Bağkur Borcu Ödenmezse Ne Olur 2021

Bağkur borcu ödenmezse ne olur ? Bu soru Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapamayan herkes aracılığı ile sorulmakta. Bunun birlikte ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma kapsamındaki borçlar ödenmez ise ne olur sorusunu da bize iletmekte. Bu paylaşımımızda 4b borç ödenmezse ya da yapılandırma kapsamındaki bagkur borcunu ödemezsem ne olur , Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu icralık olur mu hakkındaki sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Bağkur Ödenmezse Ne Olur ?

Peki Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yatırmazsam ne olur ? Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçları için son ödeme tarihsel takip eden ayın sonudur. Takip eden ay sonuna kadar ödenmez ise;

 • Faiz işlemeye başlar.
 • Ödenmeyen prim borçları bu biçimde 2 aydan fazla olursa sağlık güvencesi kapanır.
 • Bağkurludan yararlanan anne, peder eş ve 18 ıslak üzeri çocukların da sağlık güvenceleri kapanır.
 • Ödenmeyen prim borçları için gecikme zammı ve faizi işler. Şu lahza için ödenmeyen 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçları için icra takibi yapılmıyor. İlerleyen yıllarda ne olur bilinmez lakin şu lahza tek dezavantajı nema işlemesi ve sağlık güvencesinin kapanması şekilde belirtilebilir
 • Ayrıca primler düzenli ödenmediğinde sağlanan beş puanlık indirim de iptal olmakta.
 • .Bağkurda tekrardan yapılandırma başvurusu yapmak, yeni Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu affı nasıl olacak, başvurular nereye ve nasıl yapılacak ile ilgili detaylar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkuru ödemezsem sağlıktan yararlanma nasıl olur ?

Sigortalıların bu mesafe bize aşırı sordukları sorulardan biri de Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcum var sağlıktan yararlanabilir miyim vardır üst kısımda bağkuru ödemezsem ne olur alt başlığında da belirttiğimiz benzeri son ödeme vadesi geçen prim iki aydan fazla olursa sağlık kapanır. Bu halde sağlıktan yararlanabilmek için;

 • Prim borçlarınızın tamamını ödemeniz,
 • Tamamını ödeme imkanı olmadan güncel yapılandırma yasası var ise yapılandırıp en az bir taksit ödemeniz,
 • Yapılandırma olmadan 6183 Sayılı yasanın 48. maddesi kapsam gereğinde borçlarınızı taksitlendirip en az bir peşinat ödemeniz gerekmektedir.

Bağkur yapılandırma nasıl bozulur ?

Bağkur prim borcunuzu yapılandırdınız ya da dondurulan hizmet süreleriniz için ihya yapılandırması yaptınız.

 • Yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekiyor. Prim haricindeki yapılandırma taksitlerini de vadesinde ödemeniz gerekiyor.
 • Yapılandırma hakkından yararlanmaya devam edebilmeniz için ilk 2 taksidin ödenmesi gerekebilir. Ters durumda bozulur. Bununla birlikte ihya yapılandırma yaptıysanız peşin şekilde son ödeme tarihine kadar ödeme yapmanız gerekmektedir.
 • Yapılandırma kapsamındaki taksit ödemelerini 1 yıldan ikiden fazla aksatırsanız ihlalden ötürü yapılandırma bozulur. Yapılandırma taksitlerini öderken aylık primleri de düzenli ödemelisiniz. Aylık primleri düzenli ödemezseniz ve 2 aydan fazla borç olursa gene yapılandırma bozulacaktır.

Yapılandırılan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu ödenmezse ne olur ?

Bağkur prim borcu yapılandırmada ise yapılandırmanız yapılandırma taksitlerini aksatmaktan ötürü bozulduysa tekrar yapılandırma hakkınız bulunmaz. Fakat yapılandırma taksitlerini düzenli ödediniz fakat aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerini düzenli ödemediğiniz için yapılandırmanız bozulduysa bu halde zor vaziyet hali beyan ederek yapılandırmayı düzelttirebilirsiniz.

Yapılandırma bozulduysa ve yapılandırma kapsam gereğinde ödeme var ise yapılandırmayı ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanırsınız. Arka kalan kısım bozulur ve borçlar faizi ile beraber hesaplanır. Göze çarpan çağa bundan öncesi borçlar hukuk ile silindiğinden yapılandırma bozulduktan sonrasında kalan borç silinir ve hizmet dondurulur.  başlıklı paylaşımızı ziyaret ederek ödeme yapanlar ya da bağkura hiç ödeme yapmayanlar için borçların nasıl silinebileceği konusu için detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Yapılandırma kaç taksit ödenmezse iptal olur ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 1 yıl içerisinde ikiden fazla yapılandırma taksidi ödenmediğinde ya da noksan şekilde ödeme sağlandığında yapılandırma iptal olur. Şayet yapılandırma harici aylık prim ödemesine de devam ediliyorsa aylık primlerden de ikiden fazla geç ödendiğinde yapılandırma iptal olur.

Bağ-kur hiç ödenmezse ne olur ?

Sigortalıların Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ödenmezse ne olur sorusu ile beraberinde hiç ödenmezse ne olur sorusu da sık şekilde sorulmakta. İsteğe bağlı bağkurda 12 ay boyunca hiç ödeme yapılmadığında borç silinmekte ve bu sürelere ait hizmetler iptal ediliyor. Bu hizmetler daha sonrasında alınamamakta.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu haricinde tarım/çiftçi bağkuru, esnaf bağkuru bunun gibi kapsamlarda ödeme yapanlar prim borçlarını ödemediklerinde borca nema işlemekte ve hem kendileri hem de kendinden yararlanan insanların sağlık sigortaları kapanmakta. Bundan dış 1 yaptırım uygulanmamakta. Fakat Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dondurma yasası çıktığında hiç ödeme yapılmadığında Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmeti tescil zamanından itibaren sonlandırılmakta. Her ne kadar bu süreler daha sonradan borçlanılıyor olsa dahi hiç ödenmeyen Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu olduğundan tescil tarihsel giriş sayılmamakta. Bu nedenden dolayı en azından 1 aylık primi ödemenizi öneririz.

Bağkur borcu ödenmezse icra gelir mi ?

Bağkur prim ödemesi gecikirse gecikme zammı ve faizi uygulandığını üst kısımda belirttik. Şu anda bazı istisnalar dış olmak üzere bağkurda icra takibi yapılmamakta. Lakin ilerleyen süreçte Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için icra takibi başlaması beklentilerimiz arasında.

Bağkur kaç ay ödenmezse sağlıktan yararlanamaz 2021 ?

Son ödeme tarihsel geçmiş prim borcu iki aydan fazla olursa hem bağkurlunun kendisi hem de yararlanan bireyler sağlıktan yararlanamaz. Tabi burada iki aylık bölümü iki aylık borç şekilde anlamayın. Son ödeme tarihsel geçmiş iki aylık borç şekilde anlamanız gerekiyor.

Şöyle ki her ayın son ödeme tarihsel Öbür ayın sonudur. Dolayısıyla son ödeme tarihsel geçen borç 2 aydan çok aşırı olursa ( Bu da dört aylık borca tekabül eder ) sağlık kapanır. Örneğin en son Aralık ayında borçları sıfırladınız. Bu halde 30 Nisan tarihine kadar hiç ödeme yapmasanız dahi sağlık açık olacaktır.

Bağkur borcu varken işletme kapama yapılabilir mi ?

Bağkur prim borcu vergi kaydını ya da faaliyeti sonlandırmaya mani değildir. Prim borcu varken faaliyeti sonlandırabilirsiniz. Vergi kaydı sonlanma zamanından itibaren olan kısım için diğeri da etkinlik ya da kayıt yok ise prim borcu işlemez. Lakin var ise kalan borçlarınıza nema işlemeye devam eder.

4b sicil numarası için borcu var hizmet ayrıntıları verilemez ne demek ?

Bağkurda ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcu olanlar hizmet görüntülemesi yapamaz ve bu insanların hizmet birleştirme ya da emeklilik alakayı mecburiyetinde hizmet bildirimi yapılmaz. Özellikle emeklilik ilgiyi ya da hizmet birleştirme talebiniz var ise 4b prim borcu ödemeniz gerekir. Borcu ödedikten 3-4 saat sonrasında hizmet belgesi alabilmek istediğinizde bu uyarının kalkmış olduğunu göreceksiniz.  E-devlette ekranında güncel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerinize göz atabilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta kaç ay ödenmezse iptal olur ?

İsteğe bağlı sigortada primi ödenmeyen döneme sayısı 12 aydan fazla olursa;

 • Borçlu olunan dönemlere ait hizmetler silinir ve iptal edilir.
 • 12 aylık prim borcundan ötürü iptal edilen ve silinen bu hizmetler daha sonrasında borçlanılamaz ya da hizmetten saydırılamaz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar