7326 Bağkur Borç Sildirme, Dondurma Nasıl Yapılır ?

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sildirme nasıl olur, müracaat nereye ve nasıl düzenlenmektedir dalında bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. 09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanmış bulunan 7326 Sayılı hukuk ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borçlarınızın tamamını sildirerek hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

Bağkur primleri yoğun şekilde yükseldi. ( Güncel primlere sayfamızdan erişebilirsiniz. ) Primlerin yükselmesi ile yanında bağkurlular da nebati şekilde prim borçlarını ödeme meselesinde zorlanmaya başlanıyor ve bu vaziyet da çoğu insanın prim borçlusu olmasına ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim sildirme hakkını rica etmesine neden oldu. Şimdi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sildirme işleminin nasıl olabileceği ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu gün sildirmeden nasıl yararlanabileceğiniz konusuna değineceğiz.

7326 Sayılı Kanun ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borçları dondurulacak

09.06.2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan 7326 Sayılı torba hukuk ile;

 •  SGK ve Vergi yapılandırma torba yasasında Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borç dondurma ve sildirme düzenlemesi de yer alıyor.
 • Düzenleme ile 2021/04 dönemi ve önce ödenmemiş prim borcu olanların borçları silinecek ve hizmetleri dondurulacak.
 • Silme ve dondurma işlemlerinin nasıl olabileceği alanında paylaşımımızın devamında detaylı bilgi verilmiştir.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sildirme nasıl düzenlenmektedir ?

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sildirme işleminde;

 • Kişinin 2021/04 dönemi ve bundan öncesi ödeme vadesi geçmiş borçları tamamıyla silinecek.
 • Prim borcunun silindiği bu dönemlerdeki hizmetler de dondurulacak.
 • Bağkurlulun kendisi ya da vefatı mecburiyetinde prim borcundan ötürü dondurulan bu süreleri daha sonrasında canlandırma diğeri ismi ile ihya etme hakkına sahiptirler.
 • Yapılandırma ihya borçlarını da kapsıyor. 7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ihya affı başvurusu için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu sildirme başvurusu nasıl yapılıyor ?

Bağkur günlerini sildirme başvuruları Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile ve ya e-devletten yapılabilmekte. Müracaat yaparken Şayet çiftçi bağkurlu iseniz güncel çiftçilik kaydınızı gösterir İB formu diğeri ismi ile sigortalılık belgesini de ekleyin. Bunun haricinde ise aşağıda örneği verilen dilekçe müracaat için yeterli olacaktır.

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sildirme dilekçesi

7326 Sayılı hukuk gereği prim borçlarınızı sildirmek için örnek dilekçe aşağıda verilmiştir. İki aylık süreyi beklemeksizin bu dilekçe ile başvurarak borçlarınızı sildirebilir, hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

 • ………….Sosyal Güvenlik Merkezi’ne
 • Kurumunuzun ………………. Bağ-Kur numaralı sigortalısıyım.  7326 sayılı hukuk gereği  2021/04 dönemi bundan öncesi geçmiş çağa bütün Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim boçlarımın silinerek hizmetlerimin dondurulması hususunda gereğini arz ederim. 

7326 sayılı hukuk kapsam gereğinde e-devletten Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sildirme başvurusu nasıl yapılıyor ?

Eğer 2020/Kasım ayı bundan öncesi prim borçlarınızı sildirmek istiyorsanız başvurunuzu e-devlet sisteminden de pratik olarak yapabilirsiniz. E-devlet sisteminde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu sildirme ve dondurma başvuruları için ekran açıldı. Müracaat için;

 • E-devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Kapsam gereğinde 01.05.2021 Zamanından Önceki Hizmetlerin Durdurulması menüsünden sildirme başvurusu yapabilirsiniz.
 • Borç sildirme/durdurma/dondurma başvurusu için buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz ⇒ .

7326 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç silme otomatik olmakta mu ?

7326 sayılı hukuk gereği borçlarınızı ödemez ve 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılandırma başvurusu yapmazsanız 01 Eylül 2021 zamanından itibaren borçlar otomatik şekilde silinir ve sanal şekilde terk girilir. Sanal şekilde girilen bu terkin gerçek terke çevrilmesi için ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile müracaat yapmanız gerekir.

4b borç durumu sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Bağkur borcunun silinmesi hakkından yararlanmak için herşeyden önce güncel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sorgulamasını e-devletten online şekilde yapabilirsiniz. E-devlette Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borç sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile giriş yaparak güncel borç bilgilerinize göz atabilirsiniz.

Hiç ödenmeyen Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu ne olur ?

Prim borçları süresinde ödenmediğinde ödenmeyen kısımlar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Tabi torba hükümler ile sildirme düzenlemesi çıktığında Şayet hiç ödeme yapılmadıysa Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescil tarihsel tarafından durdurulur. Bu halde tescil tarihsel vasıtasıyla hizmet alınmamış olur. Tavsiyemiz en azından bir aylık bölümü için prim ödemeniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar