Bağkur Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir ?

Bağkur otomatik ödeme talimatı vererek borçlarınızın pratik olarak ödenmesini sağlayabilirsiniz. Bagkur borç ödeme ile ilgili paylaşımımızda da teferruatlı değinildiği üzere Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu ödeme yöntemlerinden biri de otomatik ödeme talimatı vermektir.

Bağkur yani 4b borç ödemesi için ben her ay uğraşamam diyorsanız otomatik ödeme talimatı vererek bundan kurtulabilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç ödemesi için otomatik ödeme talimatı nereye ve nasıl verilmekte konusu için paylaşımımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi nasıl organize edilmektedir ?

Ödeme işlemleri T.C. numarası üzerinden;

 • Bağkur anlaşmalı bankalar ya da PTT şubesinden SGK Ödemeleri-Bağkur Prim ya da Bağ-Kur Geçmiş Döneme Prim menülerinden yapılabilir.
 • Ayrıca mobil ve ya internet bankacılığı ile SGK kart ile prim ödeme sisteminden de online ödeme yapabilirsiniz.
 • Online Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeme, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu 48.madde taksitlendirme ödeme ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu ödeme kredi kartı ile nasıl yapılıyor v.s. benzeri konularda detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Otomatik ödeme talimatını nasıl verebileceğiniz meselesinde bilgi için paylaşımımızın devamını okuyabilirsiniz.

Bağkur atm’den nasıl yatırılır ?

ATM’lerden Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarınızı kolayca ödeyebilirsiniz. Her bankada olmayan ATM’den ödeme seçeneği ile prim ödemesi yapmak için;

 • Bankamatikten Giriş butonuna basınız.
 • Buradan Ödemeler-SGK Mosip Ödemeleri menüsüne girin.
 • Buradan 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim ya da 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu geçmiş döneme prim menülerinden devam ederek borç sonlandırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu otomatik ödemesi talimatı nasıl verilmektedir ?

Otomatik bağkur borcu ödeme talimatının online şekilde mobil ya da internet bankacılığı aracılığı ile verebilirsiniz. Otomatik bagkur odeme talimatını alt taraftaki menüler aracılığı ile rahatça verebilirsiniz;

 • Bankanızın Ödemeler-Talimatlar–Otomatik Ödeme talimatı menüsüne girin.
 • Buradan SGK Ödemeleri-4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Cari çağa Prim Tahsilatı menüsünü seçerek otomatik bagkur borc odeme talimatı vereceğiniz bireyin T.C. numarasını yazın.
 • Otomatik bağ kur ödeme eda işlemi her bankanın mobil ya da internet bankacılığında bulunmayabiliyor. Şayet sizin bankanızda ödeme talimatı eda kısmında bağ kur prim borcu ödeme için otomatik ödeme talimatı seçeneği olmadan şubeye başvurarak bu talimatı gerçekleştirmeniz gerekebilir.Bağkur geçmiş çağa borç ödeme işlemleri için talimat verilememektedir.
 • Güncel aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu en düşük ve en yüksek primleri için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Güncel prim borç durumu sorgulamasını sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

Bağkur borcum görünüyor ne yapabilirim ?

Bağ-kur ödeme talimatı verdiğiniz tarihte borçlarınızı sıfırladığınızdan emin olun. Zira geçmiş döneme Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu ödeme yapmadan direkt şekilde talimat verdiğinizde banka her ayın sonunda cari devre ait borcu çekeceğinden geçmişe ait borç herzaman sistemde kalacaktır. Örneğin 2019/Ocak ayında Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeme talimatı verdiniz. Öncesinde ise 2018/Kasım ve Aralık aylarına ait borcunuz var diyelim. Siz bu borcu ödemezseniz banka otomatik şekilde ödemeyecektir.

Banka sırf cari dönemlere ait primi son ödeme tarihinde çekmektedir. 2019 Ocak ayında talimat verdiğiniz için ve Ocak ayı için son ödeme tarihsel 28 Şubat 2019 tarihsel olduğundan banka ocak ayının primini otomatik şekilde 28 Şubat 2019 tarihinde çekecektir.

Sgk borç ödemesi için talimat verdiğinizde banka her borç şekli için son ödeme tarihinde parayı çeker. Gerçekte faturalar için nasılsa SGK ödemeleri için de tıpkı vaziyet geçerli. Örneğin elektrik faturası için talimat verdiğinizde fatura ödemesi ne süreç çekilir ? Tabi ki fatura son ödeme tarihinde. Bu vaziyet Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ya Öbür SGK prim borçları için de geçerli.

Bildiğiniz bunun gibi her ayın bagkur borcu ödemesi için son tarih takip eden ayın sonudur. Yani 2018/Aralık ayı bagkur ödemesi için son tarih 31 Ocak 2019’dur. Bu halde otomatik talimatlı bagkur borcu odemesi var ise sistem Aralık priminizi 31 Ocak 2019 tarihinde çekecektir.

Borçlarınız otomatik ödeme talimatındayken Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sorgulaması yaptığınızda her süreç 1 aylık borç gözleyebilirsiniz. Sebebi de üst kısımda belirttiğim üzere ödemenin takip eden ayın sonunda çekilmesi. 1 aydan fazla borcunuz yok ise mesele bulunmamakta demektir.

Bağkurdan ne süreç emekli olacaksınız ? sayfamızı ziyaret ederek emeklilik hesaplaması yapabilir ve ne süreç emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Otomatik sgk 4b ödeme işlemleri hakkındaki bütün merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar