Anestezi Teknikeri Maaşı Ne Kadar 2021

Anestezi teknikeri maaşları, meslek imkanları, çalışma koşulları ve konu bölgesinde bütün detayları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Ülkemizde oldukça çok devlet hastanesi, özel hastane, belde hastanesi kısacası sağlık hizmet sunucusu vardır. Buralarda da kalifiye eleman ihtiyacı her geçen gün artmakta ve dolayısıyla bu vaziyet anestezi teknikerliği benzeri bölümlerin önemini de arttırmaktadır. Yazımızda hem bu bölümün geleceği, ne meslek yaptığı, meslek olanakları ve anestezi ne kadar maaş alır konularında teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Anestezi teknikeri nedir ?

Anestezi Teknikeri, yapılacak operasyondan evvelinde doktor, hemşire ve anestezi uzmanına destekçi olan ve tıp konusunda çalışan kişilerdir. Anestezi araç, materyallerin v.s. hazırlanması ve kullanılması hususunda anestezi uzmanına destekçi olur.

Anestezi teknikeri ne meslek yapar ?

Anestezi teknikerinin asıl görevi yapılacak cerrahi 1 operasyonun öncesi, operasyon esnasında ve sona erdikten sonrasında anestezi uzmanına destekçi olmak ve verilen görevleri eksiksiz yapmaktır.  Anestezi teknikerinin diğeri vazife ve sorumlulukları ise şu şekildedir;
  • Anestesi bundan öncesi gereken ilaçları hazırlamak, kullanılacak olan araç ve gereçlerin hazır duruma getirilmesine destekçi olmak ve bu malzemeleri steril bir duruma getirmek,
  • Hastaların odalardan operasyon yapılacak yere/ameliyathaneye güvenli şekilde taşınmasına destekçi olmak,
  • Yapılan anestezinin ardından uygulanan tek kullanımlık malzemeyi çıkarmak ve sterilizasyonu sağlamak,
  • Operesyon esnasında hastanın takibini yapmak,
  • Solunum tüpleri yerleştirilirken anestezi uzmanına destekçi olmak,
  • Anestezide kullanılacak olan araç ve gereçlerin teminini sağlamak, eksikleri raporlamak,
  • Anestezi çalışma odasının planlamasını yapmak, temizliğini ve düzenini sağlamak,
  • Anestezi uzmanı nedeniyle verilen Öbür talimatları uygulamak.
  • Hasta mahremiyetine sadık kalmak.

Anestezi teknikeri kısmı meslek olanakları

Bölümle ilgili en çok aşırı sorulan sorulardan biri de meslek olanaklarıdır. Ülkemizde hem devlet hastanesi, belde hastanesi, üniversite hastanesi hem de özel hastane sayısı her geçen gün artmaktadır. Durum böyle olunca sağlık konusunda olan ihtiyaç devam edecektir. Bu bölüm mezunları Kamu’ya memura kadrosunda KPSS İle atanabilirken özel sektörde ise meslek olanağı yoğun şekilde fazladır.

Anestezi teknikeri bölümünün geleceği

Sağlığa olan ihtiyacın artarak devam etmesi, ülkemizin de sağlık alanında gün geçtikçe ilerleme kaydetmesi ve sağlık turizminde gelecekte de önemli ülkeler arasında yer alacağı düşünüldüğünde geleceği parlak olan bölümlerden bir tanesi şekilde nitelendirebiliriz.

Anestezi maaşları ne kadar 2021

Gelelim asıl konumuz olan anestezi teknisyeni maaşı tutarına. Anestezi kısmı maaşları özel sektörde deneme esas alınarak hesaplanır. Devlette ise anestezist maaşı 657 Sayılı Kanun gereği hesap edilir. Bu sebepten iki yıllık anestezi maaşlarının ne kadar olduğunu özel piyasa ve kamuda ayrı başlıklar şeklinde ele alabilmek daha doğru olacaktır.

Devlette anestezi maaşı ne kadar ?

Kamuda anestezi tekniker maaşı 657 Sayılı Kanunun sağlık hizmetleri sınıfı esas alınarak hesaplanmaktadır. iki yıllık anestezi maaşı 2021 yılında son güncel zamlarla yanında net şekilde 4600,00 TL’dir. Tabi belirtilen bu anestezi iki yıllık maaşları ilk defa atanan bekar ve çocuğu olmayan memur için geçerlidir. Anestezi mezunu maaşları döner sermaye ile yanında net 6000 TL civarına kadar çıkmaktadır.

Özelde anestezist maaşları ne kadar ?

Anestezi teknikeri özel hastane maaşlarında temel kriter tecrübedir. Deneyime göre ve hastane politikasına göre ödenen anestezici maaşı farklılık gösterebilmektedir. Yeni mezun anestezi özel hastane maaşları 2021 yılı için ortalama 3500-4000 TL arasında değişmektedir. Tecrübelilere ödenecek anestezi teknikeri maaşları ise 4000-4500 TL arasında farklılık gösterebilmektedir.

Anestezi teknikeri döner sermayeden yararlanır mı ?

Yukarıda net şekilde devlet hastanelerinde çalışanlar için anestezi kısmı maaşı verilmiştir. üst kısımda belirtilen anestezi devlet maaşlarında döner anamal tutarı yok. Anestezi teknikerleri döner sermayeden de yararlanma hakkına sahiptirler.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar