A’dan Z’ye Google Analytics

Google Analytics kullanıcıların sitenizin adresini nasıl bulduğunu, sitenizde nasıl gezindiğini ve ziyaretçilerin daha iyi bir deneyim sahibi olmaları için neler yapabileceğinizi gösterir. Google Analytics, ister hobi olarak oluşturulan küçük bir web sitesi ister dev bir online kurum olsun, web varlığı olan herkese güçlü izleme araçları sunar. Pazardaki en güçlü web analitik çözümlerinden biridir ve herkes için ücretsizdir!

Kitle raporları, kullanıcılarınızın özellikleri hakkında bilgi verir. Analytics’teki kitleler, işletmeniz için anlamlı olan herhangi bir özellik kombinasyonunu temel alarak birlikte gruplandırdığınız kullanıcılardır. Pazarlamanıza karşı gösterdikleri davranışı araştırmak için kitleyi Analytics raporlarınıza uygulayabilirsiniz. Kitleyi, raporlarda ikincil boyut olarak, segmentlerde, özel raporlarda ve özel dönüşüm hunilerinde bir boyut olarak kullanabilirsiniz.

(1 Şubat ile 28 Şubat tarihleri arasındaki sevgikaraer.com’a ait genel bakış raporudur.)

1, 7, 14 ve 30 günlük dönemlerdeki kullanıcı raporlarını izleyebilirsiniz.

(1 Şubat ile 28 Şubat tarihleri arasındaki sevgikaraer.com’a ait yaşam boyu değer raporudur.)

Yaşam Boyu Değer: Birden çok oturumdaki yaşam boyu performansı temel alarak farklı kullanıcıların işletmeniz için ne kadar değerli olduğunu anlayabilirsiniz. Kohart Analiz: Kohortlar, bu raporda bir Analytics boyutu tarafından tespit edilmiş bir özelliği paylaşan kullanıcı gruplarıdır. Demografi: Kitlenizin yaş ve cinsiyet kompozisyonunu öğrenmek, sitenizde kullandığınız grafikler, dil ve ileri teknik özelliklerden reklamlarınıza yönelik reklam içeriği ve yerleşimlere kadar reklamı ve içeriği tam olarak bu gruplara uyarlama fırsatı sunar. Kullanıcı Gezgini: Toplu kullanıcı davranışları yerine tekil davranışları diğerlerinden ayırarak inceleyin. User ID sistemiyle çalışır.   İlgi Alanları: İlgi alanı bilgileri, size reklamlarınızı ilgili pazarlara genişletmeniz (Yakın İlgi Alanı Kategorileri) ve reklamlarınızı tam olarak içeriğinizi kullanma veya ürünlerinizi satın alma olasılığı bulunduğunu gösteren kullanıcılara odaklamanız (Pazardaki Kitleler, Diğer Kategoriler) için gerekli bağlamı sağlar. Coğrafi: Reklamlarınızın farklı dillerdeki versiyonlarını gösterdiğiniz kullanıcılardan yanıt alıp almadığınızı bilmek önemlidir. Ancak, bu hedeflerin dışındaki kullanıcılardan ne tür bir trafik aldığınızı bilmek de işinize yarayacaktır. Örneğin İngilizce ve İspanyolca reklamlar yayınladığınız halde Fransızca ve İtalyanca konuşan kullanıcılardan da yüksek dönüşüm elde ediyor olabilirsiniz. Bu da, reklamlarınızı bu dillere tercüme ederek kazançlı bir pazara doğrudan hitap etme fırsatınız olduğunu gösterir. Davranış: Sitenizin çekim gücünü ve ilk defa gelen kullanıcılarda ne düzeyde bir geri gelme isteği uyandırdığınızı ölçün. Ayrıca, yeni kullanıcılarla geri gelen kullanıcıların ekonomik etkisini görebilirsiniz (ör. toplam işlemlerin %45’i, geri gelen kullanıcıların %30’u tarafından gerçekleştirilmiş olabilir). Teknoloji: Kullanıcıların içeriğinize ulaşmak ve içeriğinizi kullanmak için yararlandıkları teknolojileri anlamak, mevcut sürümlerde hassas ayarlar yapmanıza ve gelecekte yapacağınız uygulamaları planlamanıza olanak tanır. Mobil: İçeriğinizle hangi mobil cihazlar kullanılarak etkileşime girildiğini öğrenebilirsiniz.

Özel: Segmentlerinizin kapsamını genişletmek için, Özelleştirilebilen Değişkenler kullanabilirsiniz. Kullanıcı düzeyindeki özelleştirilebilen değişkenler, kullanıcıları tek tek oturumlarda sitenizle girdikleri ayrı ayrı etkileşimlere göre değil, bir tarih aralığındaki tüm davranışlarına göre tanımlamanızı sağlar. Karşılaştırma: Karşılaştırma, kendi verilerinizi veri paylaşan diğer şirketlere ait toplu sektör verileriyle kıyaslamanıza olanak tanır. Karşılaştırmanın sunduğu değerli bağlam sayesinde anlamlı hedefler belirleyebilir, sektörünüzde yaşanan trendler hakkında bilgi edinebilir ve rakiplerinize kıyasla nasıl performans gösterdiğinizi öğrenebilirsiniz. Kullanıcı Akışı: Kullanıcı Akışı, kullanıcıların kaynaktan sitenize gelirken, ardından sitenizdeki çeşitli sayfalarda ilerlerken ve sonunda sitenizden çıktıkları yere kadar izledikleri yolların grafiksel gösterimidir. Edinme raporları: Kullanıcıların web sitenize nasıl geldiğini öğrenmek ve uygulamanızın ne sıklıkla indirildiği ve kurulduğu hakkında bilgi edinmek için kullanın. Bu raporları, trafiğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için de kullanabilirsiniz: Kullanıcılar sitenize doğrudan mı yoksa bir arama motorunu kullanarak mı ulaşıyor? Belirli pazarlama kampanyaları kullanıcı çekme konusunda ne kadar başarılı? Davranış raporları: Siteniz ya da uygulamanızla kullanıcıların nasıl etkileşime girdiğini anlamanıza yardımcı olur. Bu raporları oturum başına toplam ekran sayısını, ekranların görüntülenme sırasını ve normal bir oturumun ne kadar sürdüğünü öğrenmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu raporları kullanarak sitenize veya uygulamanıza özel diğer işlemlere (ör. sosyal öneriler, reklam tıklamaları ve video oynatmalar) yönelik verileri de görebilirsiniz. Uygulama raporlama görünümündeki Davranış raporlarında, uygulama çökmeleri ve her bir uygulama öğesinin yüklenme süresi de dahil olmak üzere, teknik hata sayısını öğrenebilirsiniz. Dönüşümler: Hesap kaydı ve ürün satışı gibi hedefleri izlemek üzere Analytics hesabınızda Hedefleri ve E-ticareti ayarladıysanız, performansınızı ve gelir hedeflerinizi izlemek üzere Dönüşüm raporlarını kullanabilirsiniz. Google Analytics Sertifikasını Aldım – Nasıl Alınır ve Önemi Nedir? yazımızı da okuyabilirsiniz. 🙂

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar