7326 Bağkur İhya Başvurusu Nereye, Nasıl Yapılır ?

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya başvurusu hakkında bütün ayrıntıları bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.  Malumunuz 2008/05. ay bundan öncesi 60 aydan fazla, 2015/5. ay bundan öncesi 12 aydan fazla,   2018/Haziran ayı ve son şekilde 2020/Kasım ayı evveli geçmiş döneme borcu olanların borçları silinmiş ve borçlu oldukları bu dönemlere ait hizmetler de askıya alınmıştı. Dondurulan bu hizmetlerin borçlanma yapılarak yine SGK hizmetinden saydırılabilmesi işlemine Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya denilmektedir.

Normal halde prim borcundan ötürü dondurulan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmetlerini satın alabilmek istediğinizde hesaplama güncel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primleri üstünden yapılır. Fakat 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 Sayılı Kanun ile bu borçların da olduğu yıl primleri üstünden yine yapılandırma imkanı sağlandı. 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya ( canlandırma) bölgesinde bütün bilgileri paylaşımımızın devamında bulabilirsiniz.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya hesaplaması nasıl yapılacak ?

09.06.2021 tarihli resmi gazetede yayımlanmış olan7326 Sayılı Kanunda yer piyasa güncelleme ile birlikte;

 • Bağkurda dondurulan hizmet süreleri borçlu olunan yılların prim tutarları üstünden yapılacak.  Kabalama 1 hesaplama yapabilmek için buradan geçmiş yıllar prim tablosuna göz atabilirsiniz ⇒.
 • 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ihya başvuruları 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılabilecek. Kısmi ihya olmayacak. Dondurulan sürelerin tamamının borçlanılması gerekecek.
 • İhya yapılandırması yapanların çıkarılan borcu tek seferde ve peşin şekilde 31.10.2021 tarihine kadar ödemesi gerekecek.
 • Dondurulan prim günlerinin bulunduğu yıllardaki primlerin anaparası ve peşin ödeneceği için Yi-ÜFE’nin sırf %10’nu ödeyerek ihya yapabileceksiniz.
 • Böyle olunca normal sürede çıkan borçtan aşırı çok fazla daha düşük 1 miktarda ihya yapabileceksiniz.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya başvurusu nereye, nasıl yapılıyor ?

7326 sayılı hukuk kapsam gereğinde üst kısımda belirtilen hukuklar doğrultusunda ihya başvuruları;

 • Başvuru formu ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyasının bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine.
 • E-devletten online şekilde yapılabilecek.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya müracaat formuna ilave şekilde istenebilecek belgeler şunlardır;

 • 1479-İb formu-Sigortalılık belgesi .
 • 2926-İb formu-Sigortalılık belgesi .
 • Kimlik fotokopiniz.

E-devletten 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya yapılandırma başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya başvuruları e-devlet üstünden yapılabilecek. E-devlette ihya yapılandırma müracaat ekranları açıldığında başvurunuzu yapabilirsiniz.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kısmi ihya yapılabilir mi ?

İhya işlemi maalesef kısmi şekilde yapılamıyor. Talepte bulunmanız biçiminde dondurulan hizmet sürelerinin tümü için hesaplama organize edilmektedir. Benim dondurulan 10 yılım var lakin bana yalnızca üç yıl lazım ve ben bunu ödeyeyim diye 1 adalet maalesef yok.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya yapılandırma ödemesi nasıl düzenlenmektedir ?

İhya başvurusunu yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu 7326 Sayılı hukuk kapsam gereğinde yapılandırma ödeme planını size verir. Ödeme planını aldıktan sonrasında ödeme işlemini online kanallardan ya da bankadan;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu Ödemeleri- Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Geçmiş çağa Ödemesi-7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu İhya Ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz.

Silinen Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu günleri nasıl öğrenirim ?

Silinen Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu günleri arka alma meselesi için üst kısımda teferruatlı şekilde bilgi verdik. Peki tam şekilde dondurulan hizmet süreniz ne kadar ? Bunu e-devletten sorgulama yaparak rahatça öğrenebilirsiniz. Eski Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu günlerini arka alma başvurusu yaptığınızda kısmi şekilde değil dondurulan hizmet sürenizin tümü için borçlanma hesaplaması yapılmakta. Bu nedenden sosyal güvenlik kurumu silinen günleri arka alma başvurusu yapmadan evvelinde E-devletten sorgulama yapmanız ve silinen bağ kur primlerinin arka alınması hesaplamasını yazımızdaki yasalar doğrultusunda yapmanız yararınıza olacaktır.

Durdurulan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmet sürelerini sorgulamak için;

 • E-devlete T.C. ve parolanız ile giriş yapınız.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmet Bilgisi menüsüne giriş yapınız. Dilerseniz sayfaya buradan da giriş sağlayabilirsiniz ⇒ .
 • Sorgulama akibeti Terk-19 zamanından sonraki yine başlama tarihi, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu 13 ek 63 terki zamanından sonraki tekrar başlama tarihsel ve terk 76 zamanından sonraki yine başlama tarihine kadar olan hizmet süreleri dondurulan ve ihya edilmektedir gün sayıları şekilde dikkate alınmalıdır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar