7326 Sayılı Kanun ile GSS Borçları Silinecek mi 2021

GSS borçları silinecek mi ? Genel sağlık sigortası kapsam gereğinde prim borcu olanların bu aralar en çok aşırı sordukları soruların başında geliyor. Genel Sağlık Sigortası sosyal güvenceniz yok ise otomatik şekilde kapsama alındığınız mecbur 1 sigorta kolu.

Malumunuz bu sigorta uygulaması ilk defa 01 Ocak 2012 tarihsel aracılığı ile başlandı. Bu tarihten sonrasında güvencenizin bulunmadığı herhangi 1 süreç diliminde aşırı büyük 1 ihtimalle siz de bu kapsama alınmışsınızdır. Tabi GSS kapsam gereğinde milyonlarca insanın borcu var ve bu borçlarının silinip silinemeyeceği konusu için merak içerisindeler. Bu paylaşımımızda genel sağlık sigortası borcu nasıl silinir, gss prim borcu yapılandırma kapsam gereğinde nasıl taksitlendirilir meselesinde teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlanan 7326 Sayılı yYeni torba yasada genel sağlık sigortası prim borçlarına ilişkili olarak gecikme zammı ve faizlerin silinmesine ilişkili olarak güncelleme de yer almakta. Yeni torba kanun ile genel sağlık sigortası borçlarına getirilen yine yapılandırma düzenlemesi ve bütün ayrıntılar aşağıda paylaşılmıştır.

2021 7326 GSS yapılandırması nasıl olacak, müracaat gerekiyor mu ?

7326 sayılı yeni torba kanunda Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yer saha düzenlemeler şu şekilde;

 

  • Daha evvelinde hiç gelir testi başvurusu olmayanlar ve Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla otomatik şekilde genel sağlık sigortası kapsamına alınan kişiler 09.06.2021 zamanından itibaren başlamak üzere en geç 30.11.2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları mecburiyetinde güncel gelir testi üstünden geriye dönük tescil açılacak. Örneğin evvelden 60g kapsam gereğinde tescil ve borcunuz var. Kanun yayımlandığında gelir testine başvurur ve gelir testi müracaat sonucunuz da yeşil kart çıkarsa bütün borcunuz silinir. Ben prim borcumu ödeyemiyorum. Sağlıktan parasız yararlanmak istiyorum diyorsanız yeşil kart başvurusu yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Kanunda yer piyasa 1 Öbür güncelleme ise 2021/04 dönemi ve bundan öncesinde Şayet ödeme vadesi geçmiş genel sağlık sigortası prim borçlarınız var ise bu borçlarınızın gecikme zammı ve faizleri silinecek. Bu borçlar için 31.12.2021 tarihine kadar vakit verilecek. Yalnızca anaparayı bu süreye kadar ödemeniz zorunda nema ve ya zam alınmayacak ve arzuladığınız taksitlerde ödeme yapabileceksiniz.

GSS prim borcu nedir ?

GSS yani genel sağlık sigortası herhangi 1 sigorta kolunda ya da bakmakla yükümlü şekilde aktif sosyal güvencesi olmayanların dahil edildiği sigorta türüdür.  Yazımıza geçmeden Önce dilerseniz aylık güncel genel sağlık sigortası prim tutarlarına sayfamızdan göz atabilirsiniz.

GSS prim borcu ödenmezse ne olur ?

Genel sağlık sigortasından yararlanabilmeniz için geçmiş prim borçlarınızın 2 aydan fazla olmaması gerekiyor. Şayet borcunuz 2 aydan fazla ise hem siz hem de bakmakla yükümlü kişiler var ise sağlıktan yararlanamazsınız. Bununla birlikte gss borcunuz varken başka isteğe bağlı 1 sigorta kolu ya da bağkura geçmeniz mecburiyetinde GSS borcunu ödemeden sağlıktan yararlanamazsınız. GSS borçları için şu lahza icra takibi yapılmamakta.

GSS prim borcu sorgulama 2021

Genel Sağlık Sigortası prim borcu sorgulamasını E devlet sisteminden yapabilirsiniz. GSS prim borcu sorgulamasını yapmak için alt taraftaki adımları takip ediniz;

  • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
  • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu sorgulama menüsünden hem GSS tescil durumunuzu kontrol edebilir hem de prim borcunuzu görüntüleyebilirsiniz.
  • Sorgulama menüsüne buradan girebilirsiniz >>>
  • Henüz genel sağlık sigortanız bulunmaz mu ? GSS kapsamına mı geçmek istiyorsunuz ? O süreç başvuruda izlemeniz gereken yol için hemen sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

GSS borcu nasıl silinir 2021 ?

Genel sağlık sigortası borçları alt taraftaki durumlardan bir tanesi mevcutsa silinebilir. Ters halde yapılandırma çıkmasını beklemeniz gerekiyor. Geçmiş GSS prim borçlarının silinebileceği durumlar;

  • Erkekler için askerlik süreleri ile çakışan GSS tescili var ise askerlik dönemindeki GSS iptal edilir. Şayet böyle 1 şey var ise askerlik vaziyet belgesi ve dilekçe ile SGK’ya müracaat yapınız.
  • Yurtdışında bulunulan zamanda çıkarılan GSS borcu var ise bu borç silinir. Bunu sildirmek için SGK’ya emniyet giriş çıkış listesi, nüfus adres teferruatları formu ve dilekçe ile müracaat yapmanız gerekiyor.
  • Sigortalı çalışma, bağkurlu olma ya da diğeri 1 kapsamda prim ödenmiş zamanlara denk gelen GSS tescillerinin iptal edilmesi ve bu dönemlerdeki prim borçlarının % silinmesi gerekiyor. Bunun için dilekçenizde çalışma ya da prim ödenen dönemleri detaylı belirterek bu dönemlere ait borçların silinmesi için dilekçe ile müracaat yapmanız gerekiyor.
  • Lise, üniversite,yüksek lisans öğrenim süreleri boyunca anne ya da babanız üstünden aktif güvenceniz olmasına karşın GSS borcu çıkarıldıysa öğrenim belgesi ve dilekçe ile müracaat yaparak bu borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir. özetleyecek şekilde güvencenizin bulunduğu ya da yurtdışında olduğunuz 1 dönemle çakışan GSS borçlarınız var ise bunları sildirebilirsiniz. Ters halde gss borç yapılandırma affının çıkmasını beklemeniz gerekiyor.

GSS prim borcu ödemesi nasıl düzenlenmektedir ?

GSS yani genel sağlık sigortası prim borçlarınızı T.C. numaranız üstünden herhangi 1 bankadan ya da PTT şubesinden SGK Ödemeleri-GSS Prim menüsünden ödeyebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar