Bağkur Malulen Emeklilik Şartları 2021

Bağkur malulen emeklilik konusunda paylaşımımızda teferruatlı şekilde bilgi sunulacaktır. Şayet en az %40 ve üzeri işgücü kaybınız var ise malulen ya da engelli emeklilik kapsam gereğinde bağkurdan erken emeklilik hakkına sahip olabilirsiniz. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik kapsam gereğinde emekli olmak birbirinden muhtelif şeylerdir.

Malullukte ilk defa bağkurlu olduğunuz tarihten sonrasında meydana gelen rahatsızlıktan ötürü emekli olabiliyorken engelli Öbür ismi ile vergi indiriminden emeklilikte bağkura başlangıç zamanından evvelinde var olan rahatsızlık ile de emekli olabilirsiniz. Bu paylaşımımızda bağkurlu nasıl malulen emekli olur ve bağkurlular için engelli emeklilik kuralları ve engelli emeklilik tablosu konusu için bilgi sahibi olabilirsiniz.

4b malulen emeklilik koşulları nelerdir ?

4b eski ismi ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde malulen emeklilik hakkından yararlanabilmeniz için;

 • İlk Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başlangıç zamanından sonrasında meslek gücünüzdeki kayıp oranının en az %60 ve üzeri olduğunun tetkik edilmesi,
 • 10 yıldan buyana bağkurlu olmanız ve 10 yıllık vakit arasında de en az ödenmiş 1800 gündelik prim olması gerekiyor.
 • Ayrıca emekli olabilmeniz için prim borcunuzun da olmaması gerekiyor.
 • Ayrıca SGK anlamında çıkartılan malulen emeklilik yönetmeliğinde var olan hastalıklardan birisine sahip olmanız gerekiyor. Hastalık güncel listesine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur malulen emeklilik maaşı ne kadar 2021 ?

Emekli maaşları ödenen primlere, sigortanın hangi sigorta kolu kapsam gereğinde ödendiğine ve daha oldukça çok parametreye göre farklılık gösterir.  9000 gün ya da 5400 günden 2021 yılında emekli olacak birisine ödenecek en düşük emekli maaşı tutarı 1500 TL olacaktır.  Güncel maaşlar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur malulen emeklilik başvurusu nasıl yapılıyor ?

Başvuruyu lüzumlu belgeler ile yanında Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvurunuz üstünde SGK sizi hastaneye sevk eder ve gittiğiniz hastanede heyete girersiniz. Hastane son vaziyet raporunuzu düzenleyerek SGK’ya yollar. SGK Sağlık Kurulu raporunuzu inceler ve işgücünüzü en az %60 ve üstünde kaybettiğinizi onaylarsa emeklilik başvurunuzu onaylar.

Bağkur malülen emeklilik için lüzumlu belgeler nelerdir ?

Başvuru için istenen evraklar şunlardır;

 • Başvuru formu
 • Erkek iseniz askerlik terhis belgeniz ya da ilişiğiniz olmadığına dair belge,
 • Kimlik fotokopiniz,
 • daha evvelinde almış olduğunuz sağlık raporu var ise aslı ya da aslı gibidir fotokopisi.

Bağkur engelli emeklilik tablosu

Eğer rahatsızlığınız/hastalığınız ilk kere bağkura başlamadan evvelinde de var ise engelli emeklilik hakkından yararlanırsınız. Bu kapsamda emeklilik için sigortalılık zamanı ve prim günü dışında ıslak şartı aranmaz. Esnaf/tarım tarım Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu engelli emeklilik kuralları ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu engelli emeklilik hesaplama tablosu şu şekildedir;

 • En az %60 ve ya üstünde işgücü kaybınız var ise 15 yıldan buyana bağkurlu olmanız ve en az 3960 günü tamamlamanız biçiminde emekli olursunuz.
 • Yüzde 50-59 bünyesinde sağlık raporunuz var ise 18 yıldan bu yana bağkurlu olmanız ve en az 4680 günü tamamlamanız,
 • %40-49 arasında mani raporunuz var ise en az 16 yıldan bu güne bağkurlu olmanız ve 4320 günü tamamlamış olmanız gerekiyor.

Bağkur engelli emeklilik başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Başvurunuzu Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın olduğu SGK’ya yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler malulen emeklilik başvurusunda istenen belgeler ile aynıdır. Buna ilave şekilde vergi indiriminden yararlanıyorsanız buna dair yazıyı ve daha evvelinde almış olduğunuz mani raporunuzun temel noktasını ya da aslı gibidir fotokopisini ekleyin. Müracaat formunda ise  Çalışma gücü kaybımın tetkik edilmesi (4-b Bağ-kur kapsamındaki sigortalılar için) 5510 sayılı Kanun madde 28/5 kutucuğunu işaretleyin.

Bağkur engelli emeklilik maaşı ne kadar ?

Bağkur özürlü emekli maaşı hesaplamasının normalde emekli olacağınızda yapılan hesaba göre çok fazla farkı bulunmamaktadır. Alacağınız emekli aylığı normal emeklilik mecburiyetinde alacağınız emekli maaşına yakın olacaktır. Engelli emekli maaşı yüksek olması için primlerinizin asgari yerine en iyi tutarlardan ya da asgarinin üstünde ödenmiş olması gerekiyor. Güncel engelli maaş tutarları ve emekli olacağınızda alabileceğiniz emekli maaşını hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeni yasaya göre malulen emeklilik kuralları nelerdir ?

Bildiğiniz üzere şu anda yürürlükte olan hukuk 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu 2008/Ekim ayı vasıtasıyla yürürlüğe girdi ve güncel şekilde malulen emeklilik koşulları bu hukuk esas alınarak şu şekilde;

 • En az 10 yıllık sigortalılık çağının yapılmış olması,
 • 1800 prim günü olması,
 • En az %60 ya da üstünde işgücü kayıp oranının heyet kararı ile tetkik edilmesi.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar