9 Adımda Başarılı Sosyal Medya Stratejisi

Yüksek marka pozlama ve ROI üretme kabiliyeti ile sosyal medyanın gücü, onu birçok işletmenin pazarlama bütçelerinin ve stratejilerinin baskın bir parçası yapmıştır. Sosyal medya stratejinize başlamanıza yardımcı olması için ihmal etmeyi göze alamayacağınız 9 maddeyi derledik.

  1. Net, Gerçekçi, Ölçülebilir Pazarlama Hedefleri   Dışarıdaki her sosyal medya platformunda içerik yayınlamak ekonomik görünebilir, ancak aradığınız sonuçları vermez. Aslında, amaçlar ve hedefler olmaksızın, sonuçların önemini ve ya sosyal medya çabalarınızın işinize nasıl yardımcı olduğunu ve ya durgun kaldığını asla bilemezsiniz. Bir sosyal medya stratejisinin değeri, ne kadar çok platformda olursanız olun, bir amaç ya da hedef olmadan uygulanırsa hiçbir değeri yoktur. Hedeflerle, sosyal medya planınızın ve stratejinizin başarılı olup olmadığını, durgunluğunu ve ya yanlış yönde ilerlediğini değerlendirebilirsiniz. Aradığınız sonuçları görmüyorsanız, hedefler hızlı bir şekilde iyileştirme ve ayarlamalar yapmanıza yardımcı olabilir.
  2. En İyi Yatırım Getirisini Sağlayan Platformlarda Düzenli Gönderme Haftada bir kez yayın yapmak yeterli değildir. En fazla etkileşim ve en yüksek dönüşüm olasılığı için günde bir kez olmasa da haftada birkaç kez yayın göndermeniz gerekir. Bazı sosyal medya kanalları, yayınınız bir kullanıcının akışına hızlı bir şekilde gömüleceği için Twitter gibi platformlarda daha sık gönderilmesini gerektirir. Çoğu sosyal ağ, metin, resim ve video göndermenizi sağlar. Bununla birlikte, bazı şebekeler başkalarına bir tür yayın öne sürerler (örneğin YouTube’daki video, Pinterest ve Instagram’daki resimler ve Twitter’daki metin vb.). Göndermeniz gereken mesajların türü, hedefleriniz ile hedef kitleniz, rakipleriniz ve sosyal ağlarınızın araştırmalarında belirginleşecektir. Başarılı sosyal medya kampanyalarına sahip şirketler, hangi sosyal ağları yayınlayacakları günleri ve saatleri ve hangi tür içerik yayınlayacaklarını ayrıntılarıyla anlatan bir editör takvimi oluştururlar. İstediğiniz gün ve saatte yayın yayınlamanıza izin veren planlama araçlarına sahip bazı sosyal medya ağları vardır.
  3. Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturmak

İçeriğin çok önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Dikkat çekici, kullanışlı ve bilgilendirici içerik olmadan, sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çekemezsiniz. İlginç, kullanışlı içeriğin yanı sıra, yayınlarınız etkileşimi kolaylaştırmalıdır. Etkileşim, ilişkiler kurmada ve tüketicilerle birlikte raporlaşmanın anahtarıdır. İnsanları, içeriğinizi sosyal medyada paylaşmaya ve sitenize olan bağlantıyı tıklamayı teşvik eden ilginç sürprizler ve pazarlıktır. Çevrim içi tüm içerik, herkesi şaşkına çevirebilir. İçeriğinizi kalabalığın arasından sıyrılsın mı istiyorsunuz? İlginç ve çekici hale getirin. En popüler ve çekici sosyal medya içerik türlerinden bazıları şunları içerir:

Videolar Kılavuzlar İnfografikler Şakalar,gündemdeki espriler Yarışmalar Forbes makalesine göre, etkileşimli, kullanışlı içeriğin hem görüntüleyen hem de şirket için fayda sağladığı belirtildi.

Böyle bir içeriğin yazılması zaman, enerji ve düşünce gerektirir. Azami dikkat ve katılım sağlamak için doğru sosyal ağda doğru zamanda yayınlanması gerekir.

  1. Bütçenin ve Kaynakların Düzgün Dağılımı

Sosyal medya pazarlaması nispeten ucuz olabilir, bu nedenle olumlu sonuçları görmek için büyük bir bütçeye ihtiyaç duymak zorunda değilsiniz. Bir miktar para gerekiyorsa da, küçük bir bütçeyle başarılı bir kampanyaya sahip olabilirsiniz. Facebook reklamları, örneğin bütçenizi ayarlamanızı sağlar. İstediğiniz kadar düşük ve ya yüksek gidebilirsiniz ve bir kampanyayı bir gün boyunca birkaç ay süreyle zamanlayabilirsiniz. Yalnızca birisi reklamınızı tıkladığında sizden ücret alınır. Facebook reklamları ve artan yayınlar normal yayınlardan çok daha başarılı, bu nedenle biraz para gerekiyor, ancak satın alınabilirliği konusunda şaşıracaksınız.

  1. İş Delegasyonu Bir sosyal medya pazarlama stratejisi, bir veya iki kişi tarafından yeterince yapılamayan çok sayıda hareketli parçaya sahiptir. Mevcut tüm araçlar ve kaynaklarla web üzerinden taşınmak kolay olabilir. Bu araçların birçoğu sosyal medya kampanyanızı ve stratejinizi otomatikleştirmek ve daha fazla kişinin işini kolaylaştırmak için hazırlanmıştır. Otomasyon her zaman en iyi uygulama şekli değildir. Sosyal medya kullanıcıları otomatik olarak oluşturulan yayınları hızlıca tanımaktadır. Bu tür yayınlar, kişisel olmayan ve satışa açık olarak ortaya çıkıyor; bu da, fark edilmeden ve göz ardı edilmelerine neden oluyor. Bu, yayınlarınızın oluşturulması için dürüst bir zaman ve çaba gerektirdiği anlamına gelir. Bununla birlikte, tüm bu araçlar performansı izlemek için harika bir yoldur. Bu bir ve ya iki kişi için daha fazla zaman ve çaba gerektirdiği anlamına gelir. Burada takım çalışması ve birçok çalışanın katılımı sağlanıyor. Yardımcı insan ne kadar çok olursa, sosyal medya stratejisi o kadar yönetilebilir ve etkili olur.
  2. Derinlemesine Araştırmalar

Bir sosyal medya planını hazırlarken, mevcut sosyal medya çalışmalarınızın nasıl gittiğini görmeden hedeflerinizi kontrol etmek aptalca olur. Şirketiniz üzerindeki bir sosyal medya denetimi, hangi bölgede iyi iş yaptığınızı ve daha iyi şeyler yapmak için nerelerde değişiklik yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır. Araştırmanın bir diğer hedefi rekabet ve sosyal medya stratejileri. Farklı sosyal medya kanallarını mı kullanıyorlar? Ne tür bir içerik yayınlıyor? Sosyal medya çabaları ne kadar iyi gidiyor? Rakiplerinizle ilişkili olarak nerede olduğunuzu karşılaştırarak, bu mevcut sosyal medya stratejisi boyunca nerelerde iyi performans gösterdiğini ve hangi alanlarda hedefleyebilir ve geliştirebileceğinizi görebilirsiniz.

  1. Sosyal Medya Eğilimleri ve Fırsatları Üzerine Bir Göz Atmak Sosyal medyada çok şey var. Para kazanmak için bir fırsat olup olmadığını nasıl anlarsınız? Şirketinizin sosyal medya stratejisinin etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için aşağıdakileri arayanlar için sosyal medya atmosferi tarayın:

Marka Sanayi eğilimleri Rakipler hakkında haberler ve bilgiler

 

  1. Sürekli İlerleme İzlemeden Ölçülebilir Sonuçlar

Sosyal medya stratejisini planlayan ve uygulayan tüm işi yaparsanız, ancak ölçülebilir bir sonucunuz yoksa, bunun ne kadar başarılı olduğunu belirlemenin bir yolu yoktur. Sosyal medya kampanyanızın başarısını ölçemezsiniz. Bu, tanımlanmış amaç ve hedeflerle başlamak önemine geri dönmektedir. Bunlar olmadan çabalarınızın başarılı olup olmadığını anlayamazsınız. Sosyal medyayı başarıyla kullanan şirketler izleme ve ölçmenin önemini kavrarlar. Sosyal çabalarının çalışmadığı görülürse, gerekli değişiklikleri yapmak onlar için daha kolaydır.  

  1. Ücretli, Mülk Sahibi ve Kazanılan Pazarlamayı Birleştirin Pazarlamanın farklı yönlerini bölümlere ayırmak kolay olabilir. Ücretli, sahip olduğunuz ve kazandığınız pazarlama çabalarına ve stratejilerine sahipsiniz. Bunlar silolara konulduğunda, daha fazla zaman, enerji ve kaynak koymak kolaydır. Güçlü bir sosyal medya stratejisi tüm bu pazarlama çabalarını birleştirecektir. Örneğin, şirketinizin web sitesinde ilgi çekici veya bilgilendirici bir blog yazısı düzenleyebilirsiniz; daha sonra, bu terim, bir terfi tweet’iyle paylaşılacaktır. Sağlam bir plana sahip olmak, başarılı bir sosyal medya stratejisinin ilk adımıdır. Gerçek başarı bulmak için bir hedefe, bütçeye, ölçülebilir başarı belirteçlerine, etkileyici içeriklere ve uygun sosyal medya platformlarında aktif bir yere ihtiyacınız olacak. Siz de bu konu hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmında bize yazabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar