Asgari Geçim İndirimi Nasıl Hesaplanır ?

Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır ile ilgili bütün bilgileri paylaşımımızda bulabilirsiniz. Asgari geçim indirimi ve ya diğeri adı ile AGİ ücretli çalışanların devamlı şekilde duydukları 1 terimdir. Hem işverenler hem de çalışanlar için büyük ciddiyet arz etmektedir. Asgari geçim indiriminin ne olduğu, nasıl hesaplandığı, kimlerin yararlanabileceği v.s. bunun gibi konu meselesinde merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Asgari geçim indirimi nedir ?

Basit anlamıyla ücretli çalışanların medeni durumu ve çocuk sayısına göre gelir vergisinden kaynakta yapılan indirim şekilde tanımlanabilir. Malumunuz çalışanların maaşından gelir vergisi kesilir. Brüt maaş üstünden kesilen gelir vergisinden çalışanın medeni durumu ve çocuk sayısına göre kaynakta işverenin ödeyeceği gelir vergisinden devlet indirim yapar. İşveren yapılan bu indirimi çalışana maaşla yanında ödemesi yapmak durumundadır. İşte yapılan bu indirim asgari geçim indirimi şekilde tanımlanır.

Asgari geçim indirimi nasıl alınır ?

Bu yardım gelir vergisinden kaynakta indirilir ve işverenin maaşla beraberinde ödemesi gerekir. İşveren sebebi ile indirim tutarlarının işçinin medeni durumu ve çocuk sayısı esas alınarak ödenmesi zorunludur. Medeni durumunuzda ve çocuk sayınızda değişiklik olması, eşinizin işe girmesi ya da işten çıkması bunun gibi pozisyonlarda AGİ formunu doldurarak işverene vaziyet değişikliğini bildirmeniz gerekiyor.

Agi’den kimler yararlanır ?

Asgari geçim indirimi uygulamasından ücretleri gerçek usülde vergilendirilen şahıslar yararlanır. Yani 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalı şekilde çalışanlar ile emekli olduktan sonrasında sosyal güvenlik destekleme primine tabi şekilde çalışan emeklileri bu grupta sayabiliriz.

Emekliye agi ödenir mi ?

Yukarıda da değindiğimiz üzere emekli olduktan sonrasında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kapsam gereğinde 1 işyerinde sigortalı olarak  çalışmaya devam eden emekliler de AGİ’den yararlanabilmekte.

Asgari geçim indirimi kimlere ödenmez ?

Asgari geçim indiriminden yararlanamayacak olanları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Gelirleri Öbür ücret kapsam gereğinde vergilendirilen çalışanlar yararlanamaz. Yani  a) Pratik usul vergi mükellefleri birlikte çalışanlar, özel görevlerde çalışan şoförler, özel inşaat inşaatlarında çalıştırılan yapı işçileri, kira geliri elde edenlerin birlikte çalışanlar,
 • Herhangi 1 ücret geliri olmayan gerçek kişiler,
 • Dar mükellefiyet dahilinde ücret geliri olanlar,
 • Konut kapıcıları ve diğeri apartman görevlileri.

Agi nasıl hesaplanır ?

Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır sorusu çalışanların bu konu bölgesinde en aşırı merak ettiği soruların başında gelmektedir. Hesaplama takvim yılı başında geçerli olan brüt asgari ücret esas alınarak yapılıyor. Temmuz ayından sonrasında asgari ücrette artış olsa dahi AGİ tutarları değişmez ve yılbaşında geçerli olan brüt asgari ücret üstünden hesaplanan AGİ tutarları bütün yıl uygulanır. Hesaplama yapılırken yararlanılacak indirim tutarı alt taraftaki yararlanma oranı üstünden hesaplanır. Asgari geçim indirimi oranları çalışanın kendisi, çalışmayan eşi ve çocuk sayısına göre alt taraftaki gibidir;

 • Çalışan için %50,
 • Eş çalışmıyorsa ilave %10,
 • Birinci çocuk için ilave %7,5,
 • İkinci çocuk için ilave %10,
 • Üç ve üzeri küçükler için ise ilave %5’tir.
 • Not: AGİ’den yararlanma oranı toplamda %85’i geçemez. Yararlanma oranlarına göre güncel asgari geçim indirimi tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Asgari geçim indirimi hesaplama örneği

2020  yılında brüt asgari ücret takvim yılı başından geçerli olmak üzere 2943,00 TL şekilde belirlenmiştir. Ali BEY’in beş ve sekiz yaşlarında 2 çocuğu bulunur ve eşi de çalışmamaktadır. Bu halde Ali BEY’in yararlanacağı AGİ tutarı için hesaplama alt taraftaki bu gibi olacaktır.

 • Hesaplama için brüt asgari ücretin yıllık tutarını esas alıyoruz. Yani 2943,00*12=35.316,00 TL.
 • Çalışanın kendisi için AGİ’den yararlanma oranı %50, çalışmayan eş için ilave %10, bir. çocuk için ilave %7,5, iki. çocuk için ise ilave %10 olduğundan yekün yıllık brüt asgari ücreti hesapladığımız agiden yararlanma oranına bölüyoruz. AGİ’den yararlanma oranı toplam: %77,5.
 • 35.316,00*%77,5= 27360,90 TL
 • Sonra bulduğumuz bu tutarın %15’ini alıyoruz. Yani gelir vergisi bir. dilimine göre hesaplama yapıyoruz.
 • Bu da 27360,90*%15= 4104,13 TL Ediyor.
 • Bulduğumuz bu miktar yıllık asgari geçim indirimi tutarıdır. Aylık şekilde ise yararlanacağı indirim tutarı 4104,13/12= 342,00 TL olacaktır.

Agi formu nasıl doldurulur ?

Medeni durumunuzda ya da çocuk sayısında değiklik olduğunda, eşiniz işe girdiğinde ya da işten çıktığında v.b. bu gibi durumlarda asgari geçim indirimi bildirim formu ile işvereninize memur iseniz Kurumu’nuza bildirim yapmanız gerekiyor. Örneğin eşiniz işe girmiş olmasına rağmen asgari geçim indirimi aile durumu bildirimi formu ile işvereninize müracaat yapmazsanız yararlanmış olduğunuz aile yardımı tutarları sizden arka Öğrenim edilir.Formu buradan indirebilirsiniz :

Sizin için AGİ formunun nasıl doldurulduğunu adım adım anlattık ve örnek 1 doldurulmuş form hazırladık. Adım adım form nasıl doldurulur öğrenmek ve örnek forma göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eşlerden ikiside çalışıyorsa aile yardımı alınır mı ?

Eşlerin her ikisinin de çalışıyor olması biçiminde küçükler SGK nedeni ile kimden yararlanıyorsa o şahıs AGİ için müracaat yapar. Yeni doğan çocuklarda hem anne hem de babanın aktif sigortası var ise sistem otomatik babanın sigortası üstünden yararlanır. Şayet anne AGİ için müracaat yapacaksa herşeyden önce SGK’ya uğrayarak çocuğun sizden yararlanması için sağlık rica formu vermeniz gerekir.

Asgari geçim indirimi asgari ücretin bünyesinde mi ?

Asgari ücret tetkik komisyonu anlamında her yıl çalışanlara ödenecek asgari ücretin net tutarı belirleniyor. Komisyon vasıtasıyla belirlenen asgari ücret AGİ dahil şekilde açıklanmaktadır. Belirlenen bu miktar bekar ve çocuksuz çalışan için AGİ dahil miktar olmaktadır.

Part time agi ödenir mi ?

30 günden az çalışanlar için agi hesaplama konusu da baş karıştırıcı olmakta. Şayet şahıs 30 günden az çalışıyorsa ya da maaşı kısmi şekilde hesaplanıyorsa AGİ’den yararlanma oranı da çalıştığı ya da maaş ödendiği gün sayısı üstünden hesap edilecektir. Örneğin aylık agi tutarı 200 TL ise ve insana 10 günlük olarak maaş ödendiyse agiden yararlanacağı miktar 200/30*10= 66 TL olacaktır.

Eşim bedava izne ayrıldı aile yardımı alabilir miyim ?

Eşlerin her ikisinin de ücretli çalışan olması ve eşlerden kimsenin parasız izne ayrılması şeklinde Öbür eş bedava izin zamanı boyunca eşi için ilave %10’luk eş yardımından yararlanabilir.

Bağkurlu eş için agi ödenir mi ?

AGİ’de sırf ücrete tabi şekilde çalışanlar çalışan eş şekilde değerlendirilir. İsteğe bağlı sigortalılar, bağkurlular AGİ’de çalışan eş şekilde değerlendirilmez.

Asgari geçim indirimi işverene nasıl yansır ?

İşveren çalışan için brütten nete maaş hesaplaması yaparken brüt ücret üstünden toplamda %15 oranında SGK ve işsizlik primi kesintisini yaptıktan sonrasında kalan kısım yani vergiye tabi kısım üstünden gelir vergisi dilimlerini de esas alarak gelir vergisi kesintisi hesaplar. Normalde brüt ücret üstünden işverenin ödemesi gereken gelir vergisi bu biçimde hesaplanan tutardır lakin tam da burada AGİ devreye girer. İşte bu biçimde hesaplanan gelir vergisi tutarından çalışanın yararlanacağı AGİ indirilir ve işveren kalanı vergi dairesine öder.

Asgari geçim indirimi gelir vergisinden düşülmesi nasıl olur ?

Yukarıda asgari geçim indiriminin nasıl hesaplandığı konusuna söz ettik. Yukarıdaki biçimde hesaplanan ve çalışanın yararlanma hakkı olan asgari geçim indirimi brütten nete maaş hesaplaması yapıldıktan sonrasında net maaşa ilave edilerek çalışana ödenecek net maaş hesaplanır. sayfamızı ziyaret ederek hem asgari ücret üstünden güncel şekilde nasıl hesaplama yapıldığı hem de AGİ’nin nasıl ilave edildiğine örneklerle göz atabilirsiniz.

Asgari geçim indirimi hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar