7326 Öğrenim Kredisi Affı Başvurusu 2021

Öğrenim kredisi affı 2021 binlerce öğrenim kredisi Öbür ismi ile KYK borçlusu nedeniyle merakla beklenmekteydi. Ekonomik şartların giderek zorlaşması, maliyetlerin yükselmesi hem üniversitede okuyan aileleri hem de öğrencileri zorlamakta. Çoğu talebe ailesinin ekonomik durumu sebebi ile üniversite öğrenim zamanı boyunca öğrenim kredisi diğeri ismi ile KYK kredisinden yararlanmakta.

Üniversiteden mezun olduktan sonrasında da tabi ki bu borçların ödenmesi gerekmekte. Mezuniyet zamanından itibaren öğrenim kredi borçları 2 yıl arasında ödenmediğinde varolan borçlara ilave şekilde nema de eklenmeye başlanmakta. Durum böyle olunca zaten ödenemeyen borçların ödenme durumu biraz daha zorlaşmakta.

Bu süreçte de herkes öğrenim kredisi affını beklemekte. Zira öğrenim kredisi yapılandırması ile borçların faizlerinin tümü silinebilmekte ve yalnızca anapara Öğrenim edilebilir. 31.08.2021 tarihine kadar 7326 sayılı hukuk kapsam gereğinde müracaat yaparak öğrenim kredisi diğeri ismi ile KYK borçlarınızı tekrardan yapılandırabilirsiniz. 

7326 tahsil kredisi yapılandırma 2021

Öğrenim kredisi borçlarının tekrardan yapılandırılması düzenlemesi kapsamında;

  • Borçlara kullanılan gecikme zammı ve faizleri silinmekte, 
  • Anapara üstünden peşin ödemede kyk borç peşin ödeme indirimi sağlanmakta ve çok aşırı az 1 farkla borcun tümü kapatılabilmekte, 
  • Dileyen borçlarını yapılandırma kapsam gereğinde 36 aya kadar taksitlendirebilecek ve 2 ayda 1 taksitleri ödeyebilecek.

7326 tahsil kredisi affı başvurusu  nasıl yapılıyor ? 

Öğrenim kredisi borcu yapılandırma başvuruları Vergi Dairelerine müracaat formu ile elden ya da interaktif vergi dairesinden yapılabilmekte. İnteraktif vergi dairesinden online şekilde başvurunuzu rahatça tamamlayabilirsiniz. 

KYK Borcu taksitlendirme 2021

Dilerseniz bağlı olduğunuz vergi dairesine başvurarak borçlarınızı öğrenim kredisi arka ödeme taksitlendirmesi yapabilirsiniz. Fakat taksitlendirme işlemini yapılandırma ile karıştırmayın. Taksitlendirmede faizin üzerine taksit farkı konulur ve taksitle ödemeniz sağlanır. Yapılandırmada ise gecikme faizlerinin tümü silinerek ödenmesi sağlanır. Taksitlendirmede yıllık nema oranı yaklaşık yüzde 20 civarındadır.

Örneğin 20 bin liralık 1 borcunuz var ve taksitlendirme yaparak ödemeye karar verdiniz ve 12 taksitle ödeyeceksiniz diyelim. Bu halde yaklaşık 24 bin lira şekilde 12 taksitle ayda iki bin lira bu gibi 1 rakam ödemeniz gerekir. Dolayısıyla 1 aciliyetiniz yok ise taksitlendirme yerine yapılandırma beklemeniz ve yapmanız tabi ki çok aşırı daha avantajlı olacaktır.

Kyk borcu peşin ödeme indirimi 2021

Kanuni güncelleme yürürlüğe girdikten sonrasında borçların hesaplama çeşidi değişecek ve kyk peşin ödeme indirimi sağlanacak. . Borçlara kullanılan gecikme zammı ve cezaları silinerek tekrardan hesaplama yapılacak ve ertelenecek. Ertelenen tarihe kadar borçlarınızı peşin ya da kendi belirlediğiniz tarihe kadar ödemeniz şeklinde kyk borcunu peşin ödemede indirim hakkından yararlanmış olacaksınız.

Öğrenim kredisi alanında çok sorulan sorular ve cevapları

KYK borcu ödenmezse ne olur ?

Bu konu hakkında en çok fazla sorulan soru kyk borç ödenmezse ne olur bulunur. üst kısımda da belirttiğimiz üzere kredi borçlarınızı üniversiteden mezuniyet zamanından itibaren 2 yıl arasında ödemezseniz borçlarınız vergi dairesi takibine alınır. tahsil kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler ödeme yapmadığında nema işletilir. Bununla beraber borçlardan ötürü banka hesaplarınıza bloke de konulabilir. Blokenin kaldırılabilmesi için de taksitlendirme yapmanız gerekir.

Öğrenim kredisi borcu vergi dairesine bildirilenler

Öğrenim kredisi borcunuzu mezuniyet zamanından itibaren 2 yıl arasında ödemediğinizde borçlarınız vergi dairesine intikal eder ve takibi vergi dairesi nedeni ile yapılıyor. Bu süreçte vergi dairesi sebebiyle size 1 tebligat gönderilir ve borcu ödemeniz istenir. Borcu belirtilen zamanda ödemediğinizde hakkınızda icra takibi başlatılır ve hesaplarınıza bloke konulur.

Kyk borç ertelemesi nasıl yapılıyor ?

Normal şartlarda mezun olduktan sonrasında 2 yıllık vakit boyunca borçlar ertelenir. Bu 2 yıl arasında Şayet işe başlamıyorsanız 2 yıllık vakit dolmadan tekrar KYK’ya başvurarak borçlarınızın ertelenmesini rica edebilirsiniz.

Kyk borç erteleme dilekçesi nereye gönderilir ? 

Yeni kyk vergi affı ile borçlar otomatik şekilde ertelenecek. Ertelenen borçlarınızı ve son ödeme zamanını ve borca ilişkili olarak bütün teferruatları interaktif vergi dairesi üstünden görüntüleyebilirsiniz. Dilekçe ile bununla beraber müracaat yapmanız gerekmiyor.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar