Bağkur Açılışı İçin Gerekli Evraklar 2021

Bağkur açılışı için lüzumlu evraklar ve bağkurlu olmak için aranan kuralları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Eski ismi ile Bağ-Kur yani ismi ile 4b sigortalısı şekilde tanımlanan şahıslar özetleyecek şekilde kendi adına ve hesabına çalışan ve prim ödeyen kişiler şekilde tanımlanabilir. Hem tarım/çiftçi bağkurlusu, esnaf bağkurlusu ve ya kuruluş bağkurlusu olmak hem de isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi yapmak için bir takım şartların sağlanması gerekebilir. Bu paylaşımımızda bağkurlu ya da isteğe bağlı bağkurlu olmak için aranan bütün şartları, çiftçi bağkurlu olmak için lüzumlu evraklar ve bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

Bağkur kaydı nasıl yapılıyor ?

Eğer esnaflık kaydı açtırdıysanız, ziraat odalarında ve ya tarım/ilçe müdürlüklerinde ÇKS yani çiftçi kayıt sistemine kayıt olduysanız ya da kuruluş ortağı olduysanız Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu otomatik şekilde başlar. Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapmanız gerekmez. İsteğe bağlı açtırmak için izlemeniz gereken yol aşağıda belirtilmiştir. Bağ-kur açtırmadan evvelinde güncel primlere göz atmak isterseniz sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur Kaydı İçin Lüzumlu Evraklar Nelerdir ?

Ticari faaliyete başlayarak vergi kaydı açtıranlar, firma ortağı olanlar, ziraat odalarında ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde ÇKS kaydı açtıran bireyler kayıt başlama tarihsel sebebi ile otomatik şekilde ve mecbur 1 biçimde bağkura dahil edilirler. Bu halde olan insanların bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na evrak ibraz etmelerine gerek bulunmamaktadır.

Bu bireyler için Sosyal Güvenlik Kurumu tescili açarak bilgilendirme yazısını tebliğ ile göndermektedir. Bağkurlu olduğunuza dair yazıyı aldıktan sonrasında prim ödemelerinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Ancak isteğe bağlı sigorta/bağkur Öğrenci göre açılmaktadır. Dolayısıyla isteğe bağlı sigorta kapsam gereğinde müracaat yapabilmek için bazı şartların sağlanması ve aşağıda bağkura kayıt için lüzumlu evraklar ile müracaat yapılması gerekebilir. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu isteğe bağlı müracaat koşulları ve lüzumlu evrakları paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

Çiftçi belgesi için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Yukarıda çiftçi bağkuru için lüzumlu evraklar bünyesinde ÇKS belgesi olması yani çiftçilik belgesi olması tabi bunun için de Ziraat Odalarında ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde kayıt açılması gerekebilir. Tarım Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için lüzumlu evraklar şunlardır;

 • Tarla tapu kaydı olması,
 • Tarla yok ise dahi tarlası olan bir tanesi ile sözleşme yapılması,
 • Üzerine kayıtlı büyükbaş ya da küçükbaş hayvan olması gerekmektedir.
 • Yukarıdakilerin haricinde de zirai etkinlik yapıldığına dair bir takım belgeler ÇKS belgesi için yeterli olabilmektedir.
 • Belgeleri hazırlamadan evvelinde vilayet ya da ilçenizdeki Ziraat Odası, Ziraat odası yok ise il/ilçe tarım müdürlüklerine danışarak ne tür belgeler istendiği meselesinde net bilgi alabilirsiniz.

Çiftçi belgesi ile geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaydı nasıl yapılıyor ?

Tek başına çiftçi belgesi ile geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaydı mümkün değildir. Şayet 01 ekim 2008 zamanından evvelinde adınıza kesilmiş olan 1 tarımsal ( tevkifat) kesintisi var ise ve bunu destekleyici de 1 kaydınız var ise geriye dönük tarım bağkuru açtırarak daha erken emekli olabilirsiniz.  Başvurmak, teferruatlı bilgi edinmek ve lüzumlu evrakları öğrenmek için başlıklı paylaşımızı okuyabilirsiniz.

Bağkur giriş bildirgesi nereden alınır ?

01 Ekim 2008 zamanından önceki oda ve vergi kayıtları için tescil açılmamakta. Bu tarihten sonrasında oda ve vergi kaydınız var ise zaten bunlar SGK anlamında sistemde görülebilmekte bununla beraber giriş bildirgesi almanız gerekmemekte. Şayet 01 Ekim 2008 zamanından sonrasında vergi kaydı, firma ortaklığı kaydınız olmasına karşın Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tesciliniz hiç açılmadıysa bu halde yapmanız gereken bağlı olduğunuz SGK’ya müracaat yaparak bağkuru başlatmak olacaktır.

01 Ekim 2008 zamanından evvelinde ziraat odaları ya da tarım müdürlüklerinde çiftçilik yani ÇKS kaydı olmasına karşın Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açtırmayan ya  da SGK nedeniyle açılmayan insanların ise Ziraat Odalarından çiftçi bağkuru işe giriş bildirgesi alarak tescil için bağlı oldukları SGK’ya müracaat yapmaları gerekmektedir.

İsteğe bağlı bağ kur için de giriş bildirgesinin doldurulması ve ikamet şekilde bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verilmesi gerekebilir. İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu müracaat formu ve diğeri lüzumlu evraklar konusu için paylaşımımızın devamında bilgi verilmiştir.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kuralları nelerdir ?

İsteğe bağlı bağkurlu olabilmek için;

 • Türk vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Türkiye’de ikamet ediyor olmak,
 • Çiftçi kaydı, esnaf kaydı ya da kuruluş ortaklığı kayıtlarının olmaması gerekmektedir.
 • Detaylı bilgi için başlıklı paylaşımızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelelim isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu nasıl yapılıyor sorusunun cevabına.

İsteğe bağlı sigorta için lüzumlu evraklar nelerdir ?

İsteğe bağlı sigorta ya da diğeri ismi ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başvurusu için istenen belgeler şunlardır

 • Aşağıda 1 örneği verilmiş olan giriş bildirgesi,
 • Bağlı olunan Ziraat Odasından alınmış ve çiftçilik kaydının olmadığına dair belge,
 • Kimlik fotokopisi.

İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesi

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başvurusu için istenen belgelerden biri de müracaat formu Öbür ismi ile giriş bildirgesidir. Giriş bildirgesi diğeri ismi ile müracaat formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ . Formu eksiksiz şekilde doldurup imzalamanız gerekmektedir.

E-devletten isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başvurusu nasıl yapılıyor ?

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başvurusunu e-devlet üstünden de kolayca yapabilirsiniz. T.C. numaranız ve parola ile e-devlete giriş yaptıktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4B İsteğe Bağlı İlk Tescil Kaydı tarafına gelin.
 • Buradan ilgili teferruatları doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.
 • Başvuru üzerine SGK vasıtasıyla tesciliniz açılarak bilgilendirme yazısı gönderilir.

İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulamayı e-devlet üstünden yapabilirsiniz. İsteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sorgulaması için;

 • Öncelikle T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
 • Daha sonrasında SGK-4B Hizmet Bilgisi bölümünden hizmetlerinize bakabilirsiniz. Doğrudan sorgulamayı buradan yapabilirsiniz ⇒ .

Ziraat odası çiftçi bağkuru iptali nasıl düzenlenmektedir ?

Eğer çiftçi bağkurunu kapatmak istiyorsanız Ziraat odası ÇKS kaydını sildirmeniz gerekebilir. Bunun için kayıtlı olduğunuz Ziraat Odası’ndan kapama rica belgesini alarak doldurmanız, muhtara da onaylattıktan sonrasında imzalayarak yeniden Ziraat Odası’na vermeniz gerekebilir. Başvurunuz üzerine Ziraat Odası kaydınızı siler. Kayıt silinir silinmez Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu terki de girilir ve silinme tarihsel itibarıyla kapatılır. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar