Anne Babanın Çocuğunun Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları 2021

Anne babanın çocuğunun sağlık sigortasından yararlanma şartları ile alakalı bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Anne ya da babanızın herhangi 1 sağlık güvencesi olmadan ve sizin var ise anne/babanız sizin sigortanızdan yararlanabilir. Bu paylaşımımızda anne ve babanın sağlık güvencesinin başlatılması, babam ve annem sigortamdan nasıl yararlanır bunun gibi sorularınızın yanıtını teferruatlı şekilde bulabilirsiniz.

Anne peder çocuğun sigortasından yararlanabilir mi 2021 ?

Sosyal Güvence açısından anne ve ya peder da bakmakla yükümlü olunan bireyler bünyesinde yer alıyor. Babayı ve ya anneyi sigortada üstüne alabilmek için aşağıda belirtilen şartların sağlanması ve gene belirtilen biçimde müracaat yapılması gerekmektedir.

Anne babayı sigortada üzerine alma koşulları nelerdir ?

Sigortadan anne babanın yararlanması için lüzumlu koşulları şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Anne ya da babanın herhangi 1 sigorta kapsam gereğinde sigortalı olmaması,
  • Aktif bağkurunun olmaması,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık almıyor olmaları,
  • Vergi kaydı, ziraat odası kaydı, kuruluş kaydı v.s. bu gibi kayıtlarının olmaması gerekiyor.
  • Anne/babanın gelir testi başvurusu yapması ve hane halkı ortalama gelirinin asgari ücretin asgari geçim indirimi dahil net tutarının altında olması gerekiyor. 2021 yılı için bu miktar şahıs başı 2.557,59 TL şekilde uygulanmakta.
  • Anne ve babanın çocuktan yararlanabilmesi için aranan şartlardan olan gelir testi başvurusunun nasıl yapılacağı, izlenecek yol ve bütün ayrıntılara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Anne peder sigortadan yararlanma başvurusu nasıl yapılıyor ?

Yukarıdaki koşullar sağlanıyorsa ve gelir testi başvurusu sonuçlandıysa ve şahıs başı gelir de üst kısımda belirtilen tutarın altında belirlendi ise sigorta anne peder üstüne alabilmek dileyen çocuğun Sosyal Güvenlik Kurumu’na SGK Sağlık Yardımı Rica ve Taahhüt Belgesi ile başvurması gerekebilir. Bu evrak 2 biçimde verilebilir.

  • Anne babanın çocuğun sigortasından yararlanması e-devletten kolayca verebilirsiniz. E-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sayfasından giriş yaparak rica gönderebilirsiniz. Giriş yaptıktan sonrasında “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, Öbür GSS’liler)  Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  kısmını seçerek devam edin. Ardından sizden yararlanmasını arzuladığınız anne ya da babanın 11 haneli T.C. numarasını yazın ve alt kısımda anne ya da peder şekilde seçin yapın ve devam ederek başvurunuzu tamamlayın. Buradan müracaat yaptıktan sonrasında bununla birlikte SGK’ya herhangi 1 müracaat yapmanıza gerek yok.
  • Anne peder sigorta üzerine alabilmek için Öbür 1 müracaat çeşidi de elden başvurudur. Müracaat için SGK Sağlık Yardımı Rica ve Taahhüt Belgesi ile kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Belgeyi buradan indirebilirsiniz :

Anne babanın sigortadan faydalanması için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Yukarıda babam ya da annem benim sigortamdan yararlanabilir mi kısmında belirtilen koşullar sağlandıktan sonrasında müracaat sağlık yardım rica formu ve kimlik ile yapılmakta. Gelir testinin de sonuçlanmış olması zaruri tabi. Bunların haricinde doküman istenmez.

Annemi kendi sigortama nasıl alırım 2021 ?

Sigortalılar bazı pozisyonlarda sırf annemi sigortada üstüme alabilmek istiyorum bu nasıl mümkündür olur diye bize sormakta. Şayet yalnızca annenizi üzerinize alabilmek istiyorsanız bunun için babanızın aktif bağkur, emekli maaşı ya da sigortalılığının olmaması gerekiyor. Bu halde gene üst kısımda belirtilen anne peder Sosyal güvenlik kurumu üzerine alabilmek için gerekenler ile gelir testi şartının sağlanması mecburiyetinde üst kısımda verilen müracaat yollarından bir tanesi ile müracaat yaparak annenizin sigortanızdan yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Annem sigortamdan nasıl yararlanır e devlet

Dilerseniz Sağlık Yardımı rica formunu e devlet sisteminden de rahatça verebilirsiniz. Bu işlem için e devlet sisteminde SGK-Sağlık Yardımı Rica ve Taahhüt menüsüne giriş yapın. Ardından “Genel sağlık sigortalısı (sigortalı, emekli, gelir/aylık alan, Öbür GSS’liler) Bakmakla yükümlü olduğum kişilerin(çocuk, anne, baba) sağlık sigortamdan yararlanmasını istiyorum.”  seçeneğini işaretleyerek devam edin. Bu ekrandan kolayca müracaat yapabilirsiniz.

Babam sigortamdan nasıl faydalanır ?

Yukarıda belirtilen bütün kurallar peder için de geçerlidir. Babanın herhangi 1 kapsamda bağkurlu olmaması gerekmekte. Bununla birlikte gelir testine müracaat yapmış olması ve gelir testi başvurusu sonucunda hane halkı şahıs başı ortalama gelirin net asgari ücretin altında belirlenmiş olması gerekmekte.

Babam benim sigortamdan nasıl yararlanır ?

Gelir testi var ise ve üst kısımda belirtilen kurallar da sağlanıyorsa bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne sağlık rica formu ile elden müracaat yapabileceğiniz bunun gibi e devlet sistemi üstünden de rahatça başvurunuzu üst kısımda belirtilen menü aracılığı ile yapabilirsiniz.

Benim sigortamdan kimler yararlanabilir ?

Sigortalının sağlık güvencesinden yararlanabileceği yani Sosyal Güvenlik açısından bakmakla yükümlü olabildiği bireyler eşi, çocukları, anne ve babasıdır.

Ailem sigortamdan nasıl yararlanır ?

Bakmakla yükümlü olunan kişilerden resmi nikahlı eş ve 18 ıslak altı minikler otomatik şekilde sağlıktan yararlanabilmekte. Fakat 18 yaşını geçen küçükler ile anne ve babanın güvencesi için müracaat şartı bulunmaktadır. Anne ve babanın sigortadan yararlanması meselesi için izlenecek yol ayrıntıları paylaşımımızın devamında mevcuttur. 18 ıslak üzeri çocuğun sigortası meselesi için araştırma yapıyorsanız  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar