Adım Adım Web Site Kurma Rehberi

Kendisine bir web sitesi kurmak isteyip izleyeceği yol hakkında bilgisi olmayanlar için web site kurma rehberi.

1) Domain Satın Almak Öncelikle Domain Nedir ? Domain (Alan Adı), bir web sitesinin internet üzerindeki adı ve adresidir. Alan adları, “ip adresi” denilen, bilgisayarların birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir. Her web sitenin kendine ait bir ip adresi bulunmaktadır. Eğer domain olmasaydı akılda tutması zor olan bu ip adreslerini kullanarak web sitelere erişmek zorunda kalacaktık. Domain Nereden ve Nasıl Alınır ? Domain almak için bir çok seçeneğiniz mevcut. Arama motoru ile domain kelimesini arattığınızda birçok web sitesi karşınıza çıkacaktır. Fiyat karşılaştırması yaparak istediğiniz firmadan alabilirsiniz. (Aşağıdaki adımlar aşağı yukarı hepsinde benzerdir) Gelelim Domain’i nasıl alacağımıza. Domain almak için karşımıza çıkan “Domain Sorgulama” kısmına istediğimiz domain ismini giriyoruz. “Domain Alımlarında Dikkat Edilmesi Gereken 8 Madde” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sonrasında “Sorgula” diyoruz. İstediğimiz domain ismini arattığımızda, eğer kullanılıyorsa “kullanılıyor” şeklinde size belirtilir ve satın almanız için girdiğiniz domain ismine en yakın domain isimleri size önerilir.

Görüldüğü üzere kullanımda olan domain kaydını sepetime ekleyip devam edemiyorum ve diğer öneriler karşıma çıkıyor. Uygun domainlerden birini seçtikten sonra sepetimize ekleyerek devam edebiliriz. Sepete devam ettiğimizde karşımıza satın almak istediğimiz süreyi seçebileceğimiz bir bölüm, ve seçtiğimiz süreye göre fiyatlandırmaları görüyoruz.

Buradan da yıl seçimini ve eğer istiyorsak kişisel bilgileri gizleme özelliğine de tik işareti koyduğumuzda artık siparişimizi tamamlayabiliriz. “Siparişi Tamamla” butonuna tıkladığımızda, ödeme yöntemini seçeceğimiz bir sayfa gelecektir.

Buradan sonraki kısım internette yaptığımız herhangi bir alışverişteki gibi temel şeyler. Ödeme yöntemini seçerek siparişinizi tamamlayabilirsiniz. Domainimizi aldık. Artık web sitemizi kurabilirmiyiz? Hayır. Sıradaki işlemimiz Domainimizi barındıracağımız bir hosting satın almak. Hosting Nedir? Hosting Türkçe anlamı “Alan Adı Barındırma” hizmeti olarak geçmektedir. Sitelerin çalışması için gerekli olan ve bir sunucuda sizin için özel olarak ayrılan hizmete kısaca hosting diyoruz. Web siteniz için Hosting hizmetiniz  sunucu ( Server ) tarafından sağlanmaktadır. Yani yüklediğimiz temalar, resimler ve diğer tüm verilerimiz hostingde barındırılıyor. Hosting Nereden ve Nasıl Alınır ? Domaini aldığınız web sitesinin hosting hizmeti de veriyor olma ihtimali %95‘tir. Daha önce domain hizmeti verip hosting hizmeti vermeyen bir firma görmedim fakat yine de olabilir diyerekten %5’lik bir pay bıraktım. Hostingi nasıl alacağımıza geçelim. Yine arama motoru kullanarak web hosting anahtar kelimelerini kullanarak arama yaptığınızda karşınıza hosting hizmeti veren siteler çıkacak. Sitelerden fiyat karşılaştırması yaparak kendinize en uygun paketi seçebilirsiniz. Yine aşağı yukarı aşağıdaki anlattığım ekranlara benzer ekranlarla karşılacaksınız.

Buradan paket içeriklerini inceleyerek kendinize uygun paketi seçebilirsiniz. Paketimizi seçerek devam ediyoruz. Karşımıza Domain almak isteyip istemediğimiz sorulan bir sayfa çıkıyor. Biz domain satın aldığımız için “Mevcut bir alan adım var, sadece isim sunucularını(nameserver) güncellemek istiyorum” seçerek, mevcut alan adımızı girip devam ediyoruz.

Tıpkı domain satın alırken olduğu gibi fiyatın gösterildiği ve ayarları yapabileceğimiz bir sayfa çıkıyor. Buradan hostingi satın almak istediğimiz süreyi seçerek “Devam Et” butonuna tıklıyoruz.

İnceleme ve Ödeme sayfasından toplam tutar, aldığımız paketin detaylarını görüyoruz. Promosyon kodumuz varsa girebiliriz. “Ödeme Yap” butonuna tıklayarak  ödeme yöntemlerinin bulunduğu sayfaya yönlendiriliyoruz. Ödeme yöntemimiz yine aynı şekilde seçerek ödememizi yapıyoruz ve siparişimizi tamamlıyoruz.

İhtiyacımız olan hosting ve domaini aldık. Artık kuruluma geçebiliriz. Kurulum Sitede hostingimizin bilgilerinin bulunduğu panele giriyoruz. Ben daha önceden domainimi bağladığım için domain bilgilerim görülüyor burada. Sizin panelinizde domain bağlantınızı gerçekleştirmediğiniz için görünmeyecektir. Ayrıca bu panel üzerinden sitemizin bir çok ayarını yaptığımız “Cpanel’e” de giriş yapabiliyoruz.

Şimdi domainimizi hostumuza nasıl bağlayacağımız kısmına gelelim. Yukarıdaki fotoğrafta “DNS Bilgileriniz” kısmında 2 adet DNS bulunuyor. Bu iki DNS adresini kopyalıyoruz. Daha sonra Domainimi aldığım hostinger sitesinde bulunan domain adresimin paneline dönüyorum.

Yukarıda görüldüğü gibi panelimde “Nameserver adreslerini güncelle” kısmı bulunuyor. Buraya DNS adreslerimi yapıştırıyorum ve “Güncelle” diyorum. İşlemimiz bu kadar. Fotoğrafta domain isminin altında bulunan “Durum” alanında “AKTİF” yazdığında artık siteniz erişebilir durumda olacaktır. DNS bilgilerinizi güncelledikten sonra durumun akitf olması için bir süre beklemeniz gerekebilir. Ayrıca Fatura adres bilgilerinizi açık olarak girmek yasal zorunluluktur. Açık adres girmediğiniz takdirde, 2 gün içerisinde domain adresiniz askıya alınıyor. Web sitemizi kurduk. WordPress, joomla kurulumu, webmail kurulumu, alt domain oluşturma ve diğer tüm işlemleri CPanel’den yapıyoruz. Hosting panelimizin sol kısmında bulunan “Cpanel’e Giriş Yap” kısmından CPanel’e ulaşabilirsiniz.

 Ftp server bilgilerinizi hosting panel sayfasının aşağısında bulunan “Kullanıcı Adı ve Şifreleriniz” kısmından öğrenebilirsiniz.

Cpanel üzerinden tek tıkla WordPress kurulumunu yaptıktan sonra ve ya ftp üzerinden dosyalarınızı sunucuya aktardıktan sonra Web siteniz hayırlı olsun 🙂  Bu yazımda web site kurmak isteyip bu konuda bilgi sahibi olmayanlar için izlemeleri gereken yollar hakkında bilgi vermek istedim. Farklı sitelerden yapacağınız satın alımlarda da bu adımlar neredeyse aynıdır. Yorumlarınız ile destek olmayı unutmayın…

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar