31 Çeken Aylarda Eksik Gün Bildirimi Nasıl Yapılır ?

31 çeken aylarda noksan gün bildirim işlemleri işverenler açısından baş karıştırıcı işlemlerin başında gelmektedir. Özellikle 31 çeken aylarda bir gün işe gelmeme zorunda işverenler sigortalıların prim gün sayısı ve prime esas yatırım bildiriminin kaç gün üstünden yapılacağı hususunda tereddüt yaşamaktalar.

Bu paylaşımımızda 31 çeken aylarda noksan gün hesaplamasının nasıl yapılacağı meselesi için bilgi verilecek olup bununla beraber konu bölgesinde yoğun sorulan 31 çeken aylarda rapor nasıl hesaplanır, 31 çeken aylarda bir gün rapor noksan gün bildirimi ve ya parasız izin bildirimi meselesinde ayrıntılar verilecektir.

31 çeken ayda noksan gün bildirimi nasıl yapılıyor ?

Ay 31 çektiğinde noksan gün bildirimi işçinin önceki aylardan çalışan olması ya da işe yeni başlayan çalışan olması açısından farklılık gösterir. Buna göre;

  • İşçi önceki aydan da çalışan bir tanesi ise bu halde ay 31 gün şekilde değerlendirilir ve yekün noksan olan gün sayısı 31’den çıkarılır. Kalan gün sayısı kadar bildiri verilmektedir. Örneğin işçi yedi gün istirahat raporu aldıysa bu halde 31-7= 24 gün şekilde SGK beyannamesi verilmekte ve noksan gün sayısı yedi şekilde bildirilir.
  • Ay içerisinde işe başlayan ve ayın arka kalanının tamamında çalışmayıp 1 nedenle noksan çalışan işçi için de noksan gün bildirimi ay 31 şekilde kabul edilip yapılıyor. Örneğin 10 Ağustos’ta işe başlayan ve 20 Ağustosta başlayan ve beş gün istirahat raporu saha 1 çalışan için 22 gün üstünden hesaplama yapılıyor. 22-5=17 günlük olarak SGK beyannamesi verilmektedir ve beş gün de noksan gün bildirimi yapılır.
  • 31 çeken aylarda 1 gün gelmeyen için noksan gün bildirimi yapılamaz. Zaten ay 30 gündür ve 30 tam gün üstünden noksan gün sayısı ve nedeni seçmeden bildirim yapmanız gerekmektedir.

31 çeken aylarda noksan gün maaş hesaplaması nasıl yapılıyor ?

31 çeken aylarda maaş hesaplaması 31 tam gün çalışılsa dahi gene asgari ücret üstünden ödenir. Lakin noksan çalışma mecburiyetinde noksan çalışılan gün sayısı düşülür ve kalan gün üstünden net maaş hesaplaması yapılır.

31 çeken aylarda maaş ödemesi hesaplanırken Şayet noksan çalışma var ise ay 31 gün şekilde kabul edilir ve işçinin noksan çalıştığı gün 31’den düşülerek brüt ve net ücretleri hesaplanır ve maaşı ödenir. Örneğin 10 gün istirahat raporu piyasa 1 çalışanın maaş hesaplaması yapılırken 31-10=21 günlük olarak ücret üstünden brüt ve net ücret hesaplamasının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

31 çeken aylarda bir gün parasız izin kullanıldıysa bildirim nasıl yapılıyor ?

31 çeken aylarda bedava izin sektör çalışanlar için üst kısımda belirttiğimiz bu gibi ay 31 gün şekilde değerlendirilir ve noksan çalışılan gün sayısı 31’den çıkartılarak kalan gün kadar SGK bildirgesi düzenlenir. 31 çeken ayda bir gün parasız izin piyasa işçi için 30 tam gün üstünden sigorta bildirgesi verilmekte ve noksan gün sayısı ya da nedeni seçilmez.

31 çeken aylarda bir gün bedava izin maaştan kesilir mi ?

31 gün çeken aylarda bir gün parasız sektör çalışanın maaşının tam şekilde ödenmesi gerekiyor. bir gün parasız izin sektör çalışanın maaşından bu bir günlük olarak ücretin kesilmesi İş Kanununa aykırı 1 vaziyet teşkil eder.

31 çeken ayda bir gün raporlu için bildirim nasıl düzenlenmektedir ?

31 çeken aylarda bir gün raporlu olan çalışanlar için Şayet başka noksan çalışma yok ise bildirim 30 gün üstünden yapılıyor ve noksan gün sayısı ya da nedeni seçilmez. Bununla birlikte 31 gün çeken aylarda bir günlük olarak rapor saha çalışanların maaşlarından da 1 kesinti yapılmaz. 31 çeken ayda bir gün istirahat raporu var ise işçinin net maaşının kesintisiz şekilde ödenmesi gerekiyor.

31 çeken aylarda işten çıkış bildirgesi verilirse bildirim nasıl düzenlenmektedir ?

Devam eden sigortalılar için işten çıkış tarihine kadar ( o gün dahil olmak üzere ) ve  noksan çalışma da olmadan geçen gün sayısı üstünden hesaplama organize edilmektedir. Örneğin işçinin çıkışı 20 Ağustosta verildi ise bu halde 20 gündelik bildiri verilmekte. Noksan çalışma var ise bu süreler düşülür.

31 çeken aylarda asgari ücret ne kadar ödeniyor ?

31 çeken aylarda işçilere 31 gün üstünden maaş ödenmesi ve prime esas yatırım bildiriminin de bu tutarlar üstünden hesaplanması gerekebilir. Ama çoğu işveren SGK bildirgesi 30 gün üstünden verildiğinden 30 günlük olarak maaş ödemekte ve bir günlük olarak ücreti ödememektedir.

4857 Sayılı İş Kanununa göre işçinin çalıştığı her gün için bir gündelik ve en az asgari ücret seviyesinde maaş ödemesinin yapılması gerekebilir. 31 çeken ayda işverenlerin 30 gün üstünden hesaplama yaparak maaş ödemeleri ve bunun tespiti mecburiyetinde işveren meselesi için cezai işlem uygulanabilmektedir.  Net ve brüt asgari ücret tutarları, brütten nete maaş hesaplaması için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

31 çeken aylarda puantaj hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Bildiğiniz üzere her 1 7,5 saatlik çalışma bir gün şekilde kabul edilir ve buna göre bildirim yapılıyor. Buna göre saat hesabı puantaj tutulanlardan;

  • Toplam çalışılan saat sayısı 7,5’e bölünür ve çıkan akibet kadar SGK’ya gün bildirimi organize edilmektedir. Bunlar için noksan gün bildirimi de 31-Puantaja tabi çalışılan gün ile hesaplanır. Örneğin ay içerisinde puantaja göre 75 saat çalışan 1 işçi için 10 gündelik SGK bildirimi yapılması gerekebilir. Bu halde bildiri gün sayısı 10, Noksan gün sayısı 21 ve noksan gün nedeni yedi olacak biçimde beyanname verilmelidir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar