7326 Bağkur Yapılandırma Ödemesi Nasıl Yapılır ?

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ödemesinin nereye ve nasıl yapılacağı meselesi için paylaşımımızda teferruatları bulabilirsiniz.  09 Haziran 2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı hukuk ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borçları ile daha evvelinde türlü hukuklar gereği dondurulan hizmet sürelerinin ihya yapılandırma işlemleri yapılmakta. Bu kapsamda yine yapılandırılan borçların hem online hem de bankalar ile PTT şubelerinden ödenebilmesi olasıdır olabilmektedir. Lafı uzatmadan ödemeyi nasıl yapabileceğiniz dalında detaylara geçelim.  Dilerseniz başlıklı makalemizden yeni Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu affı yasası meselesi için takip etmeniz gerekenleri ve bilgileri öğrenebilirsiniz.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ve ihya ödemeleri nasıl yapılıyor ?

Ödemeler T.C. kimlik numarası ile yapılabilecek.  Ödeme işlemlerini bütün bankalar ve PTT şubeleri, ATM’ler ve online bankacılık kanallarından;

  • Yapılandırma ödemesi SGK Ödemeleri-4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma ( Geçmiş Döneme ) – 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Yapılandırma menüsünden,
  • 7326 ihya yapılandırma ödemesi ise SGK Ödemeleri-4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-Prim Kendi Nam ve Hesabına Çalışma ( Geçmiş Döneme ) – 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu İhya Yapılandırma menüsünden ödenebilir.

Kredi kartı ile 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ödemesi nasıl yapılıyor ?

Dilerseniz 7326 yapılandırma ödemelerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de kolayca ödeyebilirsiniz. Bunun için e-devlet şifresi ve aktif 1 kredi kartı yeterli olacaktır. Kart ile SGK 7326 yapılandırma ödemesi yapmak için;

  • İlk Önce buradan T.C. numarası ve e-devlet ile kart ile prim ödeme sistemine giriş sağlayın ⇒ .
  • Sisteme girdikten sonrasında Sorgu Türü-4/1-B Kendi Nam ve Hesabına Çalışma Tahsilatları-BağKur Geçmiş Dönem- 7326 Yapılandırma Tahsilatı ya da 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu İhya yapılandırma tahsilatı menülerinden ödeme yapabilirsiniz.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ödemezsem ne olur ?

Yapılandırılan borçlar için yapılandırmadan yararlanmaya devam edebilmek için ilk 2 taksidi vadesinde ödemeniz gerekebilir. İlk 2 taksidi ödemediğinizde yapılandırma ihlal olacağından bozulacaktır. Bu halde 2021/04 dönemi ve önce borç olacağından borçlar gene 7326 sayılı hukuk gereği silinecektir. başlıklı paylaşımımızdan silinme ve dondurma meselesi için ayrıntıları öğrenebilirsiniz.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya ödemezsem ne olur ?

7326 sayılı hukuk gereği daha evvelinde ayrıcalıklı kanunlarla silinen ve dondurulan hizmet sürelerinin o çağın primleri üstünden ihya imkanı sağlanmakta. başlıklı paylaşımımızda nasıl ve ne biçimde yapıldığı dalında bilgi alabilirsiniz. 7326 sayılı hukuk kapsam gereğinde ihya edilen bu sürelere ait ödemelerin 31.10.2021 tarihine kadar peşin şekilde ve tek seferde ödenmesi gerekebilir. Bu tarihe kadar ödeme yapılmadığında ihya yapılandırması bozulacaktır. Bu süreye ait ihya işlemi iptal olacaktır. İptal edilen bu ihya işlemi daha sonrasında çıkacak olan yapılandırma kanunları ile yine yapılandırılabilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar