7326 Emeklilik Borç Yapılandırma Kredisi Nasıl Alınır ?

7326 Emeklilik Borç Yapılandırma Kredisi başvuruları başlandı. 31.08.2021 tarihine kadar 7326 Sayılı hukuk kapsam gereğinde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve diğeri SGK prim borçları için yine yapılandırma başvuruları devam edecek. Henüz yapılandırma başvurusu yapmadıysanız müracaat yapmak ve teferruatlı bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yapılandırma kapsamındaki prim borçlarını ödemesi şeklinde emekli olabilecek kişilere kredi verilmesi yönündeki protokol imzalandı. Buna göre prim borcunu ödemesi biçiminde aylık bağlanabilecek olanlara Ziraat Bankası, Kamu Bankası ve ya Vakıf Bank anlamında emeklilik kredisi verilebilecek. Kredi konusundaki ayrıntılar ve izlenmesi gereken yol paylaşımımızın devamında.

7326 emeklilik yapılandırma kredisinden kimler yararlanabilir ?

Krediden;

  • 4b yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde tescilli olan, prim borçlarını ödemesi biçiminde gene bağkurdan emeklilik hakkı elde edebilecek olanlar,
  • Zorunlu ya da isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındaki prim borçlarını ödemesi mecburiyetinde 4a yani sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde emeklilik hakkı elde edebilecek olanlar,
  • SSK ve ya Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde hizmeti olan ve askerlik, doğum ya da yurtdışı borçlanması bu gibi hizmet borçlanması yapması şeklinde emeklilik hakkı elde edebilecek olanlar,
  • Ek- beş tarım sigortası ya da Ek-6 sigortası kapsam gereğinde prim borcu olup bu borçlarını ödemeleri şeklinde Sosyal Sigortalar Kurumu ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde emekli olabilecekler yararlanabilecekler.
  • Önemli: Borcu ödemesi zorunda ölüm aylığı bağlanabilecek olanlara, malulen emekli olacaklara ya da yurtdışı borçlanması yapacaklara kredi verilmeyecek.

7326 SGK yapılandırma kredisi için son müracaat tarihsel ne süreç ?

Prim borçlarını yapılandırmak için son müracaat tarihsel 31.08.2021. Bu tarihe kadar yapılandırma başvurunuzu yapmış olmanız kaydı ile kredi başvurunuzu yapılandırma peşin ya da ilk taksit son ödeme tarihsel olan 01.11.2021 tarihine kadar yapabilirsiniz.

7326 Emeklilik için borç yapılandırma kredisi başvurusu nasıl yapılıyor ?

Krediden yararlanabilmek için;

  • Öncelikle yapılandırma başvurusunu yapmanız gerekiyor. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya yapılandırması yapacaksanız e-devlet ya da formla müracaat için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Yapılandırma yapıldıktan sonrasında Ek-1 formu ile krediden yararlanmak için ilk başvuruyu bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. SGK yapılandırma kredisi için Ek-1 müracaat formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ .
  • Başvuru üzerine SGK lüzumlu incelemeyi yapar. Yapılandırılan borcun ödenmesi şeklinde aylık bağlanabilecekse Ek-2 belgesi düzenler ve sizi arar. Bu belgede yekün borç tutarı, ödenmesi şeklinde bağlanabilecek yaklaşık emekli maaşı tutarı yer alır.
  • Ek-2 belgesini elden alarak Ziraat, Vakıf ya da Kamu Bankası şubelerinden birisine başvurmanız gerekiyor. Bankada kredi işlemleri yapılmasından sonrasında size Ek-3 belgesi verir. Bu belgede kredinin kullandırıldığı, tutarı ve hesaba bloke konulduğu belirtilir.
  • Sonra SGK emekli maaşını bağlayarak bankaya Ek-4 belgesi yollar ve süre tamamlanır.

7326 SGK yapılandırma kredisi nema oranı ne kadar, kaç taksitle ödenecek ?

Kredi nema oranı %1,55 olacak ve 36 aya kadar taksit yapılabilecek. Bu kapsamda alınacak emekli maaşına göre kredi tutarı belirlenecek. Yani 100 bin TL borcunuz var ise banka bunun tümü için kredi veremeyecek. 2021 yılı için tarım bağkurlulara verilecek ortalama kredi tutarı en iyi 30.000 TL, esnaf bağkurlular için ise en fazla 35000 TL civarında olacak. Üste kalan bölümü ise kendi imkanlarınız ile ödemeniz gerekecek.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar