Asker Ailesine Yardım Ne Kadar, Nasıl Alınır 2021

Asker ailesine yardım  askere gidenlerin ailelerine ödenen en ciddi desteklerin arasında yer alıyor. Devletimiz sosyal yardımlar ile alakalı önemli adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden biri de asker ailelerine ödenen maaşlardır.

Askere giden insanların muhtaç ailesine ödenen bu maaş ihtiyaç sahiplerine büyük yarar sağlıyor. Asker ailelerine maaş 2021 yılında da ödenmeye devam edilecek. Bu paylaşımımızda 2021 asker ailesi maaş alma koşulları nelerdir, asker annelerine maaş veriliyor mu, asker annesi maaşı ne kadar ve konu meselesi için çok sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

2021 asker ailelerine verilen maaş koşulları nelerdir ?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Asker ailesine nakit yardımı askerliğini er ve ya erbaş şekilde yapanların muhtaç ailelerine ödenmekte. Rütbeli askerlerin ya da Öbür 1 anlatım ile mesleği askerlik olanlara bu yardımın ödenmesi söz konusu değil. Askerlik aile maaşı bireyin var ise eşine olmadan anne ya da babasına ödenebilmekte. Bununla beraber askere giden bireyin çocuğuna da bu yardım ödenebilmekte. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için alt taraftaki koşulları sağlamanız gerekiyor:

  • Muhtaç sayılmak:Muhtaç sayılabilmek için hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekiyor. Bunun tespiti Aile ve Sosyal Politikalar aracılığıyla yapılmakta.
  • Sigortalı çalışmamak, aylık ya da gelir almamak:Askerlik maaşına başvuran bireyin herhangi 1 kapsamda sigortalı olmaması ve Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli maaşı ya da gelir almıyor olması gerekiyor.

Asker ailesi yardımı kimlere verilmektedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu yardım Şayet asker evli ise herşeyden önce eşine verilmektedir. Lakin evli değilse sırasıyla annesine anne de olmadan babasına verilir.

Asker ailesi yardımı başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Asker yardım parası müracaat işlemi yoğun şekilde kolay. Müracaat formu ile bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapabilirsiniz.Elden müracaat için kimliğiniz ile vakfa müracaat yapmanız yeterli olacaktır.

Asker annesi maaşı alabilmek için nereye başvurulur ?

Eğer asker bekar ise askere gidenin ailesine maaş yardımı anne adına ödenir. Evli ise ödenmez. Başvurular Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta.

Asker ailesi maaşı ne süreç yatar ?

Maaşlar Kaymakamlık vasıtasıyla belirlenen gün ve tarihte ödenir. Herkes için belirli 1 tarih bulunmaz. Maaşınızın hangi tarihte ödeneceği meselesi için bilgiyi Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından alabilirsiniz.

2021 Asker ailesi maaşı ne kadar oldu ?

Muhtaç sayılan ve başvurusu onaylanan ailelere 2021 yılında 2 ayda 1 550 TL ödeme yapılacaktır. Ödeme 2 ayda 1 yapıldığı düşünülürse aylık maaş bu halde 275 TL olacaktır.

Asker eşine maaş ne kadar 2021

Eğer askere giden şahıs evli ise yardım yalnızca eşine ödenir.

  • Ödenecek asker eşi maaşı tutarı 2 ayda 1 550 TL şekilde ödenmektedir.
  • Asker eşlerine maaş aylık ödeme tutarı 275 TL olmaktadır.
  • Askere gidenin eşine maaş  yardımı askerlik zamanı boyunca askerin eşine ödenmektedir.
  • Askerliğini er ya da erbaş şekilde yapanlara ödenecek maaş tutarlarını öğrenmek için ise sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asker annesine maaş ne kadar ?

Eğer askerlik vazifesini oluşturan şahıs evli değilse bu halde ödenek askerin annesi ya da babasına ödenir. Anne ya da babaya ödenecek miktar da 2021 yılı için 550 TL’dir.

Asker ailesine maaş kaç ay ödeniyor ?

Bu yardım askerliğini uzun çağa oluşturan er/erbaşların ailelerine 12 ay vakit ile, kısa çağa yapanların ailelerine ise 6 ay vakit ile ödenmektedir. Tabi müracaat zamanından itibaren maaş bağlandığından geç müracaat yapıldığında örnek olarak askerliğin üçüncü ayında müracaat yaptınız diyelim bu halde sırf dokuz ay boyunca maaş alabilirsiniz.

Asker ailesi maaşı sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Başvurunuzun sonucunu, maaşınızı ne süreç ve ne kadar olduğunu ve nereden alacağınızı online şekilde kolayca sorgulayabilirsiniz. Sorgulama İçişleri Bakanlığı resmi sitesi üstünden yapılmakta. Sorgulamayı buradan T.C. numaranız ile yapabilirsiniz. Muhtaç asker ailesi yardımı sorgulama işlemini yapmak için hemen sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Asker ailesi sağlık sigortası nasıl organize edilmektedir ?

Askerlik zamanı boyunca er ve ya erbaşlar sigorta kapsamındadır. Eskiden askerin bakmakla yükümlü bulunduğu bireyler sağlıktan yararlanmazken şimdi insanın askere gitmesi mecburiyetinde geride kalanların güvencesi olmadan onlar da SGK kapsamına alınıyor ve sağlıktan parasız şekilde yararlanabiliyor. çoğunlukta sistem provizyonu otomatik şekilde başlatıyor lakin başlamadıysa ya da herhangi 1 sıkıntı var ise zaman kaybetmeden SGK’ya uğramak gerekiyor. SGK’ya uğramadan provizyon sorgulaması yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Belediyelerin asker ailelerine yardımı var mı ?

Bu tür yardımlar genel şekilde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları nedeniyle ödenmektedir. Lakin bazı belediyeler sebebi ile muhtaç ailelere bir takım yardımlar sunulabilmektedir. Bağlı olduğunuz Belediye’den konu meselesinde detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar