25 Yıl Evli Kalan Kadın Emekli Olabilir mi 2021 ?

25 yıl evli kalan bayan emekli olabilmektedir mi ?  İlk şekilde geçtiğimiz sene gündeme gelmişti. Geçtiğimiz yıl evlilikte 25 yılı tamamlayan kişilere borçlanma yapması şekli ile emeklilik hakkı verileceği söylentileri çıkmıştı.

Evlilikte 25 yılın tamamlamış olanlara emeklilik hakkı verilecek mi konusu ise bize bu konu hakkında en aşırı sorulan soruların başında geliyor. Peki 25 yıl evli kalana emeklilik yasası kabul edildi mi, 25 yıllık evlilere emeklilik 2021 güncelleme ne süreç çıkacak ? 25 yıl evli kalana emeklilik son dakika haberlerini ve 25 yıl evli kalana emeklilik son durumu bölgesinde bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Ev hanımlarının emeklilik koşulları 2021

Ev hanımı iseniz en düşük aylık prim ödemesini yapacağınız sigorta kapsamı  isteğe bağlı sigortadır. 2021 yılı için ödeyeceğiniz aylık sigorta primi 847,58 TL dir. Ancak bu sigorta kolunun 1 dezavantajı ödenen primlerin Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde hizmet şekilde sayılması. Evet aylık primi düşük ama maalesef bağkurdan emekli olma kuralları ağır. Gene de bu sigorta kapsam gereğinde prim ödemesi yapmak isterseniz hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Mesela bugün bağkura başlasanız emekli olabilmek için en az 9000 günü tamamlamanız gerekir. Daha evvelinde hiç başlangıcınız yok ise ıslak şekilde da 58 yaşı tamamlamanız gerekir. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yaştan emeklilik için ise 5400 günü tamamlamanız gerekir. Daha evvelinde hiç sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başlangıcınız olmadan 5400 günden emekli olabilmeniz için ise 61 yaşı tamamlamanız gerekiyor.Hemen sayfamızı ziyaret ederek sskdan normal emekli olma şartlarınıza göz atabilir dilerseniz bize de yöneltebilirsiniz. Peki 25 yıl evli kalan emekli olacak ?

25 yıl evli kalana emeklilik koşulları 2021

25 yılı dolduran hanımların emekli olması

Aslında resmi nikah zamanından itibaren en az 25 yıl evli kalanlara emeklilik hakkı verilmesi düzenlemesi geçtiğimiz yıl gündeme gelmişti. Cumhuriyet Kamu Partisi Memleketimiz Büyük Millet Meclisi’ne vermiş bulunduğu 20 yıl evli kalanlara emeklilik hukuk teklifi ile koşulları veren kişilere borçlanma yolu ile emeklilik verilebilmesinin hayata geçirilmesini rica etmişti.  25 yıllık evli kadınlara emeklilik için kısa bir şekilde lüzumlu koşullar şu biçimde olacak;

  • .25 yıllık evli olanlara emeklilik teklifi ile evlilikte en az 25 yılını tamamlamış olan,
  • Daha evvelinde sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu v.s. sigorta tescili olan bireyler arka kalan süreyi borçlanarak emekli olma hakkına sahip olabilecek.

25 yıl evli kalana emeklilik hesaplama

Örneğin 01.01.1987 tarihinde 10 gündelik sigortanız var ve 1980 yılından bu güne evlisiniz diyelim. Emeklilik için doldurmanız gereken en az gün sayısı 3600 gün. 3600 gün borçlanma hakkı herhangi 1 Şart aranmadan verilecek ve siz borçlarak emekli olabilecek. Dilerseniz hemen sayfamızı ziyaret ederek ilk başlangıç tarihinize göre size emeklilikte lüzumlu olan en az prim gün sayısını hesaplayabilirsiniz.

25 yıl evli kalana emeklilik maaşı ne kadar ?

Gelelim 25 sene evli kalanlara emeklilik var mı 2021 konusu konusu için yoğun sorulan sorulardan biri olan 25 yıl evli kalanlara emeklilik hakkından yararlanacaklara bağlanacak emekli maaşı tutarına. 25 sene evli kalana emeklilik kapsam gereğinde en düşük borçlanma tutarlarından borçlanma yapılanlara bağlanacak 25 yıl evli kalana maaş tutarı en düşük 1500 TL olacaktır.

25 yıl evli kalana emeklilik nereye başvurulur ?

25 yıl evli kalana emeklilik resmi gazetede yayınlandıktan sonrasında başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu’na organize edilmektedir. Bireyin ilk sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve ya başka herhangi 1 kapsamda sigorta başlangıç tarihine bakılır. Emeklilik hesaplaması yapılıyor. Borçlanma yapması gereken minimum gün sayısı hesap edilir. 2021 yılı için gündelik en düşük miktar olan 31,39 TL üstünden borçlanması düzenlenmektedir. Borçlanma işlemi tamamlanıp ödendikten sonrasında şahıs talepte bulunmakta ve emekli aylığı bağlanır. Peki 25 yıl evli kalana emeklilik ne süreç çıkacak ? Cevabı paylaşımımızın devamında.

25 yıl evli kalana emeklilik yasası çıktı mı ?

Cumhuriyet Kamu Partisi sebebiyle Memleketimiz Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 25 yıl evli kalana emeklilik düzenlemesini içeren kanun teklifinin TBMM sebebi ile reddedildiğini ve 25 yıl evli kalan emekli düzenlemesinin kabul edilmediğini belirtmek isteriz.Yani 25 yıl evli kaldınız, boşta geçen süreyi borçlanayım düzenlemesi maalesef uygulamada değil. TBMM’ye Öneri gelmesi ve büyüme olması biçiminde 25 yıl evli kalana emeklilik son dakika haberlerini sayfamızda bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar