Bağkur Primi Ne Kadar Oldu 2021 ( Güncel )

Bağkur primi ne kadar oldu ?  Asgari ücret üstünden hesaplanan aylık 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu güncel prim tutarları, peşin ödeme indirimi kuralları ve konu dalında kafanıza takılanlar meselesi için paylaşımımızda teferruatlı bilgi verilecektir. Bu paylaşımımızda 2021 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar olacak, çiftçi bağkuru aylık ne kadar ödeniyor, esnaf Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim ne kadar oldu sorularınızın ve bağkurla ilgili Öbür bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

2021 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Bağkur prim hesaplama tablosuna göre prim hesaplaması brüt asgari ücret üstünden yapılmakta. Dolayısıyla asgari ücretin artışı ile beraber Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri de artmakta.

 • Esnaflar, firma ortakları, avukatlar özetleyecek şekilde vergi ya da ticari mükellefiyetinden ötürü prim ödemesi yapmak durumunda olanlar indirimsiz şekilde en düşük brüt asgari ücretin %34,5’i, primleri düzenli ödemesi şeklinde ise beş puanlık indirimle beraberinde %29,5’i oranında prim ödemektedirler.
 • Tarım bağkurlular 2021 senesi itibarıyla brüt asgari ücretin 28 günlük olarak kısmının %34,5’i oranında prim ödemekte. 2023 yılında çiftçi bağkurlu da 30 tam gündelik asgari ücret üstünden ödeme yapacak.
 • İsteğe bağlı bağkurlular için Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim oranı en düşük brüt asgari ücretin %32’sidir.
 • Ödenecek en yüksek yani tavan prim tutarları ise üst kısımda hesaplanan primlerin 7,5 katıdır.Dilerseniz en düşük ve en yüksek Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerini yüzde beş indirimli ve indirimsiz şekilde ayrı başlıklar altında verelim.

2021 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri ne kadar oldu ?

Hesaplamanın nasıl yapıldığı meselesinde değindikten sonrasında şimdi her 1 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kolu kapsam gereğinde ödenecek aylık en düşük ve en yüksek prim tutarlarına ayrı başlıklar biçiminde bahsedelim. Geçmiş yıllar Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tablosunu göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Esnaf Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar 2021

 • Bağkur aylık ödemenizi düzenli yapıyorsanız ve geçmiş devre ait borcunuz olmadan beş puanlık indirim ile ödeyeceğiniz en düşük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi 1055,36 TL,
 • Aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesini düzenli yapmıyorsanız ve geçmiş çağa ait borçlarınız var ise bu halde ise ödeyeceğiniz Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ücreti aylık şekilde 1234,23 TL olacaktır.

2021 çiftçi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar ?

 • Eğer geçmiş devre ilişkili olarak çiftçi bağkuru primi borcunuz yoksa, prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız yüzde beş indirim ile ödeyeceğiniz en düşük tarım/çiftçi 2021 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri aylık şekilde 985,01 TL,
 • Geçmiş döneme borcunuz var ise ve tarım Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu priminizi düzenli yapmıyorsanız son Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi zammı ile beraberinde aylık en düşük tarım bağkuru primi ise 1151,96 TL olacaktır.
 • Tarım/çiftçi bağkuru kapsam gereğinde ödenecek aylık en yüksek Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi tutarı ise üst kısımda belirtilen tutarların 7,5 katıdır. 

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi 2021

İsteğe bağlı bağkurlular beş puanlık indirimden yararlanamıyor. İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödeyenler aylık en düşük brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 sert oranında prim ödemesi yaparlar. Bu kapsamda ödenen primler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmeti şekilde sayılır ve bu kişiler 9000 günle normal emeklilik, 5400 günle de ıslak haddinden emeklilik hakkı elde ederler.

 • İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu fiyatları 2021 yılında Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu asgari primi 1144,80 TL en yüksek ise 8586,00 TL dir.
 • Ek beş ssk, ev hanımı sigortası ve Öbür isteğe bağlı sigorta kollarında ödenen en düşük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu basamak ücretleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şahıs şirketi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi 2021

Şirket ortaklarının ödeyeceği en düşük aylık prim tutarı indirimli şekilde brüt asgari ücretin %29,5’i, indirimsiz şekilde ise %34,5’idir. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Esnaf Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ile tutarlar ve hesaplanma türü aynıdır. Buna göre;

 • Prim ödemesini düzenli yapanlar için aylık beş puanlık indirimli minimum Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi; 1055,36 TL, 
 • Ödeme vadesi geçmiş prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapmayanlar için ise 2021 yılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi 1234,23 TL olacaktır.

Avukat Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi 2021

Avukatların güncel aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tutarları şu şekildedir;

 • Prim ödemesini düzenli oluşturan için beş puanlık indirimle Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu 1.basamak prim tutarı;1055,36 TL, 
 • Düzenli primini ödemeyen ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcu olanlar için ise indirimsiz Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tutarı :1234,23 TL.

Basit usul Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar 2021

Basit usul işveren Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi tutarları alt taraftaki bu gibi olacaktır;

 • Düzenli prim ödeyen ve geçmişe ilişkili olarak prim borcu olanlar için aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu taban primi 1055,36 TL,
 • Geçmiş döneme borcu olan ve borçlarını düzenli ödemeyenler için aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ücreti ise 1234,23 TL olacaktır.

En düşük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar 2021

4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde en düşük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu minimum prim tutarı yapılan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kolu ev hanımları için isteğe bağlı bağkurdur. Ev hanımları bu kapsamda düşük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ödeyerek emeklilik hakkına sahip olabilmekteler. Ev hanımları için ödenen en düşük prim tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur tavan primi 2021

Yukarıda en düşük ve en yüksek 4b basamak ücretleri verilmiştir. En yüksek prim en düşük primin 7,5 katını geçememekte. Nedeni ise emeklilikte mali dengenin sağlanması. Zira en yüksek prim sigortalıya bırakılsa maddi durumu iyi olanlar fazlaca yükselterek yüksek emekli maaşı alma yoluna gidiyorlar. Bu nedenden tavan belirlenmiştir.

1. basamak Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar ?

Bağkurda basamak düzenlemesi kaldırılmış olup aylık taban ve tavan tutarlar belirlenmiştir. Aşağıda en düşük ve en yüksek aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi tutarları verilmiştir.

Bağkur peşin ödeme indirimi 2021

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu haricindeki bağkurlular Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu düzenli ödeme indiriminden yararlanma hakkına sahiptirler. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu erken ödeme indiriminden yararlanabilmeniz için;

 • Prim ödemelerinin ve var ise yapılandırma/taksitlendirme ödemelerinin düzenli yapılması teşvik için yeterlidir.
 • Ayrıca 1 müracaat yapmanıza gerek bulunmamakta.
 • Yukarıda indirimli ve indirimsiz prim tutarları meselesinde bilgi verilmiştir.

Bağkur basamak prim listesi 2021

Bağkur basamak tablosu uygulaması 01 Ekim 2008 tarihsel itibarı ile kaldırıldı. 2008/Ekim döneminden evvelinde ilk tescilde bağkurlular en düşük basamaktan prim ödemesine başlamakta ve prim ödemesi yapmaya devam ettikçe Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim basamakları 1 üst basamağa geçmekteydi.

Yürürlükteki uygulama ise muhtelif. Buna göre belirlenen taban tutarların hesaplaması yukarıdaki bu gibi. Taban miktar esas alınarak Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescili açılan şahıslar isterlerse e devlet üstünden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile müracaat yaparak tabanın 7,5 katına kadar aylık primini yükseltebilmekte ve alacakları maaş da buna göre artabilmekte.

Bağkur borcu ödenmezse ne olur 2021

Her ayın Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunu takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Yani 2021/Mart ayına ait Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primini 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu son ödeme tarihine kadar ödeme yapmadığınızda belirlenen tutarlarda gecikme zammı ve faizi uygulanır. Bununla beraber bu biçimde iki aya ait Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu priminizi ödemezseniz sağlık güvenceniz kapanır ve sağlık hizmetlerinden de yararlanamazsınız.

Bağkur ödemesi nasıl organize edilmektedir 2021

Bağkur prim borçlarınızı T.C. Kimlik numaranız ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalara, mobil ve internet bankacılığından ve kredi kartı ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim ödeme menüsü alt taraftaki gibidir;

 • Ödeme vadesi geçmemiş aylık cari primleriniz için SGK Ödemeleri-Bağkur prim
 • Ödeme vadesi geçmiş prim borçları için ise: SGK ödemeleri-Bağkur geçmiş dönem

Bağ kur primi ödemesini dilerseniz SGK kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartınız ile online şekilde da ödeyebilirsiniz. Bunun için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz >> .
 • Sisteme giriş sağladıktan sonrasında Sorgu Türü: 4b Sigortalı Tahsilatları
 • Sorgu Tipi kısmında cari borçlar için Bağ-Kur Cari Dönem, ödeme vadesi geçmiş borçlar ve yapılandırılmış borçlar için için ise Bağ-Kur Geçmiş Dönem menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur son ödeme tarihsel 2021

Her ayın Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeme tarihleri için son tarih takip eden ayın sonudur. Örneğin Nisan ayı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tutarını ödemesi yapmak için son tarih 31 Mayıstır. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sigorta primi ödemesi yapmadığınızda ne olabileceği meselesi için paylaşımımızın devamında bilgi verilmiştir.

Bağkur prim ödemesi yapılabilen bankalar 2021

Bağkur prim ücreti ödemesini yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • TEB,
 • SGK ile anlaşmalı diğeri bankalar.

Bağkur prim borcu sorgulama 2021

Prim borcunuzun ne kadar olduğunu ve bağkur primi sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yaptıktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • 4B Hizmetleri
 • 4b Borç bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Bağkur prim sorgulamasını buradan yapabilirsiniz: ⇒
 • Sorgulama sonucunda 2021 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ne kadar borcunuz var öğrenebilirsiniz.

Bağkura zam geldi mi 2021

Bağkur prim zammı asgari ücret artışına göre belirlenir. Aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ederi tutarları asgari ücret esas alınarak hesaplandığından asgari ücretin artışına bağlı şekilde da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu basamakları ve prim ödemeleri belirlenir. Güncel şekilde prim tutarları üst kısımda verilmiştir.

Yıllara göre/geçmiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri

Yıllar vasıtasıyla asgari ücret artışına bağlı şekilde gerçekleşen en düşük aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim tablosu aşağıda verilmiştir.

2020 yılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruTeşvikli 781,36 TL,Teşviksiz: 913,80 TL
Esnaf/Şirket OrtağıTeşvikli: 868,18 TL Teşviksiz: 1015,33 TL
İsteğe Bağlı Bağkur941,76 TL
2019 yılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruTeşvikli 653,99 TL,Teşviksiz: 764,84 TL
Esnaf/Şirket OrtağıTeşvikli 754,61 TL,Teşviksiz: 882,51 TL
İsteğe Bağlı Bağkur818,56 TL
2018 yılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruTeşvikli 498,91 TL,Teşviksiz:583,48 TL
Esnaf/Şirket OrtağıTeşvikli 598,70 TL,Teşviksiz: 700,17  TL
İsteğe Bağlı Bağkur649,44 TL
2017 yılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruTeşvikli 419,49 TL,Teşviksiz: 490,59 TL
Esnaf/Şirket OrtağıTeşvikli 524,00 TL,Teşviksiz: 613,23 TL
İsteğe Bağlı Bağkur568,80 TL
2016 yılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruEn düşük 435,63 TL
Esnaf/Şirket OrtağıEn düşük: 568,21 TL
İsteğe Bağlı Bağkur527,04 TL

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar