Analık İş Göremezlik Ödeneği Ne Zaman Yatar ?

Analık meslek göremezlik ödeneği ne süreç yatar ? Bu soru sigortalı çalışan ya da kendi adına Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödeyen ve doğum raporu saha hanımların müşterek sorusu. Annelik ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile 4a eski ismi ile Sosyal Sigortalar Kurumu ve 4b eski ismi ile bağkurlulara ödenen geçici meslek göremezlik ödemesi türüdür.

Analık ödeneği sahasında sayfamıza sık şekilde sorular gelince daha teferruatlı 1 ova yazma gereği duyduk. Bu paylaşımımızda annelik meslek göremezlik şartları,  doğum parası kaç günde yatar, annelik parası sorgulama ve ne kadar bulunduğu ile alakalı teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Analık meslek göremezlik ödeneği kuralları nelerdir ?

analık işgöremezlik ödeneği alabilmeniz için;

 • Doğumdan önceki son bir yıl içerisinde en az 90 gün sigorta ya da bağkurunuzun olması,
 • Hamileliğin 32. haftasında doğum evveli rapor almanız ya da hekim raporu ile 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almanız,
 • Analık izni zamanı boyunca aktif çalışan olmanız ya da bağkura aktif şekilde prim ödüyor olmanız gerekiyor.
 • Önemli: Eğer 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde doğum meslek göremezlik ödeneği alacaksanız son ödeme vadesi geçmiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu ile genel sağlık sigortası prim borcunuzun da olmaması gerekiyor.
 • Analık ödemesi diğeri ismi ile SGK doğum rapor parası ödemesi bölgesinde daha ayrıntılı bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş göremezlik ödemesi ne süreç yatar ?

Genel şekilde bütün işgöremezlik ödemelerinde ödeme zamanı aynıdır ve işveren onay zamanından itibaren başlar. Ödeme zamanı işveren onay zamanından sonrasında ortalama 10-15 gün sürer. Annelik yani SGK doğum rapor parası dışındaki meslek göremezlik ödemelerinin yatış zamanı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Annelik ödemesinde yatış zamanı diğeri ödemelere göre farklıdır. Annelik ödeneği ne süreç yatar meselesi için bilgiyi ise aşağıda bulabilirsiniz.

Doğum rapor parası ne süreç yatar ?

Gelelim asıl konumuz olan doğum parası ne süreç yatar sorusunun cevabına. SGK annelik parası ile ilgili en aşırı sorulan soru “analık parası ne süreç yatar” sorusudur. Gerçekte bu sorunun cevabı gayet pratik. Ödeme yapılabilmesi için herşeyden önce doğumun gerçekleşmiş olması ve doğum sonrası meslek göremezlik raporunun hastane aracılığı ile sisteme girilmiş olması ve tabi en önemlisi de işvereniniz sebebi ile çalışmazlık girişinin hazırlanmış olması gerekiyor.

Doğum gerçekleştikten sonrasında sizin yapmanız gereken herşeyden önce zaman kaybetmeden hastaneye doğum sonrası raporu girdirmeniz. Doğum sonrası rapor hastane sebebi ile girildikten sonrasında işvereninize SGK’ya elektronik ortamda çalışmazlık girişi yapmasını söyleyin. Şayet bağkurlu iseniz bildirimi çalışmadığına dair bildirim formu ile SGK’ya kendiniz yapmalısınız.

Çalışmadığına dair bildirim işleminin ardından Şayet lüzumlu koşulları sağlıyorsanız ve raporunuzda noksan ya da yanlış 1 yer yok ise bildirim zamanından itibaren SGK en geç 15 gün içerisinde ödemenizi PTT’ye gönderecektir.

Analık ödemesi parça parça organize edilmektedir mı ?

Doğum bundan öncesi rapor doğum yapılmaksızın ödenemiyor. Dolayısıyla doğum evveli ödeme tek seferde yapılabilmekte. Fakat doğum sonrası raporlar için çalışmazlık bildirimi kısmi şekilde yapılırsa SGK da raporun tümü bitmeden parça parça ödeme yapabilir.

Analık meslek göremezlik ödeneği sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

İş göremezlik ödeneği sorgulaması e devlet sisteminden pratik olarak yapılabilmektedir. E devlet sisteminde seçeneğini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

Analık parası nereye yatıyor ?

Eğer SGK kişi ödemeleri sisteminde alt taraftaki bankalardan birisine ait tanımlı hesabınız yok ise ödeme tutarı PTT’ye gönderilir. Hesabınız tanımlı ise değiştirmediğiniz sürece SGK’dan alacağınız bütün ödemeler tanımlı banka hesabınıza gelir.

Analık parası emanete alındı ne demek ?

Analık meslek göremezlik raporu sorgulama sonucunda Şayet ödeme emanete alındı uyarısını görüyorsanız paranız SGK’ya arka dönmüş anlamına geliyor. SGK ödeme yaptıktan sonrasında ödemenizi PTT’den en geç iki ay arasında almanız gerekiyor. iki ay arasında almadığınız takdirde ödeme SGK emanet hesaplarına alınıyor. Bu ödemeyi arka alabilmek için 2 alternatif var.

Dilerseniz e devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı tanımlama menüsünden anlaşmalı bankalardan birisindeki hesabınızı tanımlayabilirsiniz. diğeri 1 alternatif ise ödemenin tekrar PTT’ye gönderilmesi için SGK’ya dilekçe ile başvurmak. Her 2 halde da tanımlama ya da müracaat zamanından itibaren ödeme en geç üç meslek günü içerisinde PTT’ye ya da tanımlı banka hesabınıza aktarılmaktadır. E-devletten hesap tanımlamasının nasıl yapıldığını öğrenmek ya da emanetteki paranın iadesi için dilekçe örneğine göz atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Analık ödemesi için hesap tanımlayabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • Halk Bank,
 • Akbank,
 • Burgan Bank,
 • Fiba Banka,
 • Şeker Bank,
 • Teb,
 • Garanti Bankası.
 • Deniz Bank,
 • PTT Bank,
 • QNB Finans Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Vakıf Katılım Bankası.

Analık meslek göremezlik ödeneği ne kadar ?

Günlük ödeme tutarı doğum zamanından önceki son üç aylık brüt kazancınızın toplamının son üç aylık gün sayısına bölünmesi ile bulunan tutarın 2/3’üdür.  Son üç aylık brüt kazancınızı ve gün sayınızı yorum kısmından yazın ödeme tutarınızı hesaplayalım. 

İş göremezlik ödeneği ne süreç alınır, rapor parası nereye yatıyor v.s. bunun gibi konularda bilgi vermeye çalıştık. Konu bölgesinde kafanıza takılan herşeyi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar