7326 Kredi Sicil Affı Çıktı, Kimler Yararlanacak, Nasıl Uygulanacak 2021

Kredi sicil affı düzenlemesini içeren 7326 Sayılı torba hukuk 09 Haziran 2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hukuk kapsam gereğinde borçlarını belirlenen tarihe kadar ödeyen ya da yapılandıranların kredi sicilleri temizlenecek. 7326 Sicil affı konusundaki ayrıntılara paylaşımımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Sicil affı ne süreç çıkacak 2021 ?

Sicil affı düzenlemesini içeren 7326 Sayılı Kanunla yeni güncelleme 09 Haziran 2021 tarihsel itibarı ile uygulamaya girdi. Bu kanun gereği borçlarınızı  tekrardan yapılandırmanız ya da ödemeniz şeklinde sicil affından yararlanabileceksiniz.

7326 kredi Sicil affı düzenlemesi nasıl olacak ?

7326 Sayılı yasada yer piyasa kredi sicil affı ile ilgili hüküm şu şekilde;

MADDE 13 – 22/1/2009 tarihli ve 5834 sayılı Karşılıksız Çek ve Protestolu Senetler ile Kredi ve Kredi Kartları Borçlarına İlişkin Kayıtların Dikkate Alınmaması Konusu için Kanuna alt taraftaki geçici madde ilave edilmiştir.

“GEÇİCİ MADDE üç – (1) Anapara ve/veya taksit ödeme tarihi 20/5/2021 tarihinden evvelinde olup da; kullandığı nakdî ve gayrî nakdî kredilerinin anapara, nema ve/veya ferilerine ilişkili olarak ödemelerini aksatan gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek insanların ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve Öbür kredi borçlarına ilişkili olarak 5411 sayılı Kanunun ek bir inci maddesi hükmü uyarınca kurulan ülkemiz Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtları, söz konusu borçların ödenmesi geciken kısmının 31/12/2021 tarihine kadar tamamının ödenmesi yada tekrar yapılandırılması halinde, bu kişilerle yapılan finansal işlemlerde kredi kuruluşları ve finansal kurumlar sebebiyle dikkate alınmaz.

(2) Kredi kuruluşları ve finansal şirketlerin bir. fıkra hükmü uyarınca varolan kredileri yine yapılandırması ve ya yeni kredi kullandırması, bu kuruluşlara yasal ve cezai mesuliyet doğurmaz.”

Yukarıdaki hükümlerden hareketle;

 • Borçları 20/05/2021 tarihsel ve önce olan ve bu borçları ödeme yükümlülüklerini yerine getirmeyen,
 • Kanun kapsam gereğinde belirtilen borçların tamamını 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödeyen ya da tekrardan yapılandıranlar sicil affından yararlanacak ve sicilleri temizlenecek.
 • Bireysel krediler ya da kobi kredilerinden ödeyemediği taksitlerden ötürü kara listeye alınan, borçlarını ödemiş olmasına karşın beş yıllık döneme içerisinde olanların 2021 sicil affı yasası ile kredi sicilleri temizlenecek.
 • Kredi kartı borçlarını ödeyemediğinden ötürü kara listeye alınan, borçlarını ödemiş olmasına karşın beş yıllık sicil ödeme dönemi arasında olanların sicilleri temizlenecek.
 • Halen borcu olan ve bu borçlarını ödeyemediği için kara listeye alınanlara borçlarını yine yapılandırarak verilen vakit arasında ödemeleri biçiminde sicilleri temizlenecek.
 • Borçların ödenmesi meselesinde devlet herhangi 1 yardım yapmayacak. Lakin uygun faizlerle kredi verilerek bütün borçlarının ödenmesi ve sicilin temizlenmesi sağlanabilecek.

7326 Sicil affından yararlanma kuralları 2021

Sicil affından yararlanabilmek için;

 • Borcun son ödeme tarihinin 20.05.2021 zamanından evvelinde olması gerekmekte.
 • Bu kapsamda gerçek ve tüzel kişilerin, ticari faaliyette bulunan ve bulunmayan gerçek insanların ve kredi müşterilerinin karşılıksız çıkan çek, protesto edilmiş senet, kredi kartı ve Öbür kredi borçlarına ilişkili olarak sicil affı gelecek.
 • Bu borçların 31 Aralık 2021 tarihine kadar yine yapılandırılması ya da tamamıyla ödenmesi zorunda bu şahıslar aftan yararlanmış olacaklar.

7326 Sicil affı başvurusu nereye yapılıyor 2021

Başvurular kredi ya da kredi kartı borcunun bulunduğu bankaya yapılacak. Başvurularınızı 31 Aralık 2021 tarihine kadar yapmanız gerekmekte.

7326 cicil affı hangi borçları kapsıyor ?

Düzenleme ile alt taraftaki borçlar kapsama alınabilecektir;

 • Ödenmemiş kredi kartı borçları,
 • Karşılıksız çekler,
 •  Vadesinde ödenmemiş ve takibe alınmış kredi borçları,
 • Protestolu senet borçları.

Bağkur affı konusu için da bazı gelişmeler varolan. Yeni Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tekrardan yapılandırma ve bağış yasası meselesi için son dakika gelişmelerini de sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Kara liste affı 2021

Kredi, ek hesap ve bu gibi borçlarını belirtilen zamanda ödemeyenler kara listeye alınıyor. Kara listeden çıkabilmeniz için borçlarınızı 31 Aralık 2021 tarihine kadar ödemeniz ya da tekrardan yapılandırmanız ve taksitle ödemeniz gerekmekte.

Kırmızı kalem affı 2021

Halk arasında sicil affı banka al kalem yasası şekilde da tanımlanır. 1 nevi borçların üzerine kalem çekilmesi, şahısların borçlardan ötürü kaynaklanan kara liste engelinin kaldırılması manasına geliyor. üst kısımda anlatılan yolu takip ederek aftan yararlanabilirsiniz.

Kredi sicil affı 2021

Kredi borcunu ödeyemeyen ve bu sebepten takibe alınan binlerce şahıs var. İcra takibi, hesaba haciz konulması benzeri düzenlemeler de tabi ki cabası. Yeni torba yasada kredi borçları da bağış kapsam gereğinde. Bankalar anlamında sağlanan kredi borcu yapılandırma kredileri ile borçlarınızı yine taksitlendirebilir ve aftan yararlanabilirsiniz.

Banka sicil affı 2021

Bildiğiniz bunun gibi kara listede yer alanlar bankacılık işlemlerini de yürütemiyor. Kredi çekemiyor, ek hesap açamıyor ve maaş hesaplarına bloke konulmakta. üst kısımda belirtilen hukuklar ve belirtilen borçlar için bağış düzenlemesinden yararlanabilirsiniz.

Kredi kartı affı 2021

Kredi kartı borcundan ötürü kara listeye alınanlar da bu aftan yararlanabilecek. Kredi kartı borçlarınız için uygun faizli kredi çekerek aftan yararlanabilirsiniz.

Kredi kartı kara liste sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Kredi kartı ya da kredi borçlarınızdan ötürü kara listeye alınıp alınmadığınızı borçlu olduğunuz bankadan/finans kuruluşundan sorgulayabilirsiniz. Bununla beraber Memleketimiz Bankalar Birliği ( TBB) risk merkezinden de sorgulama yapılabilir.

 • Kara listede olup olmadığınızı e-devletten sorgulayabilirsiniz.
 • Banka kara liste sorgulamasını e-devlette sayfasından  YENİ BAŞVURU diyerek müracaat yapabilirsiniz.
 • Buradan parasız şekilde ayda yalnızca bir kez banka al kalem sorgulaması yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar