Askerlik Borçlanması Formu Nasıl Doldurulur ?

Askerlik borçlanması formu nasıl doldurulur ?   Borçlanma formunu doldurmak borçlanma başvurusu yapacaklar için zor olmakta. SGK askerlik saydırma hakkı askerliğini er ya da erbaş şekilde yapanlar ile yedek subaylık hazırlık sürelerinin borçlanma şekli ile SGK hizmetine eklenmesi işlemidir.

Tabi borçlanma ve askerliği sigortaya saydırma işlemi için herşeyden önce SGK’ya borçlanma müracaat formu ile müracaat yapmanız gerekiyor. Askerlik formu nasıl doldurulur ve  Sosyal güvenlik kurumu askerlik borçlanma formunu nereye vereceğiniz ve  askerlik borçlanma dilekçesini nasıl dolduracağınız meselesinde teferruatlı bilgiyi paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne işe fayda ?

Er ve ya erbaş şekilde geçen süreler ile yedek subaylık hazırlık zamanında geçen süreleri borçlanarak Sosyal Güvenlik hizmetine sayılmasını sağlar ve bir hale göre emeklilik yaşınızı arka çekerek erken emeklilik hakkı elde etmenizi de sağlar.

Askerlik borçlanması dilekçesi nereye verilmekte ?

Sgk askerlik borçlanması formu ile başvurunun yapılacağı Sosyal Güvenlik Merkezi son sigorta koluna göre belirlenir.

 • Bağkur askerlik borçlanması için başvuruyu 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • SSK askerlik borçlanması başvurusu diğeri adı ile askerliği sosyal sigortalar kurumu ya saydırma başvurusunu son sigortalı çalışmanızın bulunduğu işverenin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Emekli sandığı/memur askerlik borçlanması başvurularını ise çalışanlar kendi Kurumlarına yapabilmekte.
 • Başvurularınızı ilgili SGK Müdürlüklerine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz . Başvuruda dikkat edilmesi gerekenler ile borçlanma konusundaki bütün soruların cevapları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Borçlanma başvurusu için SGK Borçlanma müracaat formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Bundan sonra SGK askerlik yaptığınız süreleri sistemde gördüğü için eskiden bulunduğu bu gibi sizden askerlik yaptığınıza ve askerlik sürelerinizi gösterir doküman rica etmiyor.

Askerlik borçlanması gündelik ne kadar ?

Askerlik borçlanması için ödenecek gündelik miktar borçlanma talebinde bulunduğunuz tarihte geçerli olan gündelik brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 sert üstünden hesaplanmakta. Güncel borçlanma tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Askerlik borçlanma rica dilekçesi nasıl doldurulur ?

Geldik askerlik formu doldurma işleminin nasıl yapılacağına.  Askerlik müracaat formu doldurmak epey bir kolaydır. Formun 1 bölümü doldurulmuş örneği alt taraftaki gibidir. Dilerseniz buradan Sosyal güvenlik kurumu borçlanma rica dilekçesini bilgisayarınıza indirebilirsiniz: Formun altında sosyal güvenlik kurumu borçlanma rica dilekçesi nasıl doldurulur ile alakalı dikkat etmeniz gereken hususlara da teferruatlı şekilde değindik.

sgk askerlik borçlanma dilekçesi nasıl doldurulur
 • 3. bölümde yer sektör SSK, Bağkur, Emekli sandığı kısımlarında tesciliniz var ise ve biliyorsanız sicil numaralarınızı yazın bilmiyorsanız boş bırakın aşırı önemli değil.
 • 4. Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Gündelik Prime Esas Yatırım tarafına ne yazılacak ?
 • Eğer en düşük tutarlardan borçlanma yapmak istiyorsanız asgari, tavan yani en yüksek tutardan borçlanmak istiyorsanız azami, muhtelif 1 tutarla borçlanmak istiyorsanız Diğer tarafına dilediğiniz tutarı yazmanız gerekiyor. Bu bölümü işaretlememeniz şeklinde SGK en düşük miktar üstünden borçlanmanızı yapacaktır.
 • 5.  BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ kısmında askerlik için neresi işaretlenecek?
 • Bu kısımda Er ve ya Erbaş şekilde Geçen Süre kutucuğunu işaretlemeniz gerekir.
 • 6. BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE
 • Eğer askerlik sürelerinizin tamamını borçlanmak istiyorsanız “Hizmetlerin / Sürelerin tamamı” kutucuğunu işaretleyin. Tamamını değil de 1 tarafını borçlanmak istiyorsanız “……  Gün  …….  Ay ……..  Yıllık süre” kutucuğunu işaretleyerek kaç ay ve ya gün borçlanmak istediğinizi yazın.
 • Örneğin: 15.  Gün  6  Ay ……..  Yıllık süre
 • Bu bölümü boş bırakmanız şeklinde SGK hizmet sürelerinin tümü için borç çıkartır size.
 • 7. BEYAN VE TAAHHÜTLER
 • Formu doldurduktan sonrasında adınızı, soyadınızı yazarak imzalayın.
 • Hepsi bu kadar. Bundan sonra form müracaat için hazırdır.

Askerlik ödemesi için kredi veriliyor mu ?

Askerlik borçlanması ödemesini SGK’dan yazıyı tebliğ aldıktan sonrasında en geç bir ay içerisinde yapmanız gerekiyor. Ödeme için taksitlendirme yapılmamakta ve dolayısıyla peşin şekilde tek seferde ödemelisiniz. SGK’nın borçlanma kredisi imzaladığı anlaşmalı 1 banka bulunmaz. Tamamıyla kendi imkanlarınız ile bankalardan kredi çekerek borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar zamanda ödenir ?

Başvuru yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla borçlanma tutarını işaret eden ova elden verilmektedir ya da posta yolu ile gönderilir. Yazıyı elden aldığınız ya da PTT nedeniyle tebliğ aldığınız tarihten itibaren en geç bir ay içerisinde ödemeniz gerekiyor.

Askerlik borçlanması ödemesi nasıl organize edilmektedir ?

Borçlanma ödemesini SGK ile anlaşmalı bankalardan, mobil ya da internet bankacılığından, PTT’den SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsü üstünden T.C. numaranız ile pratik olarak ödeyebilirsiniz.

Dilerseniz SGK kart ile prim ödeme sisteminden de askerlik borçlanması kredi kartı ile ödeme işlemini pratik olarak yapabilirsiniz. SGK kart ile prim ödeme sisteminden E devlet sistemi aracılığı ile giriş sağlayarak ödeme yapabilirsiniz. Ödeme işlemi için herşeyden önce E devlet parolanız ile SGK prim ödeme uygulamasına giriş yapın. SGK kart ile prim ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz : Sisteme giriş sağladıktan sonra;

 • Sorgu Türü: diğeri Tahsilatlar,
 • Sorgu Tipi: SGK Borçlanma Tahsilatı,

Menüsü aracılığı ile pratik olarak ödeme sağlayabilirsiniz. Bu ekrandan yalnızca kendinize ait borçlanma tutarlarını ödeyebilirsiniz. Başkasının askerlik borcu buradan ödenemez.

Askerlik borçlanması sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Borçlanma başvurusu sonrası borcunuzun ne kadar olduğunu sorgulamak için üst kısımda vermiş olduğumuz SGK kart ile prim ödeme sisteminden sorgulayabilir ya da bankalardan, mobil ve ya internet bankacılığından sorgulayabilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonrasında askerlik hizmeti SGK Hizmet Dökümüne işlenir.

Yedek zabit emekli sandığı hizmet dökümü

Hem yedek subaylık hizmetlerinizi hem de askerlik borçlanmanızı ödedikten sonrasında hizmet dökümünüze işlenip işlenmediğini askerlik borçlanması hizmet dökümü sorgulamasını sayfamızdan yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması ne kadar geriye çeker ?

Eğer askerlik süreniz ilk sigorta başlangıç zamanından evvelinde ise borçlanma yaptığınız vakit kadar tescil geriye çekilir. Örneğin askerliğinizi 2000-2001 yılları arası 18 ay şekilde yaptınız. İlk sigorta başlangıç tarihiniz de 01.01.2005 diyelim. Bu halde askerlik borçlanmanız şeklinde giriş tarihiniz 01.07.2003 tarihine çekilecektir. Şayet askerlik süreleri ilk sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu v.s. giriş zamanından sonrasında ise borçlanma yaptığınızda geriye çekmez. Borçlanma zorunda sırf hizmete sayılır.

Askerlik borçlanmasının emekli maaşına etkisi nasıl olur ?

Eğer borçlanma yaptığınız askerlik süreleriniz 2000 yılından evvelinde ise emekli maaşınıza olumlu etkisi olur. 2000 sonrası ise borçlanma sizin için erken emeklilikte yarar sağlamayacaksa maaş üstünde olumlu 1 etkisi olmayacağından borçlanma yapmanızı önermiyoruz.

Askerlik borçlanması müracaat iptali nasıl yapılıyor ?

Borçlanma başvurusu yaptıktan sonrasında SGK anlamında tebligat gönderilir. Tebliği aldıktan sonrasında bir ay arasında ödeme yapmanız gerekiyor. bir ay içerisinde ödeme yapmadığınızda bununla birlikte 1 başvuruya gerek kalmadan iptal işlemi gerçekleştirilir. Dolayısıyla iptal için müracaat yapmanız gerekmiyor.

Askerlik borçlanması hakkındaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar