3 Doktorlu Heyet Raporu Nasıl Alınır 2021

3 Doktorlu Heyet Raporu nasıl alınır İki tür heyet raporu bulunmaktadır. Bir tanesi işgöremezlik yani istirahat için verilen heyet raporu öbür ise özürlü heyet raporudur. Burada her 2 rapor için ayrı ayrı ve nereden alınabileceği meselesi için teferruatlı bilgi verilecektir.

Bu paylaşımımızda sağlık kurulu raporu nasıl alınır, sağlık kurulu raporu kaç günde menfaat , sağlık kurulu raporu kaç tabip imzalar bu gibi konu dalında çok sorulan soruların yanıtını bulabilir bununla birlikte başvuruda izlenecek yol ve güncel ücretler meselesinde teferruatları bulabilirsiniz.

Heyet raporu nedir ?

Özürlü heyet raporu en az 3 hekim imzası ile verilen raporlar heyet raporu şekilde tanımlanır. Heyet raporu türlü Kurum ya da şirketler anlamında istenebilmektedir. Örneğin engelli maaşı ya da bakıcı maaşına başvurmak, vergi indiriminden yararlanmak ya da meslek başvurusunda engelli kadrosunda müracaat yapmak bunun gibi oldukça çok işlem için rapor istenebilmektedir.  Ansızın fazla doktora muayene akibeti verilen bu rapor heyet raporu şekilde adlandırılmaktadır.

İstirahat raporlarında ise 20 günü geçen raporlar heyet raporu şekilde adlandırılmaktadır. Tek doktor tek seferde en fazla 10 gün, uzatma olması biçiminde de en fazla 10 gün daha istirahat raporu yazabilmektedir. 20 günden fazla olması zorunda en az üç hekim imzası ile verilmesi gereken raporlar ise geçici meslek göremezlik heyet raporu şekilde adlandırılmaktadır.

Heyet raporu nasıl alınır 2021 ?

Özürlü raporu ile istirahat heyet raporlarının alınış türü birbirinden farklıdır. Bu nedenden ayrı başlıklar altında nasıl alabileceğiniz aşağıda teferruatlı şekilde belirtilmiştir.

Özürlü heyet raporu nasıl alınır ?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere heyet raporunun Türkiye’de Sağlık Bakanlığı anlamında yetki verilmiş tam teşekküllü özel hastaneler, devlet hastaneleri ya da üniversite hastanelerinden alınması gerekebilir. Rapor çıkartmak için herşeyden önce hastanenin rapor merkezine müracaat organize edilmektedir. Rapor merkezi heyete girecek olan insandan vesikalık fotoğraf ile rapor ücretini rica eder.

Heyet raporu için lüzumlu belgeler tamamlanmasından sonrasında insana ilgili birimler için randevu oluşturulur. şahıs belirtilen bu randevu tarihinde rahatsızlığı ile alakalı bütün birimlerde muayene olur ve lüzumlu tahlil ile tetkikler yapılıyor. Bütün muayene işlemi yapılmasından sonrasında son şekilde rapor düzenlenir ve başhekim onayına sunuluyor. Başhekim onayının ardından raporun aslı yani 1 nüshası insana elden verilir.

İş göremezlik heyet raporu nasıl alınır ?

Geçici meslek göremezlik mecburiyetinde heyet raporlarını aile hekimleri veremez. Bu halde istirahat için heyet raporu yani 20 günden fazla rapor almak için herşeyden önce devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve ya özel hastanede hastalığınız ile ilgili birim doktoruna muayene olmanız gerekmekte. Muayene ardından doktorunuz en az 20 gün ve ya üstünde istirahatli kalmanızı uygun görürse heyet raporu düzenler. diğeri doktorların elektronik imzası sonucunda raporun 1 nüshası elektronik ortamda işverene otomatik şekilde gider.

Almış olduğunuz meslek göremezlik heyet raporu için raporlu sürelerde SGK sebebiyle ne kadar ödeme yapılacağını öğrenmek yani rapor parası hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

45 günlük olarak heyet raporu nasıl alınır ?

Raporlu yani istirahatli kalmanız gereken gün sayısı tabip aracılığıyla belirlenir. üst kısımda belirttiğimiz yolu takip ederek doktorunuzun da uygun görmesi şeklinde 45 gün geçici meslek göremezlik raporu düzenlenebilir.

Hamilelikte heyet raporu 2021

Hamileliğinde sorun yaşayan kadınlara heyet kararı ile 10 günden fazla hastalık raporu verilmesi gereken pozisyonlarda üç hekim imzasıyla paylaşımımızda belirtilen yasalar doğrultusunda heyet raporu verilebilmekte.Hamilelik heyet raporu alabilmek için hastanede bayan doğum uzmanına muayene olmanız ve bu kararın gene profesyonel anlamında verilmesi gerekiyor. Şayet bayan doğum uzmanı uzun vakit istirahat kararı verirse rapor düzenlenir ve Şayet şahıs sigortalı çalışıyorsa rapor aldığı bu süreler için meslek göremezlik ödemesi SGK anlamında yapılır.

Okul için heyet raporu nasıl alınır 2021

Kimi süreç öğrenciler sınava hazırlık için ya da başka nedenlerle heyet raporu alma gereği duyabilmekte. Aile hekiminden alınamayacağını herşeyden önce belirtmek isteriz. Devlet hastanesi ya da özel hastanede ilgili birimdeki hekim nedeniyle uygun görülmesi şeklinde okul için rapor düzenlenebilir.

Üniversite için heyet raporu nasıl alınır ?

Üniversitelerce heyet raporu istenmesi zorunda raporun alımı için izlenecek yol da aynen yukarıdaki bunun gibi olacaktır. Yapmanız gereken herşeyden önce devlet ya da üniversite hastanesi rapor merkezinden randevu alabilmek. Sonra zaten size randevuya geleceğiniz saat, heyete gireceğiniz gün yanınızda getirmeniz gereken evraklar ve sağlık kurulu raporu ücreti meselesinde bilgi verilecektir.

Heyet raporu için lüzumlu evraklar 2021

Heyet raporu başvurusunda istenen evraklar genel şekilde şöyledir ;

  • Kimlik fotokopisi,
  • Rapor ya da muayene ücreti,
  • 2 adet vesikalık fotoğraf.

Heyet raporu hangi günler alınır ?

Özürlü sağlık kurulu raporları için hastaneler kendi belirledikleri 1 gün toplanır ve o günlerde rapor düzenlenerek verilmekte. İşgöremezlikler için belirlenmiş herhangi özel 1 gün bulunmamaktadır. Doktora muayene olunan gün Şayet kurallar uygunsa rapor tıpkı gün düzenlenir.

Heyet raporu ücreti 2021

Alınacak heyet raporu ederi özel ya da devlette olmasına göre farklılık gösterir. Sağlık raporu ederi özelde ve devlette alt taraftaki bunun gibi olacaktır.

Devlet hastanesi sağlık raporu ücreti 2021

Özürlü sağlık raporunda ödenecek ücret tutarı hastaneden hastaneye farklılık gösterebilmektedir. Genel şekilde devlet hastanesi heyet raporu ücreti 100-300 lira arasında değişmektedir. Tam teşekküllü sağlık raporu ücretine  ilave şekilde bununla beraber tahlil, muayene ve diğeri tetkikler için bununla birlikte ücret rica edilebilmektedir. Rica edilecek ücret tutarları hastaneden hastaneye farklılık gösterebilir. İstirahat yani işgöremezlik için verilen heyet raporlarından ücret rica edilmez.

Özel hastane sağlık raporu ücreti 2021

İşgöremezlik sağlık raporları için sırf tabip muayene ücreti ödersiniz. Şayet heyet raporu ya da özürlü raporu için müracaat yaptıysanız 200-500 TL aralığında 1 özel hastane heyet raporu ücretleri sizden rica edilebilir.  Teferruatlı bilgi için herşeyden önce hastane mutemet yani muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririz.

İş için sağlık raporu ücreti 2021

İşe giriş için istenen işe giriş sağlık raporu aile hekimleri anlamında parasız şekilde verilir. İşe giriş sağlık raporu nasıl ve nereden alınır, alabilmek için gerekenler nelerdir öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Heyet raporu kaç günde menfaat ?

Peki sağlık raporu kaç günde menfaat ? Özürlük sağlık kurulu raporuna müracaat yapıldıktan sonrasında kaç gün arasında hazırlanacağı farklılık göstermektedir. Ekseriyetle hastanelerde heyet dikkat çekici günlerde toplanmaktadır. Bazı hastaneler tıpkı gün de verebilmektedir. Lakin raporun hazırlanması için ortalama vakit genel şekilde yedi meslek günüdür. İş göremezlik heyet raporları ise tıpkı gün hazır olur ve sisteme düşer.

Heyet raporu kaç hekim sebebiyle imzalanır ?

Bir raporun heyet raporu şekilde nitelendirilebilmesi için Başhekim ya da yardımcısı dış en az üç tabip imzası gerekebilir. En az üç tabip imzası olmayan raporlar heyet raporu sayılmaz.

Heyet raporu randevusu nasıl alınır ?

Özürlü/engelli sağlık kurulu raporu alabilmek için herşeyden önce ilgili hastanenin rapor birimine başvurup randevu almanız gerekiyor. Randevu tarihsel ve gelirken almanız gereken belgeler burada size iletilir.

İstirahat heyet raporu için ise doktorunuzdan randevu almanız yeterli olacaktır. Devlet hastaneleri için randevuyu 182 hattını arama yaparak ya da www.mhrs.gov.tr adresinden alabilirsiniz. sayfamızdan randevuyu nasıl alabileceğiniz konusu için bilgi alabilirsiniz.

Randevusuz heyet raporu sağlayan hastaneler

Devlet ya da üniversite hastanelerinden heyet raporu almak için randevu almanız gerekebilir. Hiç 1 devlet hastanesi ya da üniversite hastanesi randevusuz şekilde rapor başvurusu kabul etmemektedir.

Özel hastaneden heyet raporu alınır mı ?

Engelli sağlık raporlarının geçerli sayılabilmeleri için tam teşekküllü devlet hastaneleri ve ya üniversite hastanelerinden alınması gerekmekte. Engelli maaşı, evde bakım maaşı ya da diğeri sosyal yardım başvuruları için özelden alınan raporlar kabul edilmemekte.

İş göremezlik için heyet raporları özel hastaneden alınabilir. Bu raporlar Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle kabul edilir ve kurallar sağlanıyorsa ödeme yapılır.

Heyet raporu geçerlilik zamanı 2021

Özürlü raporlarında Şayet tedavi ile iyileşebilecek yani düzelecek 1 vaziyet mevcutsa rapor zamanlı şekilde verilmektedir ve sağlık raporu geçerlilik zamanı yani bitiş tarihsel raporda yazar. Tedavi ile düzelemeyecek şikayetler için verilen raporlarda bitiş zamanı belirtilmez. Bu raporlar süresiz şekilde geçerlidir. başlıklı paylaşımızı ziyaret ederek lüzumlu detayları bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar