7256 Vergi Yapılandırma Ödemesi Nasıl, Nereye Yapılır ?

7256 Sayılı Vergi yapılandırma ödemelerinin nasıl ve nereye yapılacağı, kredi kartı ile ödeme işlemleri konusu için bu paylaşımımızda teferruatlı şekilde bilgi verilecektir. 7256 Sayılı hukuk kapsam gereğinde tekrardan yapılandırılan 2020/08 dönemi ve bundan öncesi vergi borçları, kyk yani öğrenim kredisi borçları, trafik cezaları ve Öbür bütün vergi borçları için tekrar yapılandırma ödemelerini bankalar ya da kredi kartı ile interaktif vergi dairesinden online şekilde ödeyebilirsiniz.

7256 Vergi yapılandırma ödemeleri nereye organize edilmektedir ?

7256 Sayılı Kanunla yapılandırılan vergi yapılandırma ödemeleri;

  • Vergi Dairesi ile anlaşmalı bankalar, interaktif kanallardan ve ATM’lerden ödenebilir.
  • PTT şubelerinden ödenebilir.
  • Ayrıca kredi kartı ile interaktif vergi dairesinden de online şekilde ödemeler rahatça yapılabilmektedir.

7256 Vergi yapılandırma ödemesi nasıl düzenlenmektedir ?

Ödeme işlemleri T.C. numarası ya da vergi numarası ile yapılabilmektedir. Bankalarda ya da mobil ve ya interaktif bankacılık kanallarından ödeme yapabilmeniz için “Yapılandırma Tecil Dosya Numarası” olması gerekebilir. Bu numara Vergi Dairesinden alınan yapılandırma ödeme planında yer alır. Ödeme işlemini Ödemeler-Kurum Ödemeleri-Vergi Ödemeleri-7256 Vergi Yapılandırma Ödemeleri menüsünden ödeyebilirsiniz.

Eğer interaktif vergi dairesine e-devletten ya da diğeri alternatifleri kullanarak giriş yaparsanız bu halde tecil numarasına gerek olmaksızın ödemeyi pratik olarak yapabilirsiniz. Aşağıda interaktif vergi dairesinden kredi kartı ile nasıl ödeme yapabileceğiniz anlatılmıştır.

Kredi kartı ile 7256 vergi yapılandırma ödemesi nasıl yapılıyor ?

Kredi kartı ile vergi 7256 ödemesi için alt taraftaki adımları takip ediniz;

  • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle ya da Öbür seçeneklerden birtanesini kullanarak giriş yapın ⇒.
  • İnternet vergi dairesine girdikten sonrasında ana sayfada ” 7256 s.Kanun Kapsamındaki İşlemler” bölümünde bu kanun kapsam gereğinde yapılandırılan bütün borçlarınızı görebilirsiniz.
  • İlgili menüyü seçerek ve ekran talimatlarını takip ederek ödeme işlemini tamamlayabilirsiniz.

7256 vergi yapılandırma hangi hallerde bozulur ?

Diğer bütün vergi yapılandırmalarında bulunduğu bu gibi bu yapılandırmada da 1 takvim yılı arasında ikiden fazla yapılandırma taksini ödemez ya da geç öderseniz yapılandırma ihlal edilmiş sayılacak ve iptal olacaktır.

7256 vergi yapılandırmam bozulursa ne olur ?

Yukarıda belirtilen ihlal durumunun gerçekleşmesi biçiminde yapılandırma planı iptal edilir. Bu halde Şayet ödemeniz var ise ödediğiniz kısım kadar yapılandırmadan yararlanmış kalırsınız. Şayet ödeme yapmadıysanız zaten doğrudan iptal olacak ve yapılandırılan borç için yine gecikme zammı ve cezası hesaplanacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar