7326 SGK İşveren Prim, İdari Para Cezası Yapılandırma 2021

Sosyal Güvenlik prim borçlarının tekrar yapılandırılması düzenlemesini içeren 7326 Sayılı torba hukuk 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi gazetede yayımlanan ilgili Kanun ile işverenlerin 2021/Nisan ayı ve bundan öncesi ödeme vadesi geçmiş sigorta primi, idari nakit cezası, damga vergisi, işsizlik prim borçları ile ayrım işçilik prim borçları tekrardan yapılandırma kapsam gereğinde olacak.

7326 Sosyal güvenlik kurumu borç yapılandırma hakkında teferruatları paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında işveren prim ve idari nakit cezası yapılandırması meselesinde bilgi verilecektir. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırması için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7326 SGK işveren yapılandırması hangi borçları kapsıyor ?

7326 yasası 2021/Nisan ayı ve bundan öncesinde ödeme vadesi geçmiş;

 • Sigorta prim borçları,
 • İdari nakit cezası borçları,
 • İşsizlik primi ve damga vergisi borçları,
 • 2021 Nisan ayı ve evveli dönemi kapsaması Kanunun yürürlülük tarihsel olan 09 Haziran  2021 tarihine kadar tebliğ edilen idari nakit cezası borçları,
 • 2021/04 dönemi ve öncesini kapsayan ayrım işçilik prim borçları.

7326 SGK işveren yapılandırması nasıl uygulanacak ?

Yeniden yapılandırma ile;

 • 2021/Nisan ayı ve bundan öncesi dönemlere ait ödeme vadesi geçmiş prim ve Öbür borçların gecikme zammı ve faizleri silinecek.
 • İlk taksit için son ödeme tarihsel 31.10.2021 olacak.
 • Peşin ödemede Yi-ÜFE yalnızca %10 şekilde Öğrenim edilecek. Şayet 2 taksitle öderseniz %50’si alınacak.
 • Borçlar 6,9,12 ve ya 18 taksit alternatifleri ile taksitlendirilebilecek.
 • SGK idari nakit cezalarında gecikme zammı ve faize ilave şekilde borcun anaparasının yarısı da silinecek. Peşin ödemede yalnızca Yi-ÜFE farkının %10’nu alınabilecek.

İcra 6183/48. madde taksitlendirmesi devam edenler yararlanabilecek mi ?

Ödeme vadesi geçmiş sigorta primi ile diğeri işveren SGK borçlarını taksitlendirenler kalan kısım kadar yine yapılandırma hükümlerinden yararlanabilecekler.

Prim borçlarını yapılandıran işverenler teşviklerden yararlanacak mı ?

Prim borçlarını yapılandıran, yapılandırma harici ödeme vadesi geçen borcu olmayan ve prim ödemelerini de düzenli oluşturan işverenler sigorta prim teşviklerinden yararlanabilecekler.

7256 ya da bundan öncesinde yapılandırma başvurusu olan yararlanabilecek mi ?

En son çıkan 7256 sayılı yapılandırma yasası kapsam gereğinde borçlarını yapılandıranlardan yapılandırması devam eden ya da ödemediği için iptal olanlar da yeni hukuk kapsam gereğinde tekrar yapılandırma başvurusu yapabilecekler.

7326 SGK yapılandırma başvurusu için son tarih ne süreç ?

Yeniden yapılandırma için başvurular 09.06.2021 zamanından itibaren yapılabilecek. Müracaat için son tarih ise 31 Ekim 2021 tarihsel olacak. Yapılandırmadan yararlanabilmek için müracaat alternatifini izleyerek online ya da elden ve ya posta ile başvurunuzu yapmanızı öneririz.

7326 Sosyal güvenlik kurumu işveren yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Başvurular;

 • E-devlet üstünden online,
 • İşveren sistemi üstünden online,
 • Posta ya da kargo yolu ile yapılandırma müracaat formu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılacak.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar