Akıllı İlaç SGK Karşılıyor mu 2021

Akıllı ilaçları SGK karşılıyor mu ? Kanser hastaları için en ciddi ilaçlardan bir tanesi durumuna gelen akıllı ilaçlar maliyeti ile alakalı da hastaları ve yakınlarını 1 hayli zorlamakta. Kanser tedavisinde uygulanan bu ilaçlar hem bugün hem de gelecekte kanser problemine karşı en ciddi tedavi yöntemlerinden biri olacak. Peki akıllı ilaçları Sosyal Güvenlik Kurumu karşılar mı, ne kadarını karşılar ve koşulları nelerdir ? Bütün bilgileri paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

Akıllı ilaç nedir, niçin kullanılır ?

Hücrelerin, anormal 1 durum piyasa işlevlerini engellemek maksadıyla imal edilen gayeye yönelik ilaçlara, ‘akıllı ilaçlar’ denilmektedir. Bu ilaçlar bütün kanser türlerinin tedavisi için uygulanan ilaçlardır. Bu ilaç;

  • Kanserli hücreleri öldürür ve bunu yaparken sıhhatli hücrelere de ziyan vermez.
  • Direkt kanser hücrelerini hedef alır.
  • Bu ilaçlar bütün kanser türlerinde yoğun şekilde etkili olmaktadır.
  • Özellikle düşük aşama kanserlerde başarı oranı epey bir yüksek olabilmektedir. İleri evrelerde tedavi başarısı maalesef çok aşırı fazla olmamakta.
  • Kanserli hastanın ömür zamanı ve kalitesini olumlu yönde etkiliyor.
  • Tedavi uygulanırken görülen yan etkilerin ise ekseriyetle %90’ı geçici olmakta.

Akıllı ilaçlar SGK anlamında karşılanır mı ?

Kanser hastaları için tedavide ümit durumuna gelen bu ilaçlar Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliği’ne katılan madde ile karşılanan ilaçlar kapsamına alındı. İlacın Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla karşılanabilmesi için;

  • Kişinin aktif sosyal güvencesinin olması,
  • Kendi adına ya da bakmakla yükümlü şahıs şekilde sağlık sigortasının aktif olması ve provizyon alması gerekebilir. Sağlığınızın açık olup olmadığını e-devletten sorgulamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK akıllı ilaçların ne kadarını öder ?

Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla karşılanacak kısım insanın sigorta kapsamına göre farklılık gösterir.

  • Hasta ya da bakmakla yükümlü şahıs aktif sigortalı ise yani henüz emekli değilse yekün ilaç ederinin %80’ni Sosyal Güvenlik Kurumu’nca karşılanır. Kalan %20’lik kısım ise katılım payı şekilde eczanede ödenir.
  • Emekli ya da emeklinin bakmakla yükümlüsü olan insanda ilaç ederinin SGK yekün %90’ını karşılar. Kalan %10’luk kısım ise emekli maaşından kesilir.

Kanser tanısı konulan sigortalılar 10 yıllık sigortalılık zamanı ve 1800 prim gününü tamamlamaları mecburiyetinde başka da Şart aranmadan emekli bulunmaktadır. Başvurunun nasıl yapılacağı, lüzumlu evraklar ve izlenmesi gereken yol meselesinde herşeyi  sayfamızda bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar