Analık Parası Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Analık parası diğer ismi ile doğum raporu parası 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışan ya da 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi oluşturan kadınlara doğumdan ötürü Sosyal Güvenlik Kurumundan ödenen 1 ödenek türüdür. Annelik meslek göremezlik ödeneği şekilde da isimlendirilen bu ödemeden yararlanabilmek için belirli şartların sağlanması gerekmektedir.

Bu paylaşımımızda annelik meslek göremezlik ödeneği ne süreç yatar, çalışabilir raporu ne süreç alınır, doğum raporumu nasıl görebilirim benzeri annelik parası sosyal güvenlik kurumu ödemesi konusundaki bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Analık parası nedir ?

Analık ödemesi sigortalı çalışan anne ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeyen anaya doğum bundan öncesi ve doğum sonrası rapor parası şekilde yapılan ödemedir. Bu vakit zarfında sigortalılar için işverenleri maaş ödemez. Maaş ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu sebebi ile yapılıyor. Ödenen bu ödenek annelik işgöremezlik parası şekilde tanımlanır.

Doğum rapor parası nasıl alınır ?

Doğum nedeniyle SGK anlamında ödenen annelik geçici meslek göremezlik ödemesinden yararlanabilmeniz için annelik parası alma koşulları şu şekildedir;

  • Doğum zamanından önceki son bir yıl arasında en az 90 gün sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu priminizin olması,
  • Aktif çalışan olmanız ya da aktif bağkurlu olmanız,
  • Bağkur kapsam gereğinde iseniz son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borcunuzun olmaması,
  • En geç 32. haftaya kadar doğum evveli raporu almanız ya da 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almanız gerekiyor.

*** Yukarıdaki bütün annelik rapor parası alma kuralları sağlansa dahi Doğum iznindeyken işten ayrılan kadınlara işten ayrılış zamanından sonraki dokuzuncu güne kadar ödeme yapılmakta.  

Analık ödemesi hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Analık parası ne kadar alırım sorusunun cevabı brüt kazanca göre farklılık gösterir. Hesaplama doğum zamanından önceki son üç aylık brüt yatırım ve son üç aylık yekün gün sayısı esas alınarak yapılıyor. Yekün brüt yatırım yekün gün sayısına bölünür ve bulunan sonucun 2/3’ü 1 gündelik annelik rapor parası şekilde ödenir. Şayet tekil gebelik ise 112 günlük, Şayet çoğul gebelik ise ikiz, üçüz v.s. bu halde toplamda 126 gündelik ödeme yapılır.

***Ne kadar annelik parası alabileceğinizi biz hesaplayabiliriz. Yazının sonundaki yorum kısmından doğum zamanından önceki son üç aylık brüt kazancınızı ve son üç aylık yekün gün sayınızı yazın ne kadar ödeme alabileceğinizi hesaplayalım. Dilerseniz hemen sayfamızı ziyaret ederek hesaplama tablomuz aracılığı ile kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz.

Analık parası sorgulama nasıl yapılıyor ?

Ödemenizin ne halde olduğunu, ödenip ödenmediğini, ödenme tutarını ve bankaya gönderilme zamanını e devletten annelik raporu sorgulama neticesi öğrenebilirsiniz.

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonrasında SGK-4a/4b İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden annelik meslek göremezlik ödeneği sorgulaması yapabilirsiniz.
  • Doğum rapor parası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz ⇒ 

Analık parası emanete alındı ne demek

E devletten sorgulama sonucunda rapor paranız emanete alındı ibaresini görürsünüz. Bunun sebebi şudur. SGK ödemenizi PTT’ye yollar. Sizin bu ödemeyi alabilmek için PTT’ye gönderildikten sonrasında iki aylık süreniz olmaktadır. Bu 2 aylık vakit içerisinde ödemenizi almazsanız ödeme SGK emanet hesaplarına arka döner. Bu parayı alabilmeniz için aşağıda belirttiğimiz biçimde banka hesabı tanımlaması yapmanız gerekiyor. Banka hesabınızı tanımladıktan sonrasında en geç bir hafta içerisinde ödemeniz tanımlamış olduğunuz hesaba gönderilmiş olacaktır.

Rapor parası emanetten nasıl alınır, emanete alınan rapor parası başvurusu nasıl düzenlenmektedir konusu için ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gebelik rapor parası ne süreç yatar ?

Analık parası nezaman yatar sorusu konu meselesinde en çok aşırı sorulan soruların başında geliyor. Ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla parça parça ödenebilmektedir. Yani annelik işgöremezlik parasını alabilmek için raporun tamamının bitmesini beklemenize gerek yoktur.

İşveren kısmi şekilde çalışmazlık girişi yaparsa SGK anlamında ödemeniz de kısmi kısmi yapılıyor. Tabi bunun için işverenin çalışmadığınıza dair bildirimi SGK’ya elektronik ortamda yapması gerekir. İşveren bildiriminin ardından raporun ödenme zamanı ortalama 10-15 gündür. Kısmi onay var ise işveren onayından sonrasında ödeme yapılması için SGK’ya bildirim yapmanız gerekiyor.

Analık meslek göremezlik nereye yatar ?

Eğer SGK Şahıs ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız olmadan ödemeniz PTT’ye gönderilir ve kimliğiniz ile beraberinde herhangi 1 PTT şubesinden ödemenizi alabilirsiniz. Yoktur ben PTT ile uğraşamam banka hesabım var oradan çekmek isterim diyorsanız bu olasıdır. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile sisteme giriş yapın. Ardından SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama menüsünü kullanarak banka hesabınızı tanımlayabilir ve ödemenizi bankadan alabilirsiniz.

Gebelikte çalışabilir raporu hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Genelde çalışabilir raporu kaçıncı haftada alınır sorusunun cevabı baş karıştırıcı olmakta. Annelik raporu için çalışabilir belgesi doğum bundan öncesi rapor 32. haftada başlayabilir. Dilerseniz 32. haftada doktorunuzdan çalışabilir raporu alabilirsiniz. 32. haftadan evvelinde çalışabilir raporu alınmaz. Doktorunuz en fazla 37. haftaya kadar çalışabilir raporu verebilir. Doğum önce çalışılan bu süreler doğum sonrası rapora eklenir.

37. hafta çalışamaz raporu ne süreç alınır ?

32 hafta raporu ne süreç alınır sorusunun yanıtını verdikten sonrasında gelelim 37. haftada nasıl rapor alabileceğiniz sorusunun cevabına. Şayet 32.haftada çalışabilir raporu aldıysanız bu halde doğum olana kadar tekrardan rapor almanız gerekmemektedir. Kısa bir şekilde 32.hafta çalışamaz raporu alanlara doğum olduktan sonrasında doğum sonrası meslek göremezlik raporu verilmektedir.

Çalışmayan bayan doğum parası ne kadar ?

Herhangi 1 işte sigortalı çalışmayan ya da bağkurlu olmayan kadınlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı anlamında 1 defalık doğum yardımı ödemesi yapılıyor. 2020 yılı sebebiyle ödenen yardım tutarları ;

  • Birinci çocuk için 300,00 TL,
  • İkinci çocuk için 400,00 TL,
  • Üçüncü çocuk için ise 600 TL şekilde ödenmektedir.

Çalışmayan annelere gebelik ve doğum akibeti bütün firmalar sebebiyle ödenen yardımları sayfamızda  tek başlık altında topladık. İlgili sayfamızda bütün yardımların koşulları ve güncel koşulları meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

Doğum parası her ay alınır mı ?

SGK aracılığı ile ödenen annelik parası ödemesi doğum olduktan sonrasında ve doğum bundan öncesi rapor bittikten sonrasında ödenmeye başlar. Doğum bundan öncesi rapordan sonraki doğum sonrası raporlar için işverenin onayladığı kısımları SGK da parça parça öder. üst kısımda çalışmayan annelere ödenen yardım da bir defaya mahsus ödenmekte. Bu yardımı sigortalı çalışan anneler de alabilmekte.

Doğum evveli çalışabilir raporu onaylaması nasıl organize edilmektedir ?

Doğum evveli çalışabilir raporu piyasa 1 sigortalı için işveren sebebi ile vizite uygulamasından çalışmazlık bildirimi yapılmasına gerek bulunmamakta. Doğum olduktan sonrasında doğum evveli izin başlama tarihsel ile doğum tarihine kadar geçen vakit yani doğum bundan öncesi istirahat zamanı için vizite uygulaması üstünden çalışmazlık onayı yapılabilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar