Asgari Geçim İndirimi Formu Nasıl Doldurulur ?

Asgari geçim indirimi formu nasıl doldurulur meselesi için tam 1 kılavuz niteliğinde olan bu yazımızla formun nasıl doldurulacağı ve aile vaziyet bildirimi nasıl doldurulur meselesinde dikkat edilmesi gerekenleri paylaşımımızda bulabilirsiniz. Malumunuz AGİ’den yararlanma oranı çalışanın evli olup olmadığına, evli ise eşin çalışma durumuna, çocuk sayısına ve çocukların öğrenim niteliğine göre farklılık göstermekte. Medeni durumda, çocuk sayısında, çocukların öğrenim durumu değişikliğinde, eşin işe başlamasında ya da işten ayrılmasında asgari geçim indiriminden yararlanma oranları değişeceğinden aile vaziyet bildirim formunu doldurarak işyerinize vermeniz gerekiyor.

Aslında agi formu doldurmak basit fakat okuyucularımız aile durumu bildirimi nasıl doldurulur meselesinde bize yoğun olarak soru sormaya başlayınca bu yazıyı yazma gereği duydum. Paylaşımımızın devamında aile vaziyet bildirim formu nasıl doldurulur meselesinde teferruatlı bilgi bulabilir bununla beraber doldurulmuş agi formu örneğini de görebilirsiniz.

Agi formu nedir ?

Öncelikle aile vaziyet belgesi nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Agi asgari geçim indirimi kelimelerinin kafa harflerinden oluşmaktadır. Asgari geçim indirimi çalışanın medeni durumu ile çocuk sayısı ve çocukların öğrenim niteliğine göre v.s. gelir vergisinden alabileceği indirimdir. AGİ formu ise medeni durum, çocuk sayısı, çocukların öğrenim mecburiyetinde değişiklik, eşin işe başlaması ya da işten çıkması zorunda işyerine bu değişikliklerin bildirilmesi için uygulanan formdur.

Aile bildirim formu nedir ?

AGİ formunun diğeri ismi aile bildirim formudur. Formun 1 örneğini PDF şekilde aşağıdan indirebilir ve örnek doldurulmuş forma göz atarak siz de kolayca doldurabilirsiniz.

Agi’den kimler yararlanır ?

AGİ’den yararlanabilecek kişiler şunlardır ;

  • Ücret karşılığı çalışanlar
  • Emekli olduktan sonrasında SGDP’ye tabi çalışanlar,
  • Tevkifata tabi tutulmayan ücret gelirlerini yıllık beyan edenler yararlanır.
  • Eşin çalışma durumu ve çocuk sayısı ile öğrenim durumlarına göre yararlanabileceğiniz güncel agi tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Agi için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Asgari geçim indirimi bildiriminde genel şekilde beyan esastır ve form ile bildirim yeterlidir.  Sizin formda beyan ettiğiniz bilgiler genel şekilde yeterli görülebilmektedir. Fakat yeni çocuklarınız olduğunda çocuğun geçici kimlik belgesini, çocuğun öğrenim zorunda farklılık olduğunda ise güncel talebe belgesini eklemeniz gerekiyor.

Asgari geçim indirimi nasıl hesaplanır ?

AGİ tutarları takvim yılı başında geçerli brüt asgari ücrete göre hesaplanır. AGİ’den yararlanma oranı bekar ve çocuksuz ya da evli eşi çalışan için %50’dir. Çalışmayan eş için ilave %10, ilk çocuk için %7.5, iki. çocuk için ilave %10, üç. ve sonrası küçükler için ilave %5’tir. Toplamda %85’i geçemez.  Güncel brüt asgari ücret üstünden asgari geçim indirimi oranları da esas alınarak hesaplamanın nasıl yapıldığı meselesi için ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Agi formu nasıl doldurulur ?

Yukarıda da belirttiğim üzere evlendiğinizde, boşandığınızda, yavrunuz olduğunda, eşiniz işe girdiğinde ya da işten çıktığında v.s. bu gibi durumlara işvereninize her defasında aile vaziyet formunu doldurup vermeniz gerekiyor. Bununla beraber işe ilk girişte ve devlet memurlarından da yıllık periyotlarda aile durumu bildirimi doldurması istenmekte. Aile bildirim formu word şekilde buradan indirebilirsiniz :

Aile bildirim formu nasıl doldurulur örnek

Doldurulmuş aile bildirim formu örneği alt taraftaki gibidir.  Aile durumu bildirimi örnek forma göz attıktan sonrasında aile vaziyet bildirimi doldurma işlemini yaparken dikkat etmeniz gereken hususlarda paylaşımımızın devamında bilgi bulabilirsiniz.

asgari geçim indirimi formu nasıl doldurulur

Agi bildirim formu doldururken dikkat

Yukarıda aile vaziyet bildirimi formu nasıl doldurulur konusu için örnek 1 formu sizinle paylaştık. Aile bilgi formunu doldururken detayları doğru verdiğinizden emin olun. Zira hatalı beyan şeklinde agiden yersiz yararlandığınız tetkik edilirse yararlanmış olduğunuz asgari geçim indirimi diğeri ismi ile aile yardımı tutarlarının tümü sizden faizi ile yanında arka Öğrenim edilir.

Formun ilk kısmında T.C. numaranızı, adınızı ve soyadınızı yazdıktan sonrasında işyerindeki görevinizi ve sicil numaranızı belirtin. Şayet devlet memuru iseniz buraya Müessese nedeni ile size verilen sicil numarasını ( emekli sandığı sicil numarası değil-Kurum sicil numarası) yazın. 4a Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde çalışıyorsanız 4a sosyal sigortalar kurumu sicil numaranızı yazın. Şayet ilk defa sigortalı çalışmaya başlayacaksanız burayı boş bırakın. 4a sosyal sigortalar kurumu sicil numaranızı e devletten kolayca sorgulayabilirsiniz.

İkinci kısımda eşiniz için Çalışıyor, Çalışmıyor, Geliri Olan, Geliri Olmayan alternatiflerinden birtanesini işaretleyin. Ev hanımı ise “çalışmıyor” yönünü işaretleyin. Sigortalı 1 işte çalışıyorsa ya da memursa “çalışıyor” tarafını işaretleyin. Emekli ise ya da SGK’dan gelir alıyorsa ya da elde ettiği diğeri geliri var ise “Geliri Olan” herhangi 1 geliri ya da aylığı yok ise “Geliri Olmayan” yönünü işaretleyin.

MÜKELLEFLE OTURAN VEYA MÜKELLEF TARAFINDAN BAKILAN ÇOCUKLARIN DURUMU kısmını da dikkatli doldurmanız gerekiyor. Özellikle öğrenime devam eden 18 ıslak üzeri çocuğunuz için talebe belgesi ibraz etmeniz gerekiyor. 18 ıslak altındaki küçükler için talebe belgesine gerek bulunmuyor. Zaten yukarıdaki doldurulmuş formda nasıl doldurmanız gerektiği meselesi için örnekler ile İzah yaptım. Yine de takıldığınız 1 kısım olursa Yorum kısmından çekinmeden sorabilirsiniz. 

Agi formu nereden alınır ?

Normalde işe yeni başlayan sigortalılar, devlet memurlarına işverenleri ya da insan kaynakları servisleri anlamında boş agi formu verilmektedir ve doldurulması istenir. Fakat tıpkı format olduğundan siz üst kısımda agi formu indirebilir ve üst kısımda paylaşmış olduğumuz aile vaziyet bildirim formu örneğine bakarak doldurabilirsiniz.

AGİ Hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar