolayca yapabilirsiniz.

Siz de bağkurla ilgili kafanıza takılanları yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar