Askerlik Borçlanması Hesaplama, Ne Kadar Oldu 2021

Askerlik borçlanması gündelik en düşük ve en yüksek tutarları dikkat çekici oldu. Askerlik borçlanması için ödenecek günlük olarak en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları asgari ücret üstünden hesaplanıyor. Asgari ücretin dikkat çekici olması ile beraberinde 2021 askerlik borçlanması tutarları da göze çarpan oldu.

Borçlanma talebini, 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında başvuranlar da yeni tutarlar üstünden borçlanma yapabilecek. Bu paylaşımımızda hem güncel borçlanma tutarları meselesi için teferruatlı bilgi bulabilir hem de askerlik borçlanması nasıl yapılıyor meselesinde bilgi sahibi olabilirsiniz. Peki 2021 sosyal güvenlik kurumu askerlik borçlanması tutarları ne kadar oldu, askerlik borçlanması taksit olmakta mu ?

Askerlik borçlanması nedir ?

Askerlik borçlanması askerliğini er/erbaş şekilde yapanların bu süreleri borçlanarak Sosyal Güvenlik hizmetinden saydırması işlemidir.

Askerlik borçlanması koşulları 2021

Askerliğinizi er ya da erbaş şekilde yaptıysanız ya da yedek subaylıkta geçen süreniz var ise bu süreleri üst kısımda belirlenen tutarlarda borçlanarak ödeyebilirsiniz. Borçlanma yapabilmeniz için askerden evvelinde sigorta,bağkur v.s. giriş olması şartı aranmaz. Tek Şart askerlik yaptığınız vakit içerisinde adınıza sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi v.s. ödenmemiş olması gerekiyor.

Borçlanma yapabilmek için aranan 1 diğeri Şart da tabi ki askerlik zamanı boyunca insanın adına prim ödenmemiş olması. Şayet askerlik zamanı boyunca sosyal sigortalar kurumu ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi devam etti ise şahıs borçlanma yapamaz. Şayet kısmi şekilde bu sürelerde prim ödemesi var ise bu halde borçlanma hakkı kısmi şekilde yapılır.Şartlar konusu için teferruatlı bilgi, askerlik borçlanması meselesi için bütün sorular ve cevapları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl yapılıyor 2021 ?

Borçlanma başvurusunu son çalışmanız sosyal sigortalar kurumu ya da bağkursa son prim ödemenizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine, Şayet devlet memuru iseniz kendi Kurumunuza yapabilirsiniz.

  • Başvuru için askerlik borçlanması müracaat formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Bundan sonra askerlik şubesinden ova almanıza gerek bulunmaz. SGK askerlik sürelerini sistemden görebiliyor.
  • Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >>
  • Hemen sayfamızı ziyaret ederek formun nasıl doldurulduğu meselesinde bilgi bulabilir, örnek doldurulmuş forma göz atabilirsiniz.

Askerlik borçlanması için müracaat formunu dilerseniz e devlet sisteminden de kolayca verebilirsiniz. SGK borçlanma başvurularının online şekilde e devlet sistemi üstünden yapılabilmesine imkan veren uygulama hizmete açıldı. E devletten müracaat yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması başvurusu nereye yapılıyor ?

Askerlik borçlanması müracaat formu ve kimlik fotokopisi ile;

  • Son çalışmanız 4a sosyal sigortalar kurumu ise işyerinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
  • Son çalışmanız Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
  • Son çalışma 4c emekli sandığı ise Halk Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı/Ankara adresine müracaat yapmanız gerekiyor.

Borçlanma için müracaat yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu size borçlanma tahakkuk cetvelini yollar. Bunu tebliğ aldıktan sonrasında ödeme yapabilmek için tebliğ zamanından itibaren 30 günlük olarak süreniz bulunmaktadır. 30 gün arasında çıkarılan borç tutarını ödememeniz biçiminde talebiniz iptal olur.

2021 askerlik borçlanması hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Borçlanılacak gün sayısı borçlanma tutarı ile çarpılarak ödenecek yekün miktar hesaplanır. Askerlik borçlanması için günlük olarak en düşük borçlanma tutarı brüt asgari ücretin günlük olarak tutarının %32’si, en yüksek borçlanma tutarı da bunun 7,5 sert olacaktır. Borçlanma yapıcak şahıs dilerse taban ya da tavan miktar arasında 1 miktar seçerek borçlanma yapabilmekte. Askerlik borçlanma hesaplaması rica tarihinde geçerli olan brüt asgari ücret tutarları üstünden hesaplanmakta.

Askerlik borçlanması ne kadar 2021

01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri bünyesinde müracaat yapacaklar için;

  • Sgk askerlik borçlanması hesaplamasında esas alınacak olan en düşük borçlanma tutarı 38,16 TL,
  • En yüksek askerlik borçlanması ödemesi ise 286,20 TL olacaktır.

15 ay askerlik borçlanması ne kadar 2021 ?

Günlük askeri borçlanma hesaplamasına göre 15 ay yani 450 gün askerlik yapmış kimsenin askerlik sürelerinin tamamını borçlanması zorunda ödeyeceği en düşük askerlik prim borcu tutarı 17172,00 TL olacaktır.

18 ay askerlik borçlanması ne kadar 2021

18 ay yani 540 gün askerlik yapanlar bize sık şekilde askerlik borçlanması kaç nakit öderim sorusunu sormakta. Şayet en düşük tutardan yaparsanız 2021 yılı için sigorta askerlik borçlanması hesaplamasına göre ödenecek en düşük borçlanma tutarı 20606,40 TL olacaktır.

550 gün askerlik borçlanması ne kadar 2021

550 gün yani yaklaşık 18 ay askerlik yapanlar için toplamda ödenecek en düşük askerlik borcu tutarı 2021 yılı için 550*38,16=20.988,00 lira olacaktır.

20 ay askerlik borçlanması ne kadar 2021

Askerliğini 20 ay yani 600 gün yapanlar için 2021’de ödenecek en düşük askeri borçlanma tutarı 600*38,16=22.896,00 TL olacaktır.

Askerlik ödemesi nasıl organize edilmektedir 2021

Başvuru yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla borç cetveli tebliğ edilir. Bu borç yazısı tebliğ alındıktan sonrasında bankalardan, online ya da mobil bankacılık kanallarından ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminden T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma Tahsilatları menüsünden ödeme yapılabilir.

Askerlik borçlanması taksitle ödenir mi 2021 ?

Okurlarımız bilhassa askerlik borçlanması kaç taksitte ödenir sorularını bize iletmekte. Borçlanma tutarını Sosyal Güvenlik Kurumu sebebi ile borçlanma yazısının size tebliğ zamanından itibaren en geç bir ay arasında ve peşin şekilde ödemeniz gerekiyor. Askerlik borçlanması ve diğeri Sosyal Güvenlik Kurumu borçlanma tutarları için taksitlendirme imkanı bulunmuyor. Anlaşmalı bankalardan kredi yolu ile taksitlendirme de olasıdır değil maalesef. Krediyi kendi imkanlarınız ile çekerek ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması taksitle ödeme lakin şöyle mümkün olabilmektedir. Başvuruyu yaptınız ve Sosyal Güvenlik Kurumu size askerlik borçlanması tablosunu yolladı lakin tamamını ödeme durumunuz bulunmamakta. Bu halde gücünüzün yettiği kadar tarafını yatırın. Yatırmış olduğunuz miktar kadar kısım hizmete yansır. Kalan günleri de daha sonrasında tekrar müracaat yaparak borçlanabilir ve hizmetten saydırabilirsiniz. Lakin yeni başvuruda hesaplama güncel tutarlar üstünden yapılacaktır.

Askerlik borçlanmasını devlet ödeyecek 2021 ?

Askerlik borçlanması affı çıkacak, askerlik borçlanmasını devlet ödüyor bu gibi söylentiler çok çok gündeme geliyor. Fakat askerlik borçlanma sürelerinin devlet sebebi ile ödenmesi ya da askerlik borçlanması affının çıkması ya da askerlik borçlanması yapılandırma bu gibi 1 güncelleme maalesef bulunmamaktadır. Çıkacağını da tahmin etmiyoruz.

Askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonrasında SGK’nın bu talebinizi sisteme işlemesi gerekiyor. SGK sisteme işledikten sonrasında ödeyeceğiniz borç tutarı sistemde görünür. Ancak borçlanma tahakkuk yazısını almadan ödeme yapmayın. Bu yazıyı elden ya da posta yolu ile tebliğ aldıktan sonrasında ödeme yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanmasını ödedim nasıl görebilirim ?

Sgk askerlik ödemesini yaptıktan sonrasında 1 kaç gün içerisinde borçlanma sürelerini bölümünden askerlik borçlanması görüntülemesi yapabilirsiniz. Hizmet şekilde hizmet cetvelinize eklenmiş olacaktır.

Askerlik borçlanması vergi indirimi 2021

Eğer bordrolu çalışansanız yani ( SSKlı çalışan ya da memur v.s.) askerlik borçlanması için ödediğiniz tutarı gelir vergisi indirimi şekilde alabilirsiniz. Bunun için askerlik borçlanması ücreti ödemesi yaptıktan sonrasında ödemenize ilişkili olarak dekontla işyerinize müracaat yapmanız gerekiyor.

Askerlik borçlanması avantajları nelerdir ?

Eksik hizmetinizi borçlanma yoluyla tamamlamanızı ve daha erken emekli olmanızı sağlar. Bir duruma göre de emeklilik yaşını bir ıslak arka çekerek bir yıl evvelinde emekli olmanızı sağlayabilir. Borçlanma tutarlarını taban ya da tabandan yüksekten ödemesi yapmak insanın elinde olduğundan taban tutarın 7,5 katına kadar yükseltilerek yüksek maaş alınması sağlanabilir.

Askerlik borçlanması başlangıç sayılır mı ?

Askerlik zamanı sigorta girişi sayılmaz. Şayet askerden evvelinde sigorta girişiniz var ise sırf hizmete eklenir ve sigorta başlangıç tarihsel üstünde 1 etkisi olmamakta. Fakat ilk defa askerden sonrasında bağkurlu ya da diğeri kapsamlarda sigortalı olduysanız askerlik borçlanması yaptığınızda borçlanma yaptığınız vakit kadar ilk başlangıç tarihiniz arka çekilir. Dolayısıyla borçlanma ile beraberinde çekilen tarihe göre emeklilik yaşınız hesaplanır.

Askerlik borçlanması ödeme zamanı nedir ?

Askerlik borçlanması Sosyal güvenlik kurumu anlamında elden ya da posta yolu ile tebliğ edildikten itibaren 30 gün arasında ve tek seferde ödenmesi gerekebilir. üst kısımda da belirttiğimiz üzere taksitlendirme yapılmamaktadır.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker hesaplama

Askerlik yapılan vakit ilk sigorta primi yatış zamanından evvelinde ise borçlanılan gün sayısı kadar sigorta başlangıç tarihsel arka çekilir. Örneğin ilk kere 01.01.2010 tarihinde sigortaya başlamış bir tanesi olsun. Bu şahıs 2005 yılında 18 ay askerlik yapmış olsun. Bu şahıs 6 ay askerlik borçlandığında ilk sigorta giriş zamanından yani 01.01.2010 zamanından itibaren başlangıç 6 ay arka çekilir ve başlangıcı 01.01.2010-6 ay = 01.07.2009 olur. Siz de ilk sigorta giriş tarihiniz ve askerlik sürelerinizi bize yorum bölümünden yazın ne kadar arka çekileceğini sizin için hesaplayalım.

2022 askerlik borçlanması ne kadar olacak ?

2022 asgari ücret tutarları açıklandığında 2022 yılı için en düşük ve en yüksek borçlanma tutarları dikkat çekici olacak ve sayfamız buna göre güncellenecektir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar