Bağkur Muafiyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır ?

Bağkur muafiyet belgesi aşırı bilinmeyen 1 doküman olmasına karşın çiftçi bağkurlular için ciddiyet arz eden belgeler bünyesinde yer almaktadır.  Bu belgenin genç girişimciler için olan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu istinası ile karıştırılmaması gerekebilir. başlıklı makalemizden 18-29 ıslak arası gençlere tanınan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim teşviki meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

Tarım bağkurlu olup prim ödeme gücü olmayanlar muafiyet belgesi alarak prim ödeme yükümlülüğünden kurtulabilmektedir. Bu paylaşımımızda çiftçi bağkurlular için belgenin ne olduğu, nereden ve nasıl alınabileceği meselesinde bütün detayları bulabilirsiniz.

4b çiftçi bağkuru muafiyet belgesi nedir ?

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre mecbur şekilde ÇKS kaydına istinaden tarım bağkuru kapsamına alınanlardan tarımsal faaliyetten elde edilen gelirden yapılan harcamalar düşüldükten sonrasında aylık net geliri brüt asgari ücretin altında olanlara muafiyet belgesi verilmekte. özetleyecek şekilde bu belgeyi alabilmeniz için;

 • Tarımsal etkinlik kapsam gereğinde elde etmiş olduğunuz gelirin toplamı alınıyor.
 • Tarımsal etkinlik kapsamındaki gidiyorlar de hesaplanıyor.
 • Toplam gelirden yekün gider düşülüyor.
 • Kalan net miktar geçerli brüt asgari ücretin altında olursa evrak düzenleniyor.  başlıklı paylaşımımızdan güncel asgari ücret brüt tutarına göz atabilirsiniz.

Bağkur muafiyet belgesi nereden alınır ?

Muafiyet belgesi için;

 • Ziraat Odası’nın bulunduğu yerlerde Ziraat odasına,
 • Ziraat Odası yok ise il/ilçe tarım Müdürlüklerine müracaat yapmanız gerekmektedir.

Bağkur muafiyet belgesi nasıl alınır ?

Ziraat Odası ya da İl/İlçe tarım müdürlüğüne kimliğiniz ile müracaat yapmanız yeterli olacaktır. Müracaat üzerine gelir ve giderlerinize bakılır. Zaten aşırı teferruatlı 1 inceleme yapılamaz. ekseriyetle arazisi az olan küçük çiftçiye başvuruya istinaden verilir. Çok 1 Şart aranmamakta.

Başvuru üzerine Ziraat Odası muafiyet belgesini düzenler ve sisteme işler. Bununla birlikte 1 nüshasını da size verir. Çoğu yerde Ziraat Odası kayıtları bundan sonra online şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gönderildiğinden Ziraat Odası nedeniyle sisteme muafiyet belgesi girilir girilmez Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu terki de otomatik şekilde girilmekte. Lakin siz gene de belgeyi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na elden verin.

Bağkur muafiyeti aldım, şimdi ne olacak ?

Muafiyet belgesi sisteme girildiği tarihten itibaren Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu muafiyet terkli şekilde görünür ve bu tarihten itibaren bundan böyle prim borcu işlemez. Muafiyet aldıktan sonra;

 • Bağkura muafiyet tarihsel nedeni ile terk girilir.
 • Bu tarihe kadar olan borç var ise bu borçlar silinmez fakat bu tarihten sonrasında aktif prim işlemez.
 • Muafiyeti bozmadığınız sürece terkli kalır.
 • Muafiyet zamanından sonrasında geçen vakit daha sonrasında borçlanılamaz ya da hizmetten sayılamaz.
 • Muafiyeti yeniden bozduğunuzda bu tarih itibarı ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu devreye girer.

Bağkur muafiyet belgesi dilekçesi

Genellikle Ziraat Odaları kimlik ile başvuruyu yeterli bulmada. Bazı yerlerde dilekçe de alınabilmekte. Dilekçeler zaten hazır 1 biçimde Ziraat odalarında vardır. Sizin kimliğiniz ile müracaat yapmanız yeterli olacaktır.

Bağkur muafiyet belgesi sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Direkt şekilde muafiyet belgesi sorgulaması yapabileceğiniz 1 uygulama bulunmamaktadır. Fakat e-devletten Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu terklerinize yani başlangıç ve bitiş tarihlerinize göz atabilirsiniz. Burada muafiyet ile sonlanma var ise bunu da görüntüleyebilirsiniz. E-devlette sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak bütün terkleri sorgulayabilirsiniz. sayfamızdan da bütün bu terkler ve açıklamaları meselesi için detaylı şekilde bilgi bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar