7252 Teşvik Şartları, Ortalama Hesaplaması

7252 Teşvik şartları ve 7252 SGK teşvikinde diğeri ismi ile normalleşme desteğinde ortalama sigortalı sayısı hesaplamasının nasıl yapılacağı meselesinde bu paylaşımımızda teferruatlı bilgi bulabilirsiniz. 7252 sayılı DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU KURULMASI İLE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN 28 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun ile 4447 Sayılı Kanun’na eklenmiş olan geçici 26. madde ile beraberinde işverenlere de yeni 1 SGK teşviki hakkı verilmiştir.

Teşvikle ilgili SGK 2020/35 Sayılı genelgesi 27 Ağustos 2020 tarihinde yayımlandı. Genelgeye buradan erişebilirsiniz ⇒ .

7252 SGK teşvikinden yararlanma kuralları nelerdir ?

Yeni SGK prim indirimi teşvikinden yararlanma koşullarını şu biçimde sırayalabiliriz;

 • Özel saha işvereni olmak,
 • 01 Temmuz 2020 tarihine kadar ne müracaat yapmış olmak,
 • Kısa çalışma maaşından yararlanan ve ödenek zamanı sona erenlerin işyerinde normal mesaiye dönmesi ve sigorta bildiriminin tam yapılması gerekiyor.
 • Ayrıca sırf KÇÖ maaşı alanlar değil nakdi ücret desteği yani bedava izin desteğinden yararlandırılan sigortalılar için de işverenler bu teşvikten yararlanabilecek. Bu kapsamda teşvikten yararlanabilmek için işçinin nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihten sonraki aybaşı itibarı ile normal çalışmaya alınması gerekmektedir.
 • Geçmiş çağa prim ödemesinin olmaması ve prim ödemelerini zamanında yapması.

İşveren şekilde yararlanabileceğiniz bütün güncel teşviklere başlıklı sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

7252 Teşvik süresi, ortalama hesaplaması ve teşvik destek tutarı

Teşvik için;

 • Ortalama şartı aranmayacak. Nakdi ücret ya da kısa çalışma ödeneği saha işçiyi normal çalışmaya döndüren bütün işverenler teşvikten yararlanabilecek.
 • Teşvikten 31 Aralık 2020 tarihine kadar yararlanılabilecek.
 • İşverenler kısa çalışma ya da parasız izin desteğini sona erdiği ay başından başlamak üzere en fazla üç ay vakit ile ve 31 Aralık 2020 zamanını geçmeyecek biçimde yararlanabilecekler.
 • Verilecek prim desteği tutarı nakdi ücret ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış bulunduğu aylardaki ortalama gün sayısına göre verilecek.

7252 SGK teşvik tanımlaması nasıl organize edilmektedir ?

Teşvikten yararlanabilmek için SGK İşveren Sistemi-Teşvikler ve Tanımlar menüsünden 4447/26. Madde sigortalı ekleme ve silme menüsünden sigortalının eklenmesi gerekebilir. Bundan sonraki süre ise bildiğimiz bunun gibi. 7252 Sayılı Kanun numarası seçilerek muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin gönderilmesi gerekmektedir.

7252 SGK teşvikinden kimler yararlanamaz ?

Teşvikten yararlanılamayacak meslek ve işyerleri şu şekildedir;

 • 5335, 4734 ve 2886 sayılı Yasalar gereği yapılan ihaleli işler,
 • Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi şekilde çalıştırılan emekliler,
 • Yurtdışına çalıştırmak için götürülen sigortalılar,
 • ev hizmetleri kapsam gereğinde prim ödemesi yapanlar.

7252 Sigorta prim teşviki muhasebe kaydı nasıl yapılacak ?

7252 Sigorta prim teşvikinden yapılan indirimler gider şekilde kabul edilemeyecek. Dolayıyla ödenecek vergide dikkate alınmayacak. Muhasebede kaydının bu husus dikkate alınarak yapılması ciddiyet arz etmekte.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar