Arduino İle Neler Yapılabilir?

Son 5-10 yıldır baya popüler olan ve donanımcılarla birlikte kalmayıp, yazılımcıların da kullandığı, iot alanında da sıkça örneği bulunan arduino ile işler yapmak baya bir yaygınlaştı.

Arduino’yu bilmek bize neler kazandırır ve onunla neler yapabiliriz . ilk şekilde arduino’dan biraz bahsedelim . . . arduino genel şekilde elektronik bir dönem kartı . üzerinde 8bit 16 mhz hızında çalışan bir işlemci mevcut . bu kart 5v ve yaklaşık 40 ma akım ile çalışıyor .

Atmega 328 işlemcilerde 14 dijital altı analog pin bulunuyor. Dijital kavramı dijital elektronik çoğumuzun bildiği bu gibi gerçekte 1 ve 0’ lardan oluşur . yani ekranda okuduğunuz bu ova dahi gerçekte bir ve sıfırların ekrana yazdırılmasından oluşur . dijital kavramı arduino’da karşımıza çıkan kavramlardan biridir . örnek olarak pratik bir ledi yakmak istiyorsunuz .

Bilgisayar mühendisliği ve elektrik elektronik okuyan arkadaşların sıklıkla kullandıkları cihaz artık o kadar önemli bir konuma geldi ki, insanlar arduino cihazlarından evindeki ışıktan tutun, müzik sisteminin ses ayarlarına kadar yönetebiliyor.

Bu da demek oluyor ki bu cihazlar artık günümüz ve geleceğin bir parçası konumuna gelecek. Arduino ve yine buna benzer rasperypi gibi cihazlarla haşır neşir olmak isteyen arkaşlara tavsiyemdir ki; kesinlikle merakınız ilginiz ve isteiğiniz varsa, hiç beklemeden bişeyler yapmaya başlayın :)

Kafayı açması adına size arduilno ile yapmış olduğum bir örnek çalışma göstereceğim :) sizde bu gibi şeyler yapabilirsinniz

ÖRNEĞİ İNCELEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ve instagramdan da beni takip etmeniz durumunda mutluluk duyacağım :)

Örnek: Ledin bir ucunu anota (-) bir ucunu da arduino’nun bacaklarından (biz bunlara pin diyoruz) birine bağlıyorsunuz . evet , bir ledi yakıp söndürmedeki gerçekte zor görünen kısım bukadar . yazılım kısmında ise işte işe dijital giriyor . led söndürüp yakmadaki pratik mantık nedir sizce ? ledi açıp kapatmak öyle değil mi ? yani biz ledin bağlandığı bacağa bir dersek led yanacak 0 dersek led sönecektir .

işte dijital elektronik bundan ibarettir % . neler yapabilirim ? arduino ile neler yapabilirim ? arduino ile gerçekte pek aşırı elektronik uygulamayı geliştirebilirsiniz . tabiki bir ay robotu falan yapamazzsınız ama lüzumlu bilgi ve tecrübeyle en basintinden bir quad-copter yapabilirsiniz . peki kendinizi geliştirmek için ne yapmalısınız ? kendinizi geliştirmek için devamlı planlar üretin . sıcaklık sensörleriyle çalışın , çizgi izleyen robotlar yapın , infra red kumandalarla gelen veriyi okuyun . yani kısaca rüya gücünüzü kullanın . gerisi zaten gelecektir sınırlarım bir önceki paragrafta belirttiğim bu gibi arduino’yla bir ay robotu yapamazsınız ya da ona windows , linux , android bu gibi işletim sistemleri kuramazzsınız . sınırlarımız % 1 ve 0 yazan 16 mhz lik işlemciden ibaret . lakin tabiki bunu küçük görmeyin .

Bu yazıma burada son veriyorum, bir sonraki blog postunda görüşmek dileğiyle, yorumlarınızı eksik etmeyin.

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar