Bağkur Ödeme Kodları ve Açıklamaları

Bağkur ödeme kodları her 1 ödeme çeşidi ya da kanalı için belirlenen kodlardır. Bağkurda yapılan her ödemenin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda 1 kodu bulunmaktadır.  Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeme dökümü ya da ekstresi aldığınızda hangi primlerinizin tarafınızca ödendiği, mesela hangi primin tarım tevkifat kesintisi yoluyla geldiği bunun gibi konularda okurlarımız tereddüt yaşamakta.

Bu paylaşımımızda 4b bağ-kur ödeme kodları ve açıklamaları konusu için detaylı bilgi bulabilirsiniz.  Ödeme kodlarına geçmeden evvelinde dilerseniz Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu giriş ve çıkış işlemlerinde uygulanan terk kodlarına Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu terk kodları listesi başlıklı makalemizden göz atabilirsiniz.

4b ödeme dökümü nedir ?

4b sigortalıları eski ismi ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalılarıdır. E-devlette 4b ödeme dökümü şekilde görülen menüde ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ödenen primlerin dökümü yer alır. Ödeme kodları ve açıklamaları paylaşımımızın devamında verilmiştir.

Bağkur ödeme listesi nasıl alınır ?

Bağkura başladığınız tarihten itibaren yaptığınız bütün ödemeleri, adınıza kesinti yapılarak borcunuza aktarılan tarımsal kesintileri ve diğeri bütün ödemelerin listesini e devlet sistemi üstünden görüntüleyebilirsiniz. E devlette  Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kodlarını da gösterir Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmet dökümünüze   menüsünden Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemelerinize bakabilirsiniz.

Bağkur borç sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Borcunuzun ne kadar olduğunu da e devlet sisteminden pratik olarak sorgulayabilirsiniz.

 • E devlet sisteminde  menüsünden borcunuza bakalabilirsiniz.
 • Dilerseniz Sosyal güvenlik kurumu 4b ödeme listesine geçmeden evvelinde sayfamızı ziyaret ederek güncel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerine göz atabilirsiniz.

Bağkur kodu listesi ve açıklamaları

4B Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeme listesinde yer saha Sosyal güvenlik kurumu ödeme kodları ve detaylı açıklamaları alt taraftaki gibidir. Bağkurda işe başlama, işi bırakma bunun gibi sebeplerle ekstrede görülen terk kodları ve teferruatlı açıklamaları için ise hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • (1)- Prim: Cari ya da geçmiş çağa Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunuzu kendiniz ödediğinizde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hesabında ödemenin karşısında görünen ödeme kodudur. Özetle herhangi 1 ödeme kanalından yapmış olduğunuz prim ödemesidir.
 • (2)- 48. madde taksit: 6183 sayılı kanunun 48. maddesine göre taksitlendirilen 4b borçlarınız için ödemiş olduğunuz taksitler bu kodlar görünür.
 • (3)- Ek19-17 Borç: Prim borcundan ötürü dondurulan 2008/05. ay bundan öncesi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunuzu ihya ederek ödediğinizde ödeme dökümünüzde bu kod ile görünür.
 • (4)-6111 Yapılandırma: 6111 sayılı kanun kapsam gereğinde yapılandırılan ve ödenen 4b taksitleri bu kod ile ödeme dökümünde görünür.
 • (5)-Analık izni borçlanma: Doğum borçlanması yapıp ödediğinizde ödeme dökümünde bu kod ile görünür.
 • (8)- Doğum izni borçlanma: Doğum izinlerini borçlanma yaparak ödediğinizde ödeme dökümünde bu kodla görünür.
 • (9)- Hekimlerin Fahri Asistanlık Süreleri: Hekimler fahsi asistanlık sürelerini borçlanıp bu süreleri ödediklerinde ekstrede bu kodla görünür.
 • (10)- Grev ve Lokavt: Grev ve lokavt süreleri borçlanılıp ödendiğinde ödeme ekstresinde bu kodla görünür.
 • (11)- Toptan ödemenin ihyası: Emekli olamadığı için Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerinin iadesini alanlardan daha sonrasında bu süreleri ihya yolu ile borçlananların ödemeleri dökümde bu kodla görünür.
 • (13)- Seçim borçlanması: Seçimler dolayısıyla görevinden ayrılanların seçim sonuçlanıncaya kadar geçen süreyi borçlanıp ödemesi şeklinde ödemeler bu kod ile yansır.
 • (14)- Tutukluluk hali: Tutukluluk hali ile geçen hizmet sürelerinin borçlanılması ve ödenmesi şeklinde bu kodla ekstrede görünür.
 • (15)- Ücretsiz doğum izni: Ücretsiz doğum izni sürelerinin borçlanılıp ödenmesi şeklinde ödemeler bu kodla görünür.
 • (16)- Uzmanlıkta geçen süreler: Uzmanlıkta geçen sürelerin borçlanılıp ödenmesi şeklinde ödemeler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ekstresine bu kod ile yansır.
 • (18)-Yurtdışı dolar borçlanması: Dolar bazında yapılan ve ödenen yurtdışı borçlanmaları ödeme listesinde bu kodla görünür.
 • (19)- Yurtdışı TL borçlanması: Dolar ya da döviz ile borçlanma kalktığından yapılan ve ödenen bütün yurtdışı borçlanmaları ödeme dökümünde bu kod ile görünür.
 • (20)- Avukatlık ve Staj: Bu kapsamda yapılan ve ödenen borçlanmalara ilişkili olarak ödeme kodudur.
 • (21)-SGDP: Emeklilerin Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ödemeleri ödeme dökümünde bu kod ile yer alır.
 • (22)- 48. madde taksit peşinat: 4b prim borçlarını 6183 sayılı kanun kapsam gereğinde yapılandırmak için ödenen peşinat bu kodla görünür.
 • (23)- Yurtdışı öğrenim borçlanması: Yurtdışı öğrenim sürelerinin borçlanılarak ödenmesi biçiminde ödemede bu kodla görünür.,
 • (25)- 6552 Yapılandırma: 6552 sayılı hukuk kapsam gereğinde yapılandırılıp ödenen 4b prim taksitlerine ilişkili olarak koddur.
 • (26)- Tevkifat:  Tevkifat tarımsal ürünlerden yapılan tarımsal kesintidir. Süt, arpa, buğday, tütün bu gibi ürünlerin yekün satış bedeli üstünden Şayet borçlu iseniz %2 oranında kesinti düzenlenmektedir ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hesabınıza aktarılır. İşte aktarılan bu ödemeler tarımsal kesintilerdir ve 26 ödeme kodu ile görülürler.
 • (28)- İsviçre Prim Transferi: İsviçre’den transfer yolu ile gelen primler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dökümüne bu ödeme kodu ile yansır.
 • (29)-6736 Yapılandırma: 6736 sayılı hukuk kapsam gereğinde yapılandırılan ve ödenen taksitler bağ-kur ödeme dökümünde bu kodla görünür.
 • (31)-Basamak satın alma: 2008 yılından önceki çağda bağkurda üst basamağı satın alma düzenlemesi vardı. Sizin de o çağda var ise bu kodla görünür.
 • (38)-  Afet 48. madde taksit: Afet bölgesi şekilde ilan edilen alanlarda 48. madde taksitlendirmesi yapıp ödeyenlerin ödemeleri dökümde bu kodla yer alır.
 • (39)-  Afet 48. madde peşinat: Afet bölgesi şekilde ilan edilen alanlarda 48. madde taksitlendirmesi yapmak için ödenen peşinatlara ilişkili olarak koddur.
 • (40)- 7020 yapılandırma: 7020 sayılı kanun kapsam gereğinde yapılandırılan ve ödenen taksitler dökümde bu kodla yer alır.
 • (41)- Muhtar ödemesi: Bildiğiniz bu gibi muhtarların primlerini devlet ödüyor. İşte devlet aracılığıyla ödenen primler ödeme dökümünde bu kodla yer alır.
 • (42)- 7143 Yapılandırma: 7143 sayılı kanun kapsam gereğinde yapılandırılan ve ödenen taksitler bu kodla ödeme dökümünde yer alır.

Bağkur emeklilik koşulları nasıldır ?

Bağkurda emekli olacağınız tarih bağkura ve ya diğeri sigorta kollarına başlama tarihine göre farklılık gösterir. Ne süreç emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? O süreç hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur ile ilgili bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar