7256 Bağkur Yapılandırma ve İhya Ödemesi Nereye, Nasıl Yapılır ?

7256 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ödeme ve ihya ödemesini nereye ve nasıl ödeyebileceğiniz konusu için bu paylaşımımızda sizlere kısa ve öz 1 biçimde bilgi vermeye çalışacağım. Bu arada Şayet henüz yapılandırma başvurusu yapmadıysanız sayfamızdan başvuruda izlenecek yol meselesi için bilgi bulabilir ve müracaat yapabilirsiniz.  İlgili kanunla yine yapılandırılan 2020/08 dönemi ve evveli borçların peşin ya da taksitli ödemesini nereye ve nasıl yapacağınız bununla beraber gene ihya ödemesini nasıl yapacağınız bölgesinde paylaşımımızda bilgi verilecektir.

7256 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ödemeleri nereye düzenlenmektedir ?

7256 Sayılı hukuk kapsam gereğinde yapılandırılan borçların ödemesini;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bütün banka ve ya PTT şubelerinden,
 • ATM’lerden,
 • Mobil ya da internet bankacılık kanallarından,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu Kart ile ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz.

7256 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ödemesi ve ihya ödemesi nasıl yapılıyor ?

Ödemeler T.C. numarası ile organize edilmektedir. Ödeme yapmak için Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numarası gerekmiyor. Tabi ödemeyi yapabilmek için müracaat yetmiyor. Başvurunuzun Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında onaylanması ve ödeme planını almış olmanız gerekiyor. Ödeme işlemleri;

 • Yasa gereği yapılandırılan 2020/08 dönemi ve evveli borçları için SGK Ödeme-Bağ-Kur Geçmiş Dönem-7256 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Yapılandırma menüsünden, ( Şayet taksitle ödeme seçeneği seçtiyseniz yekün borç menfaat. Yekün borcu seçin ödemesi yapmak arzuladığınız taksit tutarını yazın ve ödeyin ).
 • Yine hukuk gereği dondurulan hizmet sürelerinin ihya ödemesi için ise sırasıyla SGK Ödeme- Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Geçmiş Dönem-7256 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu İhya ödemesi menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile 7256 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ödemesi nasıl yapılıyor ?

Bu hukuk gereği tekrar yapılandırılan borçlar ile ihya borçlarınızı dilerseniz Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile ödeme sisteminden pratik olarak ödeyebilirsiniz. 7256 Kredi kartı ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma ödemesi için;

 • Buradan SGK kredi kartı ile ödeme sistemine T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş sağlayın ⇒ .
 • Şunu hatırlatmak isterim. Borç kiminse onun e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekiyor. Ters durumda ödeme yapılamaz.
 • Sisteme giriş yaptıktan sonrasında sırasıyla 4B SİGORTALI TAHSİLATLARI-BAĞKUR GEÇMİŞ DÖNEM-SORGULA işlemlerini takip edin. Geçmiş döneme borcu arasında 7256 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Yapılandırma menüsünden taksitlendirdiğiniz ya da peşin ödeme seçeneği seçtiğiniz 2020/08 dönemi bundan öncesi borçlarınızı, 7256 İhya yapılandırma menüsünden de ihya ettiğiniz yani canlandırdığınız borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

7256 bağkur, SGK yapılandırma hangi pozisyonlarda bozulur ?

Hem Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hem de diğeri SGK prim alacaklarında yapılandırılan borçlarda taksit ve var ise taksit harici ödemelerin düzenli şekilde yapılması gerekmektedir.

 • Bir takvim yılında ikiden fazla yapılandırma taksidi ödenmez ya da geç ödenirse,
 • Varsa  1 takvim yılı arasında ikiden fazla cari çağa prim borçları geç ödenir ya da hiç ödenmezse,
 • Yapılandırma bozulur.
 • Peşin ödeme seçeneği seçtiyseniz zaten belirlenen son ödeme tarihine kadar ödeme yapmadığınızda yapılandırma bozulacaktır.

7256 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yapılandırma yaptım ödemezsem ne olur ?

Yeniden yapılandırma yapılan borçları ödemediğinizde yapılandırma bozulur. Bu halde Şayet ödeme yaptıysanız ödeme yaptığınız kısım kadar yapılandırmadan yararlanmış oluyorsunuz. Kalan kısım için 2020/10 dönemi ve bundan öncesinde borç oluşacağından ve 7256 Sayılı yasada silme ve dondurma düzenlemesi de yer aldığından bu döneme evveli borçlar silinecek ve dondurulacaktır. menüsünden detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Eğer ihya başvurusu yaptıysanız ödeme yapmadığınızda iptal olur. Daha sonrasında bu süreleri tekrardan ihya edebilirsiniz lakin yapılandırmadaki kadar avantajlı olmayacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar