7326 Bağkur Yapılandırma Başvurusu Nasıl, Nereye Yapılacak ?

7326 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma başvurusu başladı.   Bağkur borçlarının tekrar yapılandırılmasını içeren 7326 Sayılı torba hukuk 09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Başvurular 09.06.2021-31 08.2021 tarihleri arasında yapılacak. 7326 Sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu affı yasası ile;

 • 2021/Nisan ayı ve  evveli prim borçlarının tekrardan yapılandırılması,
 • 2021/Nisan ayı ve evveli prim borçlarının silinmesi ve dondurulması,
 • İhya borçlarının bağış kapsamına alınması bu gibi ciddi düzenlemeler içeriyor.
 • Yeniden yapılandırma, dondurma ve sildirme düzenlemelerinin detayı paylaşımımızın devamında verilmiştir.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma nasıl olacak ?

Resmi gazetede yayımlanan ve yürürlüğe giren 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırması ile;

 • 2021/Nisan evveli ödeme vadesi geçmiş Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinecek.
 • Silinme işleminden sonrasında borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsam gereğinde taksitle ödenebilecek.
 • Bağkura bağış kapsam gereğinde 2021 yılında yapılandırma taksitleri ise iki ayda 1 ödenecek ve isteyen prim borçlarını 36 aya kadar taksitlendirebilecek.
 • Bağkurda daha evvelinde türlü hukuklar gereği dondurulan ve silinen dönemler ihya affı yasası kapsam gereğinde tekrardan yapılandırılabilecek.
 • Prim borcu olanların 2021/04 dönemi ve evveli borçları silinecek ve  hizmetler dondurulacak.
 • Daha evvelinde 7256 ve evveli kanunlarla prim borçlarını yapılandıranlar yapılandırma devam etse de bitmiş olsa da yeni hukuk ile borçlarını yapılandırabilecek.
 • Bağkur 6183 48. madde taksitlendirmesi yapanlar taksitlendirme devam etse dahi müracaat yaparak kalan borçları için yine yapılandırma yasasından yararlanabilecek.
 • Aşağıda sildirme ve dondurma işlemlerinin nasıl olabileceği meselesi için detaylı bilgi verilecek.

7326Bağkur yapılandırma başvurusu nereye, nasıl yapılacak ?

Bağkur borç yapılandırma yasasının resmi gazetede yayımlanmasının ardından;

 • Bağkur borç affı kapsam gereğinde tekrardan yapılandırma için başvurular herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ya da e-devletten,
 • İhya borçlarının yine yapılandırılabilmesi için ise başvurular e-devlet üstünden ya da  Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyasının olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
 • Elden ya da internetten yapılabilecek.

7326 E-devletten/internetten Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak ?

Koronavirüs tedbirleri kapsam gereğinde yapılandırma başvuruları e-devlet üstünden yapılacak.  7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma müracaat ekranı açıldığında e-devlet şifresi ile giriş yaparak rahatça başvurunuzu yapabilirsiniz.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma müracaat formu ve lüzumlu evraklar

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu yapılandırma yapılandırma başvurusu için ;

 • Sadece varolan borcu yapılandırmak için yapılandırma müracaat formu yeterli olacaktır.
 • Eğer ihya yapılandırması yapılacaksa bu halde tarım bağkuru için 2926 İB formu, esnaf ya da firma ortaklarının da 1479 İB formlarını müracaat formu ile beraberinde vermesi gerekmektedir.
 • Sigortalılık belgelerini buradan indirebilir ve nasıl doldurulacağı konusu için bilgi alabilirsiniz ⇒ .

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sildirme nasıl olacak ?

Bağkur nema affı yasasında en büyük beklentiler arasında yer saha Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu sildirme düzenlemesi ile torba hukuk ile belirlenen dönemler öncesindeki bütün ödenmemiş prim borçları silinecek ve bu borçlu sürelere istinaden hizmetler dondurulacak. 7326 Borç sildirme düzenlemesi alt taraftaki benzeri olacak;

 • 2021/Nisan ayı ve bundan öncesinde ödenmemiş prim borcunuz var ise bu borçlarınızı yapılandırma son müracaat tarihsel olan 31 Ağustos 2021 tarihine kadar ödememeniz ve ya yapılandırmamanız mecburiyetinde 01 Eylül 2021 tarihsel itibarıyla borçlar silinecek.
 • Dilerseniz süreyi beklemeden aşağıdaki  dilekçe ile SGK’ya müracaat yaparak sildirebilirsiniz.
 • Aktif kayıtları devam edenlerin borçlar silinip hizmet dondurulduktan sonrasında tescilleri 01 Mayıs 2021 zamanından itibaren tekrar başlatılacak.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dondurma nasıl olacak ?

Aslında Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu gün sildirme ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu dondurma tıpkı şeylerdir. Yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç silme kapsam gereğinde borçlar silinir ve bu sürelere ait hizmetler dondurulur. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim dondurma düzenlemesi yeni torba yasada yer almakta ve üst kısımda anlatıldığı bu gibi uygulanacaktır.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dondurma dilekçesi 2021

Bağkur prim borcu sildirme düzenlemesi ile ödeme vadesi geçmiş prim borçlarını sildirmek için aşağıda örneği verilen Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç dondurma ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim sildirme dilekçesi ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurabilirsiniz.

 • 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 sayılı Kanun gereği prim borçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya affı nasıl olacak ?

Malumunuz bağkurda prim borcundan ötürü dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. Varolan halde dondurulan hizmetlerin ihyası yani canlandırılması rica tarihinde geçerli primler üstünden yapılabilmekte. Torba hukuk ile bu sürelerin de tekrardan yapılandırılması meselesinde adalet verilecek ve borçların yaklaşık %50-60 bünyesinde indirimli ödenmesi sağlanacak. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya başvurusu yapmak ve ödenecek tutarı hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7326 sayılı yasada geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu affı var mı ?

Bağkur meselesi için bilhassa geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, firma ortaklığı v.s. bu gibi kaydı olup bu kayıtlara istinaden Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük 1 beklenti içerisinde. 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde oda ve ya vergi kaydı olup bağkura hiç tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı bulunmaz. Son yayımlanan 7326 sayılı torba yasada geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescili ile ilgili 1 güncelleme yer almıyor.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu affı ne süreç yürürlüğe girecek ?

Yeniden yapılandırma düzenlemesi 09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar