Askerlik Borcu Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Askerlik borcu sorgulama işlemleri meselesi için teferruatlı detayları paylaşımımızda bulabilirsiniz.  Askerliğini oluşturan erkek sigortalılara tanınan en önemli haklardan biri askerlik borçlanması hakkıdır. Bu haktan yararlanabilmek için herşeyden önce borçlanma başvurusu yapmanız ve başvurunuz üzerine Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan size ödeyeceğiniz tutarı gösterir borçlanma yazısının tebliğ edilmesi lazım.  Şayet henüz borçlanma başvurusu yapmadıysanız askerlik borçlanması başvurusu nasıl yapılır, form nasıl doldurulur konusu için bilgi edinmek ve müracaat formunu indirmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer başvurumu yaptım ve askerlik borcumu nasıl öğrenirim diyorsanız o süreç paylaşımımızın devamına geçebilirsiniz. Bu paylaşımımızda askerlik borcu nasıl öğrenilir, askerlik borçlanması e devlette görülmektedir mü, askerlik borçlanması nereden öğrenilir bunun gibi konu meselesi için bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Askerlik borç sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Eğer başvurunuzu yaptıysanız askeri borç sorgulamasını;

 • Herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden,
 • Bankalar ya da PTT şubelerinden,
 • ATM’lerden,
 • SGK kart ile ödeme sisteminden ya da
 • Alo 170 hattını arama yaparak sorgulayabilirsiniz.

Mobil ya da internet bankacılık kullanıyorsanız ya da ATM’lerden Sosyal güvenlik kurumu askerlik borçlanması sorgulamasını;

 • 4c yani emekli sandığı ile 4/a yani Sosyal Sigortalar Kurumu askerlik ödemesi sorgulamasını SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden,
 • 4b yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu askerlik borçlanması görüntülemesini ve ödemesini de SGK Ödemeleri- 4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-4b Askerlik Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz.

SGK Kredi kartı ile prim ödeme sisteminden  4c, 4b ve  4/a askerlik borçlanması sorgulaması için;

 • Öncelikle E-devlet şifrenizle ve T.C. numaranızla buradan SGK prim ödeme sistemine girin ⇒ .
 • Emekli sandığı ve Sosyal Sigortalar Kurumu asker ödemesi sorgulamasını Sorgu Türü: Öbür Tahsilatlar, Sorgu Tipi: SGK Borçlanma Tahsilatı menüsünden yapabilirsiniz.
 • 4b yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu askerlik borçlanması borcu sorgulamasını ise Sorgu Türü:4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları, Sorgu Tipi: Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Prim-Askerlik Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz.

4/c askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Emekli sandığı yeni ismi ile 4c kapsam gereğinde devlet memuruysanız ve askerlik borçlanması başvurusu yaptıysanız size çıkan yekün borcun sorgulamasını ve ödemesini bütün bankalar, PTT şubeleri ve ATM’lerde SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yapabilirsiniz. E-devlette direk 4/c emekli sandığı askerlik borcu sorgulaması yapılabilecek 1 uygulama bulunmuyor.

E devlet askerlik borçlanması sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

E-devletten direk e devlet askerlik borcu sorgulaması yapılacak 1 uygulama şu lahza için yoktur. Tek alternatif SGK kart ile prim ödeme sisteminden e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorgulamak. Askerlik borcu sorgulamasını nasıl yapabileceğinizi de üst kısımda detaylı şekilde anlattık.  Şayet henüz borçlanma başvurusu yapmadıysanız başlıklı makalemizden adım adım nasıl müracaat yapabileceğiniz konusu için bilgi bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim ?

Borçlanma başvurusunu yaptık. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla ödenecek yekün miktar ve gün sayısını gösterir dökümü aldık ve ödememizi zamanı içerisinde yaptık. Bütün bunları gerçekleştirdikten sonrasında bundan sonra askerlik süreleriniz SGK tescil ve Hizmet Dökümünüze yansımış olacaktır. Sorgulamasını ödeme yaptıktan 3-4 saat sonrasında e-devletten yapabilirsiniz. Askerlik hizmet zamanı sorgulaması için;

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına giriş sağlayın.
 • Dilerseniz T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan direkt giriş yapabilirsiniz ⇒ .
 • Sorgulama işlemi tamamlandığında Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü-Sig. Statü menüsü altından askerlik sürelerinizi görebilirsiniz.

Askerlik sigortası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Askerliğini yedek zabit ya da başka 1 kapsamda yapanlar bu sürelere ait hizmetleri e-devlette görüntüleyebilir. E-devlette SGK ve Tescil Hizmet Dökümü kısmı Tüm SGK Uzun Vade Hizmet Dökümü alt başlığında görüntüleme yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar