3D JavaScript Kütüphaneleri

Günümüzde web alanında JavaScript önemli bir yere sahip ve git gide değerini de artırmaktadır. Modern JavaScript şaşırtacak derecede güçlüdür, “WebGL” kütüphanelerinden ve “SVG/Canvas” ögelerinden de destek görmektedir. Bu makalemizde web geliştiricileri için tasarımlarına yeni bir boyut kazandıracak 3D JavaScript Kütüphanelerinden bahsettik. Three.js
Three.js bu listenin başında almayı hak ediyor. Sıfırdan öğrenmek biraz karmaşık olabilir fakat en iyi 3D kütüphanelerden biridir. Çekirdek bir grup tarafından yönetiliyor ve GitHub’ da ücretsiz olarak yayınlanıyor. Three.js öncelikle SVG/ Canvas öğeleri ve WebGL kütüphaneleri üzerinde çalışır. Three.js için orta düzey JavaScript bilgisi gerekmektedir, ama tüm kurulumu Three.js belgelerinde bulabilirsiniz. Web’ de 3D projelerde ciddi iseniz tek seçenek bu değil ancak yeni başlayanlar için ideal.

Babylon.js
Babylon.js, güçlü bir kütüphanedir ve WebGL’ ye dayanır. Sadece JavaScript’ te çalışır. Diğer kütüphanelere göre biraz daha popüler ancak Three.js ile aynı erişime sahip değildir. Yine de, tarayıcı tabanlı web oyunları oluşturmak isteyen web geliştiricileri için güçlü bir seçenek olarak kabul edilmektedir. Ana sayfasında bir çok demo ön izlemesini ve 3D oyun tasarımına nasıl başlayacağınızla ilgili ipuçlarını bulabilirsiniz. GitHub’ ta repo ve Babylon.js öğretici gibi kaynaklara sahip. Bu dersler Babylon ekibi tarafından tasarlandığı için bu kütüphaneyi öğrenmeye başlamak oldukça kolay.

Cannon.js
Cannon’ ın hızlı yüklenmesi gerekiyor, böylece sayfadaki öğeleri hızla oluşturabilirsiniz. En modern tarayıcıları destekler ve kendi fikirlerinizi buradan oluşturmak için güçlü bir API ile gelir. Canvas öğeleri ve WebGL uygulamaları ile harika şekilde çalışıyor fakat tek zorluğu kütüphaneyi incelemek ve ilk öğrenme eğrisini aşmaktır. Cannon.js’ nin tarayıcıda nasıl göründüğünü ve neden bu kadar harika olduğunu görmek için GitHub tanıtım sayfasına bakabilirsiniz.

CopperLicht
CopperLicht, yalnızca web tabanlı JS oyunları için geliştirilmiş güçlü bir 3D JavaScript oluşturma motorudur. 100% açık kaynaktır ve projeleriniz için ücretsiz kullanabilirsiniz. Bu kütüphane , gölgeler/ ışıklandırma, özel efektler ve 3D sayfa öğesi etkileşimleri gibi bir dizi 3D işlevini desteklediğinden, tüm özellikleri öğrenmek zor olacaktır ancak öğretici bölümü içermektedir. Öğretici bölümünde bu kütüphaneyi kolayca öğrenebileceğinizden eminiz.

Phoria.js
Web tabanlı hareket ve ekrandaki 3D efektler için Phoria.js deneyebilirsiniz. Phoria, fazla bir grafik kütüphanesine sahip, ancak HTML5 ve Canvas unsurlarının içinde çalışıyor. WebGL’ yi kullanmaz ama endişelenmenize gerek yok. Öğrenme eğrisi çok zor değildir ve sitede kopyalayıp yapıştırabileceğiniz kod snippet’ i bulacaksınız.

Scene.js
Scene.js, şu anda 4.2 sürümünde ve büyük bir açık kaynak kütüphanesine sahip, herhangi bir modern tarayıcı için elemanları 3D olarak oluşturmanıza olanak tanır. Büyük bir geliştirici ekibi tarafından desteklenmektedir ve yıllarca önemli güncellemelerle kullanabileceğiniz en iyi 3D işleme komut dosyalardan biri haline gelmiştir. Bununla birlikte, kendisini daha çok bir görselleştirme kütüphanesi olarak adlandırıyor, bu nedenle sadece temel grafikleri oluşturmak için değildir. Bunun yerine, nesnelerin farklı açılardan birden fazla görünüm tasarlanması veya hatta temel 3D oyun grafikleri oluşturulması gibi daha karmaşık görevler için kullanılabilir.

D3.js
Web’ de gezinirken genellikle 3D efektlerine dayanan çizelgeler ve grafikler bulacaksınız. Bunların birçoğu, verileri 3D olarak vermek için güçlü bir JavaScript kütüphanesi olan D3.js’ de çalışır. Ayrıca, tamamen yararlı bir GitHub sayfası olan açık kaynak kodlu bir projedir. Amaç, animasyon yapabilir, döndürebilir ve eninde sonunda bilgiyi görsel olarak gösterebilen dinamik veriler oluşturmak için HTML içindeki SVG ve Canvas öğelerini kullanmaktır. Daha fazla bilgi için GitHub sayfasındaki wiki girişine göz atın. Buna bazı temel kurulum detayları ve D3 kütüphanesini kullanmak isteyen herkes için dökümantasyon içerir.

Seen.js
Seen.js, HTML5 canvas öğesinde çalışır ve vanilya JavaScript’ te gerekli diğer kütüphaneler olmadan da çalışır. Tüm geliştiriciler için tamamen ücretsizdir ve Apache 2.0 lisansı altında özgürce özelleştirebilirsiniz. Demoların bir kısmı için yalnızca JavaScript ile oluşturulduğunu göz önünde bulundurursak oldukça başarılılar . Temel 3D görselleştirme sınırlarını zorlamaya istekli olan herkes Seen’ e bir göz atabilir. Three.js gibi geniş bir izleyiciye sahip olmayabilir ancak WebGL’ ye güvenmeyen güzel bir Canvas/ SVG alternatifidir.

Bu makalemizde sizlere 3D JavaScript Kütüphanelerinden bahsettik, siz de bilgilerinizle yorum kısmından bize katkıda bulunabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar